Kariņš: Nevajadzētu pieļaut nevakcinēto cilvēku diskrimināciju

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

FOTO: REUTERS/Fabrizio Bensch/SCANPIX

Ceturtdien, 13. maijā, preses konferences laikā Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) minēja, ka ir jāizvairās no nevakcinēto personu diskriminācijas.

Runājot par vakcināciju, premjers pieminēja līdzību ar bērnu vakcināciju, kuri tiek potēti pret dažādām slimībām pirms viņi sāk skolas gaitas, tādējādi izvairoties no slimību izplatības un pasargājot bērnus. "Līdzīgi ir jāskatās uz šo pandēmiju, jo šī ir nāvējoša slimība, pret ko ir atklātas dažādu ražotāju vakcīnas," skaidroja premjers.

Viņš norādīja, ka daudzās pasaules valstīs izmanto pieeju, ka pret Covid-19 vakcinētajiem ir zināmas priekšrocības, jo viņi ir ieguvuši imunitāti pret slimību.

Premjers atgādināja, ka vakcinācija pret Covid-19 ir brīvprātīga, tomēr nepieciešams radīt apstākļus, lai personas, kuras šaubās par vakcinēšanos, redzētu, kādas priekšrocības sniedz vakcinācija.

Jau ziņots, ka Ministru kabinets ceturtdien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) priekšlikumu pakāpeniski atcelt ierobežojumus vakcinētām personām, vienlaikus ministri vēl diskutēs par konkrētiem pasākumiem, kurus varētu attiecināt uz vakcinētām personām.

VM rosināja nodrošināt "drošu, godīgu un kontrolētu ierobežojumu atcelšanu" vakcinētām personām vairākos soļos.

Pirmais solis paredz ieviest vakcinētajiem tādus pašus izņēmumus kā personām, kas pārslimojušas Covid-19. Otrajā solī paredzēts ieviest individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanas atvieglojumus slēgtos un kontrolētos kolektīvos.

Trešais solis paredz ieviest atvieglojumus individuālu pakalpojumu sniegšanai. Savukārt ceturtais solis paredz ieviest plašākus atvieglojumus pulcēšanās ierobežošanai, pasākumu apmeklēšanai un pakalpojumu saņemšanai.

No VM provizoriskā plāna izriet, ka jau šonedēļ varētu ieviest izņēmumus pašizolācijas ievērošanai vakcinētām personām, iebraucot no valstīm ar augstu Covid-19 izplatību.

Nākamnedēļ varētu ieviest izņēmumus sejas masku lietošanai darba vietās, kur vienā telpā atrodas ne vairāk kā 20 cilvēki, kas visi ir vakcinēti.

No 1.jūnija varētu ieviest izņēmumus individuālo pakalpojumu sniegšanai, ja pakalpojuma sniedzējs ir vakcinēts.

Savukārt no jūnija vidus varētu paredzēt izņēmumus pulcēšanās ierobežojumiem, pakalpojumu saņemšanai un pasākumu apmeklēšanai.