Kirgizstānā referendumā atbalstīta jaunā konstitūcija, kas paredz paplašināt prezidenta pilnvaras

Sadirs Džaparovs (priekšplānā).

FOTO: Reuters/ScanPix

Kirgizstānā svētdien notikušajā referendumā vairākums balsotāju atbalstījuši valsts jaunās konstitūcijas projektu, kas paredz paplašināt prezidenta pilnvaras un dos iespēju prezidentam kandidēt uz otru amata termiņu pēc kārtas.

Pēc 95% vēlēšanu iecirkņu protokolu apstrādes Centrālā vēlēšanu komisija paziņoja, ka jaunās valsts konstitūcijas projektu atbalstījuši 79% referenduma dalībnieku, savukārt 14% balsojuši pret to.

Referendumā piedalījušies 36% balsstiesīgo pilsoņu. Lai referendumu atzītu par notikušu, tajā bija jāpiedalās ne mazāk kā 30% balsstiesīgo pilsoņu.

Referenduma iniciators ir pašreizējais prezidents Sadirs Džaparovs. Lēmumu par referenduma rīkošanu pirms mēneša pieņēma parlaments.

Ierosinātā sistēma Kirgizstānas konstitūciju padarīs tuvāku pamatlikumiem, kādi ir citās Vidusāzijas valstīs un Krievijā.

Priekšlikumi paredz atteikties no principa, ka prezidents var būt amatā tikai vienu sešu gadu termiņu un nevar kandidāt uz otru termiņu pēc kārtas. Šis princips tika ieviests 2010.gadā, kad tautas protestos tika gāzts autoritārais prezidents Kurmanbeks Bakijevs. Savukārt 2005.gadā tā dēvētajā tulpju revolūcijā tika gāzts viņa priekštecis Askars Akajevs.

Jaunais konstitūcijas projekts paredz, ka prezidents nevar tikt ievēlēts vairāk kā uz diviem piecu gadu termiņiem pēc kārtas. Projekts arī paredz palielināt prezidenta un samazināt parlamenta pilnvaras.

Sooronbajs Džeenbekovs pagājuša gada oktobrī kļuva jau par trešo Kirgizstānas prezidentu, kas atkāpies politiskā haosa dēļ, amatu pametot divas nedēļās pēc tam, kad protestētāji ielās bija apstrīdējuši parlamenta vēlēšanu rezultātus, kas vēlāk tika anulēti.

Populists Džaparovs tika atbrīvots no cietuma pagājušā gada nekārtību gaitā, tad kļuva par pagaidu līderi, bet prezidenta vēlēšanās janvārī guva pārliecinošu uzvaru.