Cilvēki ir gatavi maksāt par Covid-19 testu pakalpojumu saņemšanai

Ilustratīvs tests.

FOTO: Horth Rasu/Shutterstock.com

Šobrīd iedzīvotāji Latvijā par analīžu veikšanu pirms pasākuma apmeklēšanas ir gatavi samaksāt, bet Nacionālais veselības dienests (NVD) pieļauj, ka tas varētu mainīties tuvākajā laikā, vēstī raidījums "Panorāma".

Ziemā vakcīnas pret Covid-19 visiem nepietika un testēšana bija gandrīz vienīgais veids kā kontrolēt slimības izplatību valstī, tāpēc analīzes tikušas veiktas bezmaksas. Patlaban aina ir citāda - vakcīnu pietiekoši, bet maz potēšanās gribētāju.

Šobrīd interese par derīga Covid-19 sertifikātu kaut arī par maksu, lai dotos ceļojumā vai uz kādu pasākumu, interese no cilvēkiem nav apsīkusies, piemēram, 1. augustā veikti 3799 Covid-19 testi un no tiem 1933 bijuši par maksu, kura cena ir robežās no 35 līdz 37 eiro, par siekalu testu 22-25 eiro.

Šobrīd laboratorijās darba daudzums nav samazinājies.

Jau vēstīts, ka no 1. augusta par Covid-19 testu pasākumu apmeklēšanai, dažādu pakalpojumu saņemšanai, kā arī ceļošanai ir jāmaksā pašiem. Joprojām bezmaksas testus varēs veikt bērni, kā arī iedzīvotāji ar Covid-19 simptomiem. Tomēr šie testi sertifikātu iegūšanai, kas ļauj apmeklēt publiskos pasākumus.

Laiks, kad varēja doties uz laboratoriju, nodot bezmaksas testu un ar to brīvi apmeklēt koncertu, teātri vai kādu citu pasākumu ir beidzies. No 1. augusta šādi testi būs tikai par maksu, atbilstošu laboratorijas cenrādim.

Patlaban viena šāda testa cena ir aptuveni 40 eiro. Nekas gan nemainās iedzīvotājiem ar Covid-19 simptomiem. Tie joprojām testus varēs veikt bezmaksas. Tomēr jāņem vērā, ka šādā gadījumā laboratorija neizsniegs sertifikātu, kas dod iespēju apmeklēt arī publiskos pasākumus.

"Ja mēs ejam testēties ar simptomiem, nebūs Covid-19 sertifikāts, bet būs informācija par rezultātu, kas būs nepieciešama ārstniecības procesā. Savukārt, ja vēlamies apmeklēt teātri, restorānu… te jau mēs runājam par Covid-19 sertifikātu, kurš ir izveidojams par maksu," skaidroja Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Evija Štālberga.

Maciņš jāatver būs arī tiem nevakcinētajiem iedzīvotājiem, kuriem šāds sertifikāts nepieciešams ceļošanai. Turpmāk arī to par valsts līdzekļiem iegūt vairs nebūs iespējams.

"Turpmāk digitālais sertifikāts būs izmantojams trīs gadījumos - ja iedzīvotājs ir vakcinēts pret Covid-19, ja ir pārslimojis vai ir veikta maksas laboratoriskā izmeklēšana," teica NVD pārstāve.

Savukārt bērniem līdz 18 gadiem, Covid-19 testēšanu pasākumu apmeklēšanai un pakalpojumu saņemšanai no valsts budžeta līdzekļiem apmaksās līdz 1. septembrim. Kāda kārtība būs tālāk, speciālisti vēl domā.

"Šobrīd speciālisti strādā pie šī jautājuma, izvērtē un šī kārtība, kas tiks noteikta attiecībā uz bērniem, no kāda vecuma tiks apmaksāta šī testēšana pēc 1. septembra, šī informācija būs pieejama nedaudz vēlāk," norādīja Štālberga.

Patlaban interese par šādu sertifikātu saņemšanu, lai arī nevakcinētais varētu apmeklēt pasākumus, ir liela. Izveidoti teju 120 tūkstoši laboratoriskā testa rezultāta sertifikātu.