Kustība "Taliban": Centieni vērst sankcijas pret talibu režīmu apdraud drošību un var izraisīt ekonomisko bēgļu vilni

Afganistāna.

FOTO: Khwaja Tawfiq Sediqi

Afganistānas pagaidu valdība, ko pēc varas sagrābšanas izveidojusi radikālo islāmistu kustība "Taliban", brīdinājusi ASV un Eiropas sūtņus, ka centieni vērst sankcijas pret talibu režīmu apdraud drošību un var izraisīt ekonomisko bēgļu vilni.

"Afganistānas valdības vājināšana nav neviena interesēs, jo negatīvās sekas tieši ietekmēs pasauli drošības jomā un ekonomisko migrāciju no valsts,"

Rietumu diplomātiem sarunās Dohā sacīja pagaidu valdības ārlietu ministrs Amirs Hans Mutaki.

"Mēs mudinām pasaules valstis izbeigt pastāvošās sankcijas un ļaut bankām darboties normāli, lai labdarības biedrības, organizācijas un valdība var maksāt algas saviem darbiniekiem pašas no savām rezervēm un starptautiskā finanšu atbalsta," sacīja ministrs.

Vašingtona un ES norādījušas, ka ir gatavas atbalstīt humānās iniciatīvas Afganistānā, bet ir rezervētas par tieša atbalsta sniegšanu talibiem bez garantijām, ka viņi ievēros cilvēktiesības, īpaši lielām bažām pastāvot par talibu vēlmi ievērot sieviešu tiesības.

Noslēdzoties ASV un citu ārvalstu militāro kontingentu izvešanai no Afganistānas, talibi augustā izvērsa vispārēju uzbrukuma operāciju un īsā laikā savās rokās sagrāba teju visu valsts teritoriju, bet 15.augustā viņu rokās krita arī galvaspilsēta Kabula.

Vienīgā Afganistānas province, kas nebija nonākusi talibu kontrolē, kādu laiku bija Pandžšīra, bet talibu vadība 6.septembrī paziņoja, ka islāmistu kustība ieņēmusi arī šo provinci.