Vairums Latviju pārstāvošo EP deputātu balsos par imunitātes atcelšanu Ušakovam (8)

LETA
Bijušais Rīgas mērs un tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs.
Bijušais Rīgas mērs un tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs. Foto: Zane Bitere/LETA

Eiropas Parlamenta deputāti - Sandra Kalniete (JV), Inese Vaidere (JV), Roberts Zīle (NA), Dace Melbārde (NA) un Ivars Ijabs (AP) - balsos par deputāta imunitātes atcelšanu eiroparlamentārietim Nilam Ušakovam (S). 

EP deputāte Kalniete uzsvēra, ka gaidāmajā EP balsojumā viņa atbalstīs lēmumu atcelt imunitāti Ušakovam, jo, viņas ieskatā, šis balsojums ļaus noskaidrot viņa atbildību kriminālprocesā.

"Bet, neraugoties uz šo procesu, Ušakovam paliks milzīga politiskā atbildība par tām nelikumībām, kas Rīgas domē, tās padotības iestādēs un kapitālsabiedrībās notikušas viņa politiskās vadības laikā un ko viņš ir izlicies neredzam," uzsvēra politiķe.

Melbārde arīdzan balsos par imunitātes atcelšanu, atzīmējot, ka šādos gadījumos tā ir ierasta prakse EP, kad skata lietas par kāda EP deputāta imunitātes jautājumu, neatkarīgi no tā, kādu valsti viņš pārstāv. Tādējādi, kā skaidroja politiķe, EP ar šo balsojumu nodod lietu tiesu varai.

Ijabs arī norādīja, ka viņš balsos par imunitātes atcelšanu. Viņš norādīja, ka EP Juridiskā komiteja ieteikusi atcelt eiroparlamentārieša un bijušā Rīgas mēra Ušakova parlamentāro imunitāti. Pēc politiķa domām, jādod iespēja Latvijas tiesībsargājošajām institūcijām darīt savu darbu.

Savukārt EP deputāte Vaidere skaidroja, ka visbiežāk EP balso par imunitātes atcelšanu, jo pirms tam jautājums tiek rūpīgi izvērts EP Juridiskajā komitejā, kur tiek vērtēts, vai imunitātes atcelšanai nav politisku motīvu.

"EP Juridiskā komiteja ir izpētījusi, ka izdošanai nav politisku motīvu, līdz ar to nav nekāda iemesla balsot pret izdošanu. Domāju, ka aptuveni 99,9% EP vienmēr ir balsojuši par imunitātes atcelšanu. ES ir demokrātiska, un mēs uzticamies tiesībsargājošajām institūcijām," sacīja eiroparlamentāriete.

Arī Zīle uzsvēra, ka viņš balsos par imunitātes atcelšanu. Viņš atzīmēja, ka EP Juridiskā komisija, kas izskata šos jautājumus, vienmēr sagatavo lēmumu, par kuru EP nobalso plenārsēdē.

"EP Juridiskajā komitejā nobalsots, ka imunitāte būtu atceļama, un par to nemaz nav runas. Jā, ir bijuši atsevišķi, izteikti politiski gadījumi, kad EP ir nobalsojis pret deputāta izdošanu. Es vienmēr esmu balsojis par izdošanu, ja tiesībsargājošās institūcijas ir vērsušās EP," sacīja EP deputāts.

LETA jau rakstīja, ka EP Juridiskā komiteja ieteikusi atcelt Ušakova parlamentāro imunitāti. Tagad gala lēmumu par Ušakova parlamentārās imunitātes atcelšanu noteiks EP, kurš šo jautājumus izskatīs novembrī.

Pēc imunitātes atcelšanas Ušakovs gan saglabātu EP deputāta pilnvaras, jo tās ir Latvijas valsts piešķirtas viņam kā eiroparlamentārietim un neviena cita iestāde to nevar atņemt. Šādus lūgumus - atcelt deputātu imunitāti - EP saņem bieži, piemēram, pagājušajā sasaukumā EP 55 reizes tika lūgts atcelt deputātiem imunitāti, un 49 gadījumos EP šos lūgumus apmierinājis.

LETA jau vēstīja, ka 2019.gada janvārī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) Ušakova darba kabinetā Rīgas domē izņēma ierīci, kas izmantojama sevišķā veidā veicamajiem operatīvās darbības pasākumiem.

Vēlāk KNAB par šīs grāmatas izskata aizliegtās videonovērošanas ierīces glabāšanu rosināja Ģenerālprokuratūrai apsūdzēt pašu bijušo Rīgas mēru.

KNAB iepriekš izplatītajā paziņojumā nebija minēts personas vārds, taču birojs norādīja, ka saskaņā ar krimināllietas materiāliem persona savā darba kabinetā glabājusi stratēģiskās nozīmes ierīci, kas paredzēta sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem, proti, videodokumentēšanai un audioinformācijas ieguvei slēptā veidā.

Šāda veida ierīci fiziskām personām ir aizliegts iegādāties, glabāt un lietot. Ierīce bijusi maskēta kā cits priekšmets, kas vizuāli atgādina albumu vai grāmatu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu