ReTV: Pieaug pieprasījums pēc viltotiem Covid-19 sertifikātiem (15)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Covid-19 sertifikāts.
Covid-19 sertifikāts. Foto: Edijs Pālens/LETA LETA

Pieaug pieprasījums pēc viltotiem vakcinācijas sertifikātiem. Viens no iespējamiem iemesliem: valdības stingrās prasības pret nevakcinētajiem, informē kanāls "ReTV". 

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijā saņemti vairāki satraukti kolēģu ziņojumi – pacienti sūtot e-pasta vēstules, kurās piesolot atlīdzību par neīstu vakcinācijas apliecinājumu. Asociācijas vadītāja Sarmīte Veide saka:

"Ir lūgts – par atlīdzību, neveicot vakcināciju, ievadīt e-veselībā vakcinācijas datus."

ReTV Ziņām zināms, ka vienā no Vidzemes vakcinācijas centriem kāda paciente apmaiņā pret viltotu sertifikātu centusies darbiniecei piedāvāt 50 eiro. Sociālajos medijos arvien biežāk izskan, par kādām cenām var iegādāties viltotos sertifikātus: Rīgā – 500 līdz 600 eiro, Latgalē – no 120 līdz 250.

Un parādījusies arī skandaloza neoficiāla ziņa, ka viltota Covid-19 testa dēļ darbu Dailes teātrī zaudējusi aktrise Alise Danovska. Pirms ieraksta veikšanas telefonsarunā ar ReTV Ziņām aktrise apstiprināja, ka viņa darbā Dailes teātrī iesniegusi viltotu dokumentu par Covid-19 testu. Pēc tam, ieraksta laikā, aktrise atbildēja izvairīgi. Lūk, sarunas atšifrējums ar ReTV Ziņu dienesta žurnālisti:

Žurnāliste Zane Eniņa: "Plašsaziņas līdzekļos izplatīta informācija, ka esat atlaista no darba Dailes teātrī, jo esat uzrādījusi viltotu Covid-19 sertifikātu, ka esat vakcinēta. Vai tā ir taisnība?"

Aktrise: "Nē, tā nav taisnība."

Žurnāliste Zane Eniņa: "Kāds tad ir iemesls, kāpēc tad jūs atlaida?"

Aktrise: "Es aizgāju no darba, jo… jo vienkārši tas nesakrita ar maniem uzskatiem. Noteikumi darbā nesakrita ar maniem uzskatiem par manām cilvēktiesībām."

Žurnāliste Zane Eniņa: "Un tam nebija vispār nekāda sakara ar kaut kādiem viltojumiem?"

Aktrise: "Nu, es nevēlos komentēt šo."

Faktu, ka aktrise Dailes teātrī vairs nestrādā, ReTV Ziņām apliecināja arī direktors Juris Žagars, bet sīkāk komentēt varbūtējo testa viltojumu viņš nevēlējās. Arī policija konkrēto gadījumu nekomentē, taču ziņas par viltojumiem tās redzeslokā gan ir nonākušas.

Valsts policijas pārstāve Simona Grāvīte:

"Valsts policija ir saņēmusi atsevišķus signālus, ka iedzīvotāji, iespējams, mēģina apiet noteikto kārtību, kā iegūt vakcinācijas veikšanas faktu apliecinošu sertifikātu.

Mēs uzmanīgi sekojam līdzi šai situācijai un, saņemot šādas ziņas, tiek attiecīgi reaģēts un vērtēts. Tāpat arī preventīvi strādājam ciešā sadarbībā ar ārstniecības personām, Veselības inspekciju un Nacionālo veselības dienestu, skaidrojot, izglītojot, lai uzreiz novērstu šādus gadījumus."

Līdzīgi pauž arī KNAB pārstāve Agita Antonāne: "Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs publiskajā telpā ir saskatījis, kā arī saņēmis vairākus signālus, kas varētu norādīt uz cilvēku varbūtēju ieinteresētību vakcinācijas fakta vai sertifikāta viltošanā. KNAB visiem šiem signāliem ir pievērsis uzmanību, proti, savas kompetences ievaros izvērtējis šo signālu saturu.

Ja gadījumā iedzīvotājiem ir informācija par gadījumiem, kad medicīnas darbinieki viltojuši vai piedāvājuši viltot vakcinācijas sertifikātu apmaiņā pret naudu vai citiem prettiesiskiem labumiem, par to jāziņo KNAB."

Jāpiebilst, ka viltoti Covid-19 sertifikāti un testu rezultāti nav tikai Latvijas problēma, piemēram, ASV sabiedrību par to kā smagu noziegumu brīdinājis Federālās izmeklēšanas birojs.

Pētījumā atklāts, ka tā dēvētajā dārknetā jeb tumšajā tīklā šo dokumentu viltojumu piedāvājums pieaudzis milzīgos apmēros. Neīstu vakcinācijas pasi dārknetā esot iespējams nopirkt par apmēram 200 eiro, bet viltotu negatīvu testa rezultātu – par nedaudz vairāk kā 20 eiro.

Pēc "CheckPoint" datiem virtuālajā pasaulē ir ap 1200 šādu viltojumu tirgotāju, bet visvairāk pircēju esot amerikāņu, britu un vācu vidū. Par dokumentu viltošanu Latvijā pienākas

Komentāri (15)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu