Ģenerālprokurors: Prokuratūrā pieņems lēmumu, vai nepieciešams sākt kriminālprocesu saistībā ar vakcīnu pret Covid-19 iepirkumiem

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Paula Čurkste/LETA

Līdz maija beigām prokuratūrā tiks pieņemts lēmums par to, vai ir nepieciešams sākt kriminālprocesu saistībā ar vakcīnu pret Covid-19 iepirkumiem, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" prognozēja ģenerālprokurors Juris Stukāns.

Viņš norādīja, ka prokuratūra jau ir saņēmusi gandrīz visu nepieciešamo informāciju no Veselības ministrijas, un patlaban tiek vērtēts, vai par notikušo ir pamats sākt kriminālprocesu.

"Mēs vērtējam tieši šajā aspektā, vai amatpersonas ir pildījušas savus pienākumus un cik kvalitatīvi to darījušas. Tai skaitā skaidrojam, kurš bija tas, kurš pieņēma lēmumus, vai, tieši otrādi, nepieņēma tos, un, ja tas apstiprināsies, tad kriminālprocess tiks uzsākts," skaidroja Stukāns.

Vaicāts, uz kāda pamata prokuratūra vispār veic šādu pārbaudi, ģenerālprokurors atbildēja, ka faktiski tie ir Latvijas zemie vakcinēšanas pret Covid-19 rādītāji. "Tai skaitā masu saziņas līdzekļi ziņoja par to, ka amatpersonas, pavirši pildot vai nepildot savus pienākumus, ir pieļāvušas situāciju, ka Latvija šobrīd ir pēdējā vietā Eiropā pēc vakcinēto iedzīvotāju skaita. Ja tas tā ir, ka amatpersonas nav pildījušas savus pienākumus un tas ir nodarījis kaitējumu sabiedrībai, par to ir paredzēta kriminālatbildība, un disciplināratbildība šajā gadījumā neizslēdz kriminālatbildību," norādīja ģenerālprokurors.

Viņš rezumēja, ka kāds ir devis uzdevumu, cik vakcīnas devu Latvijai pasūtīt vai nepasūtīt, un prokuratūra noskaidros, kurš tas bija.

Kā ziņots, prokuratūra iepriekš neatklāja, vai pārbaudē par Covid-19 vakcīnu iepirkumu tiks vērtēta arī Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV), bijušās veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) un citu Ministru kabineta locekļu iespējamā kriminālatbildība.

Kriminālatbildība par noziegumiem valsts institūciju dienestā ir paredzēta Krimināllikuma XXIV nodaļā.

Prokuratūrā iepriekš aģentūrai LETA norādīja, ka vispirms tiek pārbaudīti visi faktiskie apstākļi. Plašākus komentārus prokuratūrā nesniedza.

Jau ziņots, ka ģenerālprokurors Stukāns uzdevis Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta prokuroram veikt pārbaudi par Covid-19 vakcīnu iepirkumu.

Prokurora pārbaudes gaitā tiks vērtēti visi apstākļi, kas saistīti ar vakcīnu iegādi un tās rezultātā radušos situāciju.

Tāpat pārbaudē vērtēs arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) 9.marta lēmumu par atteikšanos sākt kriminālprocesu saistībā par Covid-19 vakcīnu iepirkumu.

Jau vēstīts, ka pirmajā iepirkumā, līdz 2020.gada 19.novembrim, Latvija varēja pieteikties līdz 860 000 "Pfizer" vakcīnu devām, bet faktiski tika pieņemts lēmums par 97 500 vakcīnu devu iepirkšanu. Nākamajā kārtā, kad tika piedāvātas 430 000 šī ražotāja vakcīnu devas, Latvija pieteicās uz 100 000.

Latvijas Televīzija ziņoja, ka pagājušā gada nogalē neformālā veselības aprūpes nozares ierēdņu darba grupa nolēmusi pasūtīt arī tikai pusi no piedāvātā augsti efektīvas Covid-19 vakcīnas "Moderna" daudzuma - 336 566 devu.

KNAB piektdien aģentūrai LETA skaidroja, ka ne publiski paustā informācija, ne fakts, ka Veselības ministrija sākusi dienesta pārbaudi saistībā ar vakcīnu pirkšanu vai nepirkšanu pagājušā gada nogalē, pašreizējā stadijā nenorāda uz iespējamiem koruptīviem darījumiem.

KNAB turpinās sekot līdzi vakcīnu iepirkumu gaitai. Ja KNAB saskatīs pazīmes vai saņems informāciju par gadījumiem, kad gūts prettiesisks labums, pieļauti koruptīvi noziedzīgi nodarījumi, piemēram, doti vai ņemti kukuļi, vai arī notikusi amatpersonu atrašanās interešu konflikta situācijā, KNAB nekavējoties atbilstoši savai kompetencei reaģēs.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu