Iecavas novadā 9 mirušām ūdelēm atklāts Covid-19

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Artem Bruk/shutterstock.com

SIA "Baltic Devon Mink" kažokzvēru audzētavā Iecavas novadā deviņām mirušām ūdelēm konstatēta Covid-19 infekcija, aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

PVD uzsver, ka pastiprināta uzraudzība kažokzvēru novietnēs tiek īstenota kopš pagājušā gada vasaras, taču šogad, lai nodrošinātu infekcijas atklāšanu agrīnā stadijā un iespējami operatīvi novērstu tās tālāko izplatību, sekojot Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas (OIE) norādēm, PVD kažokzvēru audzētavās sāka nobeigušos ūdeļu regulāru laboratorisko izmeklēšanu uz Covid-19 vīrusa klātbūtni.

Saslimšanu "Baltic Devon Mink" kažokzvēru audzētavā PVD konstatēja šīs pastiprinātās laboratoriskās uzraudzības ietvaros.

Kopumā "Baltic Devon Mink" ir aptuveni 60 000 ūdeļu, un saslimšana apstiprināta deviņiem mirušiem dzīvniekiem.

3

PVD no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) ir saņēmis informāciju par kādu uzņēmuma darbinieku, kurš saslimis ar Covid-19.

Iepriekš PVD tika uzsvēris, ka ūdeles ar Covid-19 var inficēties tikai no inficētiem cilvēkiem. Ņemot vērā gan augsto cilvēku saslimstības līmeni Latvijā, gan citās valstīs konstatētos saslimšanas gadījumus ūdelēm, PVD inficēšanās riskus ūdeļu novietnēs vērtē kā augstus.

Kā uzskata dienests, situācija tiek pārraudzīta un kontrolēta - par konstatēto ir informēts SPKC, PVD "veic visas nepieciešamās darbības un īsteno drošības pasākumus, lai nepieļautu slimības izkļūšanu ārpus kažokzvēru novietnes - ir norobežota teritorija ap to un apturēta jebkāda dzīvnieku un dzīvnieku izcelsmes produktu kustība uz un no novietnes".

PVD ir sācis epidemioloģisko izmeklēšanu.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Baltic Devon Mink" pieder Nīderlandē reģistrētam uzņēmumam "Van Ansem Participaties B.V." un kā tā patiesie labuma guvēji norādīti šīs valsts pilsoņi Johaness un Nikolass van Ansemi. Uzņēmums 2019.gadā strādājis ar 6,4 miljonu eiro apgrozījumu un 3 miljonu eiro zaudējumiem, turklāt miljonos mērāmi zaudējumi uzņēmumam tiek uzrādīti jau kopš 2015.gada. Uzņēmuma pagājušā gada pārskats vēl nav pieejams.

Pēc PVD tīmekļvietnē pieejamās informācijas, Latvijā 2021.gada 4.janvārī bija reģistrētas deviņas kažokzvēru audzētavas, no kurām piecās novietnēs tika turēti ap 130 000 dzīvnieku.

Ārvalstu mediji iepriekš vēstīja, ka ūdeles ir vienīgie dzīvnieki, par kuriem pierādīts, ka tās var gan inficēties ar jauno koroanvīrusu no cilvēka, gan inficēt cilvēku. Epidemiologi pauda bažas, ka koronavīrusa izplatīšanās kažokzvēru audzētavās var veicināt jaunas tā mutācijas, kas varētu negatīvi ietekmēt potenciālo vakcīnu efektivitāti.

Dānijas ūdeņu audzētavas 2020. gadā piedzīvojušas kritisku situāciju, kur Covid-19 izplatības dēļ likvidēti vairāki miljoni ūdeļu,  mazo kažokzvēru masu kapā Holstebro līķu sakrājušās gāzes tos pacēlušas virs zemes, vēsta aģentūra "Reuters".

Dānijas premjerministre Mete Fredriksena, apmeklējot ūdeļu audzētavu Koldingā, asarām acīs atvainojās par valdības kļūdām centienos risināt vīrusa izplatību ūdeļu vidū.

Dānijā, kur pavisam bija 17 miljoni ūdeļu, līdz šim likvidēti un masu kapos apglabāti desmit miljoni. 

Dānijas veterinārais dienests ceturtdien apstiprināja, ka šāds starpgadījums noticis Holstebro un ka līķi tikuši pārbedīti. 

Bruņoto spēku poligonā Holstebro vairāki tūkstoši ūdeļu tika apglabāti 2,5 metrus dziļajās un trīs metrus platajās tranšejās netālu no ezera, kas izsauca iedzīvotāju kritiku. Dānijas sabiedriskā televīzija DR ziņoja, ka likvidētās ūdeles esot apglabātas nepietiekamā dziļumā - tās apsegtas vien ar metru smilšu, lai arī Dānijas Vides ministrija rekomendējusi tās aprakt vismaz 1,5 metru dziļumā.

Kā ziņots, arī zvēraudzētavā Lietuvā ūdelēm atklāta inficēšanās ar jauno koronavīrusu. "Kad saimniecībā pēkšņi sāka nobeigties ūdeles, tika paņemti paraugi analīzēm un noskaidrojās, ka ūdeles inficējušās ar šo slimību," pastāstījusi Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārijas dienesta pārstāve Jurgita Savickaite.