P, 26.09.2022.
No augusta izmaiņas Covid-19 laboratoriskajā testēšanā. Ar kādām izmaksām jārēķinās iedzīvotājiem?
Ilustratīvs attēls. Foto: Horth Rasu/Shutterstock.com
Apollo.lv
No augusta izmaiņas Covid-19 laboratoriskajā testēšanā. Ar kādām izmaksām jārēķinās iedzīvotājiem?
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 7

Noslēdzoties Ministru kabineta noteiktajam pārejas periodam, no 2021. gada 1. augusta stājas spēkā izmaiņas pieaugušo Covid-19 laboratoriskajā testēšanā, paredzot, ka turpmāk testēšanu pasākumu apmeklēšanai un dažādu pakalpojumu saņemšanai varēs veikt tikai par maksu, informē Nacionālais veselības dienests (NVD).

Samaksa par laboratorisko testu būs jāveic atbilstoši laboratorijas maksas pakalpojumu cenrādim.

Savukārt Covid-19 simptomu gadījumā, epidemioloģiskajai izmeklēšanai laboratorisko testēšanu tāpat kā līdz šim apmaksās no valsts budžeta līdzekļiem.

Ārpus ģimenes ārsta darba laika pacienti ar Covid-19 infekcijai raksturīgiem simptomiem to varēs veikt bez ārsta nosūtījuma.

NVD vērš uzmanību, ka turpmāk šādos gadījumos pēc testēšanas nevarēs izveidot digitālo Covid-19 sertifikātu un iedzīvotājs saņems tikai laboratorijas izrakstu par rezultātu, lai nepieciešamības gadījumā tiktu nodrošināta ģimenes ārsta uzraudzība vai ārstēšana.

Digitālā Covid-19 sertifikāta izveide un izmantošana būs iespējama, ja iedzīvotājs ir:

  • vakcinējies pret Covid-19;
  • pārslimojis Covid-19;
  • veicis maksas laboratorisko testēšanu.

Digitālais Covid-19 sertifikāts būs izveidojams arī gadījumā, ja iedzīvotājs bez Covid-19 simptomiem ir veicis maksas laboratorisko testēšanu ar mērķi doties ceļojumā ārpus Latvijas Republikas robežām.

Bērniem, kas jaunāki par 18 gadiem, Covid-19 laboratorisko testēšanu pasākumu apmeklēšanai un pakalpojumu saņemšanai no valsts budžeta līdzekļiem apmaksās līdz šī gada 1. septembrim.

Jau iepriekš tika ziņots, ka no 2021. gada 10. jūnija līdz 1. augustam Ministru kabinets bija noteicis pārejas periodu, kura laikā laboratoriskie testi pasākumu apmeklēšanai, pakalpojumu saņemšanai un citos gadījumos, lai izveidotu Covid-19 laboratoriskās testēšanas sertifikātu, tika apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem.

Pārejas periods tika noteikts ar mērķi nodrošināt iedzīvotājiem iespēju veikt pilnu vakcināciju pret Covid-19 un turpmāk izmantot savu vakcinācijas sertifikātu.

Vienlaikus NVD atgādina, ka Covid-19 tests nav alternatīva vakcinācijai! Arī testēts cilvēks jebkurā brīdī var kļūt infekciozs un radīt inficēšanās risku apkārtējiem.

Ja satiekas vakcinēti vai pārslimojuši cilvēki un nevakcinēti cilvēki, pastāv lielāka iespēja vīrusa pārnešanai un cirkulācijai, nekā gadījumā, ja satiekas tikai vakcinēti un pārslimojuši cilvēki.

Turklāt vakcinēts cilvēks ir pasargāts no saslimšanas ar Covid-19 ilgākā laika periodā, savukārt testēts cilvēks var apliecināt savu statusu tikai konkrētajā brīdī.

Cik maksā Covid-19 testa veikšana?

Centrālās laboratorijas mājaslapā atrodamā informācija liecina, ka Covid-19 nazofarengiālā iztriepe maksā 35 eiro. Mājas vizīte Rīgā maksā 20 eiro, bet Rīgas rajonā 30 eiro.

Savukārt E. Gulbja laboratorijas mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka respiratoro infekciju tests maksā 37 eiro.

Testu iespējams veikt arī NMS Laboratorijā, kur tas maksā 37 eiro, kā arī MFD laboratorijā, kur testa cena ir 40 eiro.

Valsts zinātniskajā institūtā "Bior" testa cena ir 34 eiro un seši centi, bet "Biocon" laboratorijā tas maksā 30 eiro. "IvF RIGA Holding" laboratorijā tests maksā 50 eiro, bet izbraukuma vizītē testa veikšana maksā 100 eiro.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu