Sv, 4.12.2022.

Stiprie dzērieni tikai mazos iepakojumos un citi ierobežojumi. VM piedāvā 36 pasākumu kompleksu alkohola patēriņa mazināšanai

LETA
Stiprie dzērieni tikai mazos iepakojumos un citi ierobežojumi. VM piedāvā 36 pasākumu kompleksu alkohola patēriņa mazināšanai
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 5
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: bodnar.photo/Shutterstock.com

Latvijā ir augstākais alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju Eiropas Savienībā, atsaucoties uz statistikas datiem un pētījumiem, informē Veselības ministrija (VM), kas šī iemesla dēļ piedāvā 36 pasākumu kompleksu alkohola patēriņa mazināšanai.

Saskaņā ar VM pausto, 40% Latvijas iedzīvotāji alkoholu lieto riskantā un pārmērīgā veidā, savukārt 15 gadus vecu zēnu un meiteņu īpatsvars, kuri pēdējā mēneša laikā ir bijuši piedzērušies vismaz vienu reizi, ir attiecīgi 14,6% un 17,9%.

Lai vērstu esošo situāciju par labu - samazinot alkohola nodarīto kaitējumu sabiedrības veselībai, ierobežojot tā lietošanas izplatību un radītās sekas, kā arī uzlabojot alkohola atkarības ārstēšanas pakalpojumus -, VM piedāvājot "kompleksu pieeju" ar virkni veicamu pasākumu.

To vidū ir arī sabiedrībā plaši pārspriestais priekšlikums vēl vairāk ierobežot alkohola tirdzniecības laiku vakaros, taču VM aicina nevērtēt šo ieteikumu atrauti no pārējiem. VM kopumā piedāvā 36 priekšlikumus, kas ietver, piemēram, specializētas bērnu narkoloģijas nodaļas izveidi un dažādu valsts apmaksāto pakalpojumu pilnveidi, tostarp uzlabojot ambulatorās narkoloģiskās ārstēšanas iespējas.

VM arī vēlas plašāk izvērtēt alkohola lietošanas sekas un veikt dažādus pētījumus par alkohola patēriņu - gan vispārīgākā nozīmē, gan konkrētu sociālo grupu kontekstā, piemēram, pētot alkohola ietekmi uz grūtniecību vai analizējot pierobežas alkohola tūrismu.

Daļu pasākumu piedāvāts vērst konkrēti uz tirdzniecības ierobežojumiem, piemēram, VM rekomendē izvērtēt iespēju aizliegt tirgot alkoholiskos dzērienus, kuros spirta daudzums pārsniedz 22%, mazos plastmasas iepakojumos, kuru tilpums nepārsniedz 0,2 litrus.

Tāpat viens no ministrijas priekšlikumiem paredz iekļaut alkoholisko dzērienu marķējumā informāciju, kas mudina iedzīvotājus nelietot alkoholu grūtniecības laikā vai vadot transportlīdzekli. Līdzīgi arī VM aicina noteikt, ka mazumtirdzniecības vietās, kurās tirgo alkoholiskos dzērienus, jābūt norādītai informācijai ar brīdinājumu, ka tos nevar lietot nepilngadīgas personas un ka to lietošana kaitē veselībai.

VM uzskata, ka šis plāns ir radīts pēc "labākās politikas veidošanas prakses, ko rekomendē arī Pasaules Veselības organizācija, piedāvājot kompleksu iniciatīvu kopumu trīs virzienos - pieejamības ierobežošana, stingri nosacījumi mārketingam un cenu politika, kas ir ilgtermiņa darbības, turklāt vērtējamas kompleksi, ne atrauti viena no otras".

Lai realizētu šo pasākumu kompleksu, VM jau pagājušajā gadā lūdza papildu līdzekļus, taču tie netika piešķirti. Kopumā šim un nākamajam gadam papildu nepieciešamais valsts budžeta finansējums būtu 6 384 158 eiro. No tiem šogad vajadzīgi 3 070 464 eiro, bet nākamgad - 3 313 694 eiro. Lai turpinātu šī plāna realizāciju, arī turpmāk ik gadu būtu nepieciešams papildu finansējums 3 460 032 eiro apmērā.

Jautājumu par papildu nepieciešamo finansējumu šim gadam, kā arī turpmākajiem, VM virzīs kā prioritāro pasākumu.

Pašlaik šis plāns līdz 26.jūlijam ir nodots publiskai apspriešanai, un ikviens var aplūkot šos priekšlikumus VM mājaslapā. Pēc publiskās apspriešanas, ja būs nepieciešams, attiecīgais likumprojekts tikšot precizēts un pēc tam virzīts izskatīšanai valsts sekretāru sanāksmē.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu