Pavļuts: Vakcinācijai pret Covid-19 Latvijā būtu jābūt brīvprātīgai

Veselības ministrs Daniels Pavļuts.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Lai arī Latvijā situācija saistībā ar Covid-19 saslimšanu ir uzlabojusies, tomēr veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") raidījumā "Rīta panorāma" norādīja, ka atslābšanai nav iemesls, jo Eiropas Savienības mērogā Latvijā arvien ir samērā daudz saslimšanas gadījumu.

"Obligātā vakcinācija – tas virziens nav pareizs,"

11

tā veselības ministrs Daniels Pavļuts komentējot iepriekš sabiedrībā izskanējušos apgalvojumus. Tomēr viņs arī uzsver, ka ir iespējami izņēmuma gadījumi, kad darba pienākumu dēļ ir nepieciešama obligāta vakcinēšanās, taču citādi vakcinācijai pret Covid-19 Latvijā būtu jābūt brīvprātīgai.

"Tajos uzņēmumos, kur darbinieki nevēlas vakcinēties, iespēju robežās ir jādod iespēja veikt citus pienākumus, protams, ja tādi ir, jo atlaist viņu nevar. Tomēr, pēc manām domām, sabiedrību ir jāturpina izglītot un pārliecināt par vakcinācijas nepieciešamību, jo tā nenotiek tikai viena indivīda interesēs, bet gan visas sabiedrības, it īpaši tas jāsaprot tiem profesiju pārstāvjiem, kuriem darba pienākumos ir jāstrādā ar citiem cilvēkiem," sacīja Pavļuts.

Raidījumam ministrs norādīja, ka šobrīd galvenā mērķauditorija ir vēl neizlēmusī sabiedrības daļa, cilvēki, kas šaubās vai nolēmuši nogaidīt.

Tomēr vakcinācija nav tikai induviduāla atbildība, jo tas ietekmē sabiedrību kopumā, tāpēc Pavļuts mudina cilvēkus vakcinēties, lai skolēni varētu atgriezties mācībās klātienē un lai nevajadzētu atkal ierobežot, piemēram, pasākumu norisi, sabiedriskās ēdināšanas darbu. "Vienīgais ceļš ir pārvarēt bažas, noticēt mediķiem un zinātnei un vakcinēties pret Covid-19," pauda Pavļuts.

Kampaņā, lai pārliecinātu par vakcinēšanās nepieciešamību, īpaši tiks strādāts ar trim grupām – senioriem, skolotājiem un mediķiem. Ministrs norādīja, ka arī mediķis ir tikai cilvēks, kuram ir pieejama dažāda informācija par vakcinēšanos, tostarp viltus ziņas, tāpēc viegli apjukt.

Plānots mediķiem nodrošināt plašāku informāciju par vakcinēšanos, kā arī tiks rīkoti semināri.

Tā kā vakcinētājiem dati par potēšanas faktu sistēmā jāievada trīs dienu laikā, kopumā vakcinēto iedzīvotāju skaits vēl var pieaugt.

Līdz šim vismaz vienreiz pret Covid-19 Latvijā ir potēti 577 410 cilvēki, savukārt vakcinācijas procesu noslēdza 464 417 cilvēki.

Par vakcinācijas procesu noslēgušiem tiek uzskatīti cilvēki, kuri saņēmuši "AstraZeneca", "Pfizer"/"BioNTech" vai "Moderna" ražotās potes abas devas vai "Johnson & Johnson" (J&J) meitasuzņēmuma vakcīnu, kurai nepieciešama tikai viena deva. Imunitāte pret Covid-19 izraisošo vīrusu pēc dažādu vakcīnu saņemšanas gan iestājas atšķirīgos laikos.

Kopumā valstī līdz 18. jūnijam veiktas 1 041 827 vakcīnas pret Covid-19 injekcijas.

Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā 2021.gada aprīļa sākumā provizoriski bija 1 887 600 iedzīvotāju, tātad pirmo poti pret Covid-19 ir saņēmuši 30,59% iedzīvotāju, bet abas - 24,6%.

Vakar Latvijā izpotētas 3017 "Pfizer"/"BioNTech" ražotās vakcīnas pirmās devas un 3558 šīs vakcīnas otrās devas, 200 "Moderna" vakcīnas pirmās devas un 999 šīs vakcīnas otrās devas, trīs "AstraZeneca" vakcīnas pirmās devas un 1976 otrās devas, kā arī 1395 J&J vakcīnas devas, liecina NVD dati.

LETA jau ziņoja, ka pagājušā gada 28.decembrī kā pirmos Latvijā pret Covid-19 sāka vakcinēt lielo slimnīcu darbiniekus, bet vēlāk pakāpeniski tika atvērtas citas prioritāri vakcinējamo personu grupas. Šā gada 3. aprīlī durvis vēra speciāli izveidotie liela mēroga vakcinācijas centri, jo Latvijas rīcībā pirmo reizi bija nonācis lielāks daudzums vakcīnu.

Savukārt kopš 3. maija Latvijā vakcīnu pret Covid-19, iepriekš pierakstoties, var saņemt ikviens pieaugušais, kurš to vēlas, kopš 17. maija - arī pusaudži no 16 gadu vecuma, bet no 2.jūnija - arī pusaudži vecumā no 12 līdz 15 gadiem.