Aktualizē ideju Rīgā uzstādīt pieminekli Aspazijai (3)

LETA
Tēlnieces Artas Dumpes veidotais piemineklis "Aspazija" pie Jūrmalas pilsētas muzeja filiāles "Aspazijas māja".
Tēlnieces Artas Dumpes veidotais piemineklis "Aspazija" pie Jūrmalas pilsētas muzeja filiāles "Aspazijas māja". Foto: Ieva Lūka/LETA

Rīgā ir sākta un tiks turpināta diskusija par pieminekļa uzstādīšanu rakstniecei, dzejniecei, sabiedriskajai darbiniecei un politiķei Elzai Rozenbergai jeb Aspazijai, pirmdien preses konferencē teica Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP).

Kā norādīja Staķis, Aspazija ir viena no nozīmīgākajām un zināmākajām Latvijas sievietēm. Līdztekus radošajai darbībai viņa bijusi arī aktīva sabiedriskā darbiniece un politiķe. Viņa iestājusies arī par sieviešu līdztiesību.

Aspazija bijusi viena no drosmīgākajām sievietēm, kura daudz cietusi par savu darbību, teica Rīgas mērs, kurš uzskata, ka šādam piemineklim Rīgā bija jābūt jau sen.

Viņš atzina, ka Rīgā ir maz pieminekļu sievietēm, ar kurām Latvijā var lepoties.

Rīgas mērs norādīja, ka konkrēti lēmumi vēl netika pieņemti, bet pārrunāts, kāds šis piemineklis varētu izskatīties, kāds būtu tā vēstījums, kā arī, kur tas varētu atrasties. Pēc tam jau tiks sludināts konkurss mākslinieciskajam izpildījumam un diskutēts par tehniskajiem risinājumiem.

Preses konferencē izskanēja viedoklis, ka šim piemineklim būtu jāatrodas pilsētas centrā.

Raiņa un Aspazijas muzeja vadītāja Zanda Rozenberga pauda, ka šāds piemineklis sniegs pilsētai īpašu pievienoto vērtību. "Ļoti svarīgs ir pieminekļa idejiskais līmenis. Tas būs konkrēta mākslinieka risinājums, bet tā galvenā ideja ir demokrātiska vide, atvērtība un pieejamība tūristiem, lai ikvienam viesim būtu iespēja iepazīties ar Aspazijas personību," sacīja Rozenberga.

"Šī nav pirmā ideja par memoriālu izcilas rīdzinieces godināšanai šī Rīgas domes sasaukuma laikā, pašlaik ir sākts projekts Vērmanes ģimenes memoriāla atjaunošanai Lielajos kapos.

Mums ir izcilas sievietes, izcili vīrieši un izcili rīdzinieki, un, tikai pateicoties viņiem, šī pilsēta ir tāda, kāda tā ir," sacīja Rīgas domes deputāte, Kultūrvēsturiskā materiālā mantojuma komisijas vadītāja Rita Eva Našeniece (JV).

Šī gada 16.martā, jau pēc nedēļas, tiks atzīmēta Aspazijas 156.dzimšanas diena.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu