Sabojāts mākslinieka Brektes gleznojums uz 40. vidusskolas sienas. Fonds vērsīsies policijā
Papildināts

FOTO: TVNET

Apķēpāts mākslinieka Kristina Brektes gleznojums uz Rīgas 40. vidusskolas ēkas sienas, liecina paša mākslinieka publiskotais foto vietnē "Instagram" īsajos stāstos.

Mākslinieka ievietotajā "story" redzams, ka viņa veidoto gleznojumu pašlaik "rotā" vairāki sarkanīgi pleķi, kuri notecējuši.

Fonds "Mākslai vajag telpu" saistībā ar nodarīto vērsīsies Valsts policijā. Fonda vadītāja Katrīna Jaunupe sarunā ar TVNET izteikusi minējumu, ka visticamāk, murāli sabojāja kāds, kurš ierosināja zīmējumu novākt no ēkas sienas, jo tas neatbilst kādām viņu pieņemtām morāles normām.

FOTO: TVNET

"No mūsu puses noteikti neviens to nav darījis, bet visi ir šokēti. Un, domāju, ka datums arī izvēlēts apzināti. Es, protams, tikai izdaru kaut kādus pieņēmumus. Tiešām nezinu. Tādēļ arī rakstu iesniegumu policijai," viņa saka.

"Mēs novērtējam ielu mākslu un cilvēku mijiedarbi ar pilsētvidi un nu arī murālis "Veltījums Džemmai Skulmei" ir sabiedrības roku skarts, kā redzams, it sevišķi vēršoties pret vienu no tēliem, kas attēlots murālī.

Diemžēl nesankcionētā darbība ir vērtējama kā huligānisms un tīša bojāšana, tādēļ nāksies vērsties policijā par izdarītajiem zaudējumiem. Noteikti šāda rīcība no pieaugušu cilvēku puses ir labāks vēstījums bērniem par "Latvijas sabiedrībā vispārpieņemtajām normām". Pat ja arī to varētu uzskatīt par radošu izpausmi, saka tomēr, ka mākslinieki ciena viens otru un uz otra darbiem netapina jaunus.

Izskatās, ka mūsu sabiedrībā demokrātija un brīvība tiek traktēta kā visatļautība, domājot katram par savām tiesībām, taču ne par pienākumiem un atbildībām. Iespējams, naktī uz 1. septembri darbs tiešām ir kļuvis estētiski baudāmāks.

Ja vēl aizvien ir grūtības bērniem skaidrot murālī redzamo tēlu savdabību, abstrakto kailumu un īpatnējās formas, iesakām noklausīties šo brīnišķīgo sarunu "Ģimenes studijā".

Paldies, esam pamanījuši šos sarkanos iebildumus, taču mēs labprātāk vestu sarunas par to, kas jūs pamudina uz huligānismu un vai šādā veidā tik tiešām tiek sasniegts iecerētais," notikuši komentē fonda "Mākslai vajag telpu vadītāja" Katrīna Jaunupe.

Jau vēstīts, ka Akas ielā 10, Rīgā, kopš 9. augusta uzsākts darbs pie murāļa jeb ielas sienu gleznojuma "Veltījums Džemmai Skulmei", kuru organizē fonds "Mākslai vajag telpu".

Siena, kas atrodas Akas ielā 10, ir Rīgas 40. vidusskolas izglītības programmas īstenošanas vietai piederīga, un tā izvēlēta apzināti, akcentējot mākslas izpratnes veidošanu jau no mazām dienām, laikmetīgā veidā mudinot bērnus iepazīties ar vizuālās mākslas mantojumu un spēcīgām latviešu personībām, tādām kā Skulme un Brekte.

Fonds "Mākslai vajag telpu" jau iepriekš ir veidojis projektus, kurā tikuši akcentēti 20. gadsimta otrās puses vizuālās mākslas pārstāvji, taču viņu personības un daiļradi interpretēt vienmēr aicināti bijuši tieši mūsdienu mākslinieki.

Sienas gleznojums "Veltījums Džemmai Skulmei" ir projekts, kurā tiek realizēts "tilts" starp divu paaudžu māksliniekiem, kuru mākslinieciskajā praksē ir naivisma stilā gleznoti vai zīmēti modeļi, uzsverot abu nepārprotami spēcīgo tēlu sistēmu radīšanas talantu.

Aktuālākās ziņas