Skolu direktori atbalsta obligāto vakcināciju pret koronavīrusu

Klases telpa Nīkrāces pamatskolā. Ilustratīvs attēls

FOTO: Oskars Lūsis/TVNET

Izglītības darbiniekus pārstāvošajās organizācijās ir atšķirīgi viedokļi par vakcināciju. Latvijas Izglītības vadītāju asociācija piektdien paziņoja, ka konceptuāli atbalsta obligātu vakcināciju pret Covid-19. Tikmēr Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) nesen pabeigusi aptauju, kurā vairāk nekā puse respondentu pret obligāto vakcināciju noskaņoti negatīvi, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Piektdien 50 skolu direktori, kuri ir Latvijas Izglītības vadītāju asociācijā, tikās ar izglītības ministri Anitu Muižnieci (Jaunā konservatīvā partija). Viņu vadītajās izglītības iestādēs ir salīdzinoši maz darbinieku, kuri nevēlas vakcinēties, proti, 2–3 cilvēki, ieskaitot tehnisko personālu.

Šāda situācija ir arī Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolā. Taču skolas direktorei Daigai Pugai joprojām nav skaidrs, kā tiks organizētas darba attiecības ar tiem darbiniekiem, kas nevēlēsies vakcinēties.

"Arī pēc šodienas sarunas diemžēl man nav līdz galam skaidrs, kā mums rīkoties situācijā, ja skolotājs nav vakcinējies. Vai viņš var nākt uz darbu, vai mums ir jāpieņem obligāti lēmums, ka viņiem ir jāstrādā attālināti. Vai mums ir tiesības viņu atbrīvot no darba un meklēt citu risinājumu," sacīja Puga.

No skolu direktoru puses izskanēja priekšlikums mazināt vakcinēto pedagogu slieksni, pie kura mācības varētu atsākties klātienē. Ministre par šo priekšlikumu ir skeptiska.

"Uz šo brīdi mums ir 60%, rupji rēķinot, 60% vispārējās izglītības pedagogu ir vakcinēti, kas ir tuvu šiem 80%. Ja mēs izspēlējam tos scenārijus, kas šobrīd zīmējas no parlamenta puses, tātad uz oktobri ar šo divu procentu pieaugumu nedēļā, kas mums ir, mēs arī sasniedzam tos 80%," norādīja Muižniece.

Pirms tikšanās asociācijā uzskatīja, ka obligātā vakcinācija skolu darbiniekiem būtu vēl jāpārdomā. Tomēr pēc sarunas ar ministri viedoklis mainīts. Asociācija paziņoja, ka konceptuāli atbalsta obligātu izglītības darbinieku vakcināciju.

"Neviens direktors arī neko pretēju neizteica. Tieši pretēji. Mēs esam par disciplīnu, par vakcinēšanos, par to, ka process ir kritisks mūsu sekmīgam darbam.

11

Līdz ar to esam ar ministri vienā laivā un neredzam šķēršļus tālākai likumprojekta virzībai. Protams, ir šie kolēģi, kuri negrib vakcinēties vai vēl domā. Strādāsim ar viņiem individuāli augustā – runāsim, motivēsim, šarmēsim. Bet direktori noteikti nebūs tie, kas bremzēs šī jautājuma izskatīšanu Saeimā," sacīja Kalvāns.

LIZDA veiktā aptauja liecina, ka vairāk nekā pusei pedagogu ir negatīva attieksme pret obligātu vakcināciju pret Covid-19.

"LIZDA uzskata, ka nav pieļaujama nozarē strādājošo šķelšanās. Ir jāturpina sarunas par brīvprātīgu vakcinēšanos. Nozares organizācijām jāsaliedē spēki, lai skaidrotu, pozitīvi motivētu vakcinēties," komentēja arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga.

Tiesības darba devējam atlaist nevakcinētos skolu darbiniekus paredz esošais valdības piedāvājums. Par to vēl būs jālemj Saeimai.