C, 18.08.2022.

Omikrona variants sācis dominēt Latvijā. Simptomu gadījumā aicina nepaļauties uz negatīviem paštestiem

Apollo.lv
Omikrona variants sācis dominēt Latvijā. Simptomu gadījumā aicina nepaļauties uz negatīviem paštestiem
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 26
Antigēna tests. Ilustratīvs attēls.
Antigēna tests. Ilustratīvs attēls. Foto: Paula Čurkste/LETA

Tiem cilvēkiem, kas mājas veic Covid-19 paštestus jeb ātros antigēna testus, speciālisti iesaka simptomu gadījumā nepaļauties uz negatīvu antigēna testa rezultātu, bet doties uz laboratoriju, kur testi ir ievērojami precīzāki, vēsta LTV raidījums "Panorāma."

Tas tādēļ, ka Covid-19 omikrona paveids īpaši vakcinētajiem gļotādas šūnās var būt zemākā koncentrācijā. Līdz ar to laboratorijas saņēmušas norādes pret Covid-19 vakcinētajiem testa paraugus ņemt dziļāk, lai nepalaistu garām inficētos.

No visiem pozitīvajiem Covid-19 paraugiem, pašlaik jau vairāk nekā puse ir omikrona gadījumi. To apstiprina Nacionālā references laboratorija. Omikrons arī plaši cirkulē notekūdeņos.

Kāpēc, ņemot paraugu tikai no deguna, tas joprojām var uzrādīt negatīvu rezultātu pat ar Covid-19 inficētam cilvēkam, nacionālās references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins norādīja uz vairākiem faktoriem.

Viens no tiem – cik labi katrā reizē izdevies paņemt paraugu. Pašā slimības sākumā vīruss var nebūt savairojies pietiekamā daudzumā, īpaši, ja tas ir vakcinēts cilvēks. Ņikišins arī uzsvēra – antigēnu paštesti spēj uzrādīt tos, kas ir inficēti un aktīvi izdala vīrusu.

Savukārt laboratorijās veiktie PĶR testi ir ievērojami jutīgāki un daudz agrākā slimības stadijā spēj noteikt, vai cilvēks ir inficēts.

Omikrona paveids, īpaši vakcinētajiem, gļotādas šūnās var būt zemākā koncentrācijā. Tāpēc laboratorijām dotas papildu norādes. Ņikišins skaidroja: "Pirmkārt, jāņem dziļāk paraugi, varbūt papildus jāņem vērā paraugs no rīkles, jo tieši tā, piemēram, vakcinētiem ar to varētu arī būt saistīts, ka vīruss iekļūst, bet viņš tālāk neattīstās, ar to arī saistīta aizsardzība pret hospitalizāciju."

Ņikišins akcentēja – ja cilvēkam ir slimības simptomi, uz negatīvu paštestu noteikti nevajag paļauties, bet jādodas uz laboratoriju.

Līdzīga situācija gadījās arī Rihardam Gromulam, kurš ir vakcinējies pret Covid-19 un novembra beigās arī saņēmis balstvakcīnu. Uzzinot, ka gadumijā pusstundu kontaktējies ar Covid-19 inficēto, vairākas dienas pēc kārtas mājās veicis antigēna testus. Taču tikai laboratorijas tests apstiprinājis, ka viņš tiešām ir inficēts ar Covid-19, turklāt ar omikrona paveidu.

"Visu nedēļu esmu testējies ar mājas testiem, no kuriem visi ir bijuši negatīvi. Viens izskatās kaut drusciņ pozitīvs. Simptomi man ir – kakls ciet un drusku temperatūra. Man otrā diena ar simptomiem," stāstīja Gromuls.

Pēc laboratorijas apstiprinājuma saņemšanas viņš nolēmis uztaisīt eksperimentu, salīdzinot dažādus antigēna testus. Gromuls pastāstīja: "Pagājušas 15 minūtes, un ir ļoti interesanti rezultāti. Spļaušana: šis tests maksāja 10 eiro – šis ir visdārgākais. Šis ir pozitīvs. Šis ir viens no retajiem iepakojumiem, kur rakstīts, ka pirms tam vajag dziļi, dziļi noklepoties. Bāžot tikai nāsīs, to ko es darīju visu nedēļu, rezultāts ir negatīvs. Tad mums ir trešais no skolas. Kaklā plus nāsīs, rezultāts ir pozitīvs, bet tā līnija ir ļoti, ļoti švaka."

Abi pēdējie mājas testi ir vienādi, bet atšķiras tikai metode, kā vīrietis ņēma paraugu.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu