Ar vērienīgu kaujas šaušanu un ugunsjaudas demonstrāciju Ādažu poligonā noslēgušās starptautiskās militārās mācības "Kristāla bulta 2021", kas vienlaicīgi bija arī NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas jaunās rotācijas sertifikācijas mācības, vēsta portāls "Sargs.lv". 

Kā norāda NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, šādas mācības Latvijas armijai ir ļoti svarīgas, jo Ādažu poligons ir vienīgā vieta, kur kopā ar sabiedroto valstu bruņoto spēku vienībām veikt kaujas šaušanas vingrinājumus, trenējot taktiku un pārbaudot operacionālo gatavību.

Kā vienu no galvenajiem ieguvumiem no sadarbības ar sabiedroto spēkiem starptautisku militāru mācību laikā NBS komandieris min spēju veiksmīgi plānot un realizēt operacionālos uzdevumus multinacionālā vidē.

"NATO kaujas grupas jaunā rotācija Latvijā mainās ik pēc sešiem mēnešiem, un šādas mācības dod iespēju ātri iemācīties komunicēt un operēt kaujas laukā, pielietojot ieročus un bruņojumu, kas ir katras valsts armijas rīcībā," saka ģenerālleitnants L. Kalniņš.

Tāpat viņš min, ka Nacionālie bruņotie spēki kopā ar sabiedrotajiem spējuši un spēj veiksmīgi organizēt mācības arī Covid-19 pandēmijas laikā, kas pierāda, ka drošības un profilaktiskie pasākumi tiek ievēroti visaugstākajā līmenī. "Paldies visiem karavīriem, kuri ekselentā līmenī izpildīja šī vingrinājuma uzdevumus," rezumē NBS komandieris.

Arī Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Sandris Gaugers gandarīts par starptautisko militāro mācību “Kristāla bulta 2021” norisi un vērienīgo noslēguma vingrinājumu.

Viņš uzsver – šo mācību galvenais mērķis ir NATO kaujas grupas Latvijā testēšana un integrācija Mehanizētajā kājnieku brigādē, lai tās spēj viena otru saprast un kopā darboties arī jebkurā krīzes situācijā.

"Šis gads atšķirīgs ar to, ka uzrunājām arī Vācijas vadīto NATO kaujas grupu Lietuvā, kas bija ieinteresēta un gatava nākt ar mums, kā mēs sakām, spēlēties smilškastē. Tāpat piedalījās arī vesela rota ar ASV tankiem "Abrams", līdz ar to tanku skaits mācībās pretinieku pusē bija ļoti iespaidīgs, nodrošinot lielus taktiskos izaicinājumus, lai varam augt un attīstīties. Tas arī deva iespēju izanalizēt, ko varbūt vajadzētu darīt citādāk vai nākotnē uzlabot," saka pulkvedis Gaugers.

Tikmēr NATO kaujas grupas Latvijā komandieris Kanādas bruņoto spēku pulkvežleitnants Enno Kerkofs norāda, ka lielākais izaicinājums mācību noslēgumā bijis visus taktiskos manevrus salikt kopā vērienīgā šovā, un tas krietni atšķiroties no tā, kādas būtu darbības, ja cīņa notiktu reālā kaujas laukā.

"Kopš esmu šeit, mana līdz šim labākā pieredze ir tieši komandas veidošanas process, iespēja būt daļai no Latvijas Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes, vienlaicīgi saliedējot arī visas NATO kaujas grupā esošās nācijas.

Ir vērtīgi apzināties katras komponentes un arī katras valsts karavīru spēku," viņš saka.

Savukārt Mehanizētās kājnieku brigādes 3. kājnieku bataljona komandieris majors Ēriks Keisters šajās mācībās "spēlēja" pretinieka bataljona komandieri ar uzdevumu – izaicināt NATO kaujas grupu un nodrošināt viņu spēju pārbaudi.

Ādažu poligonā un tā apkārtnē norisinās starptautiskās militārās mācības "Kristāla bulta 2021", kurās piedalās aptuveni 1700 karavīru no Albānijas, ASV, Čehijas, Itālijas, Kanādas, Latvijas, Lietuvas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un Vācijas.

FOTO: Paula Čurkste/LETA

"Man bija dotas tikai piecas dienas saliedēt tos karavīrus, kuri spēlēja nosacīto pretinieku. Šī procesa laikā varējām redzēt NATO spēju taktiskajā līmenī novienādot procedūras, atrodot veidu, kā ļoti īsā laikā kopīgi izpildīt uzdevumu. Tā bija lieliska iespēja pārbaudīt spēku savietojamību," pauž majors Keisters.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka no 15. līdz 26. martam Ādažu poligonā un tā apkārtnē norisināsies starptautiskās militārās mācības "Kristāla bulta 2021".

Mācību mērķis ir pilnveidot vienību sadarbību un savietojamību kopēju uzdevumu izpildē, tostarp sinhronizēti veikt aizsardzības, aizkavēšanas un uzbrukuma operācijas, un sertificēt NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupu.

Mācībās piedalīsies aptuveni 1700 karavīru no Albānijas, ASV, Čehijas, Itālijas, Kanādas, Latvijas, Lietuvas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un Vācijas.

Mācības "Kristāla bulta" ir starptautiskas militārās mācības, kuru galvenais mērķis ir trenēt Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un sabiedroto bruņoto spēku vienību sadarbību un savietojamību kopēju uzdevumu izpildē, pilnveidojot komandvadības spēju un kaujas plānošanas procedūras.

Mācībās "Kristāla bulta2021" piedalīsies arī citas Nacionālo bruņoto spēku vienības, tostarp Gaisa spēki, Nodrošinājuma pavēlniecības 3. reģionālais nodrošinājuma centrs, Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljons, Zemessardzes 17. kaujas atbalsta bataljons un Zemessardzes 36. kaujas atbalsta bataljons.

Militāro mācību un vingrinājumu laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietosies gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku militārā tehnika, bet gaisa telpā lidos militārās lidmašīnas un helikopteri.

Daudznacionālo kaujas grupu Latvijā vada Kanāda, un to veido vairāk nekā 1500 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Islandes, Kanādas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas, kas rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tādējādi uzlabojot savietojamību ar reģionālajiem sabiedrotajiem, lai spētu reaģēt uz drošības vides izaicinājumiem.

NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu izveides un izvietošanas mērķis ir veicināt NATO īstenoto atturēšanu un stiprināt alianses aizsardzību, demonstrējot alianses solidaritāti un apņēmību aizstāvēt aliansi pret jebkāda veida agresijas izpausmēm. Svinīgā NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas sagaidīšanas ceremonija notika 2017.gada 19.jūnijā Ādažu bāzē.