EZA: Vakcīnas ir efektīvas pret omikrona izraisītu saslimšanu un hospitalizāciju, liecina dati

Ilustratīvs attēls.

FOTO: viewimage/Shutterstock

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) turpina uzraudzīt jaunākos datus par vakcīnu efektivitāti pret Covid-19, tai skaitā pret omikrona varianta izraisīto slimību. Aģentūra secinājusi, ka vakcīnas ir efektīvas pret omikrona izraisītu smagu saslimšanu un hospitalizāciju, informē Zāļu valsts aģentūra.

Lai gan omikrona variants ir šķietami infekciozāks par citiem koronavīrusa variantiem, Dienvidāfrikā, Lielbritānijas un dažās Eiropas Savienības (ES) valstīs veiktie pētījumi liecinot par zemāku hospitalizācijas risku pēc inficēšanās ar omikrona variantu. Balstoties uz pētījumiem, pašlaik tiekot aplēsts, ka šis risks ir aptuveni trešdaļa līdz puse no riska, ko rada vīrusa delta variants.

EZA skaidro, ka nesen publicēto pētījumu rezultāti liecina, ka vakcīnu efektivitāte pret omikrona varianta izraisītu simptomātisku saslimšanu ir zemāka un tai ir tendence laika gaitā samazināties. Tādējādi aizvien vairāk vakcinēto personu pastāv iespēja saslimt ar omikrona varianta izraisīto infekciju, neraugoties uz vakcināciju.

Tomēr šie pētījumi liecinot arī par to, ka vakcinācija joprojām sniedz augstu aizsardzības līmeni pret omikrona varianta izraisītās slimības smagu gaitu un hospitalizāciju. EZA atzīmē, ka jaunākie pierādījumi, kas ietver reālās efektivitātes datus, norāda, ka personas, kuras saņēmušas balstvakcīnu, ir labāk aizsargātas nekā personas, kuras saņēmušas tikai primāro vakcinācijas kursu.

Vienlaikus dati no Dienvidāfrikas liecinot, ka personas, kuras saņēmušas divas Covid-19 vakcīnas devas, ir līdz 70% aizsargātas pret hospitalizāciju, bet līdzīgi dati no Lielbritānijas liecinot, ka, lai gan aizsardzība samazinās dažus mēnešus pēc vakcinācijas, aizsardzība pret hospitalizāciju atkārtoti paaugstinās līdz 90% pēc balstvakcīnas saņemšanas.

EZA apņemas turpināt izvērtēt jaunākos pieejamos datus par vakcīnu efektivitāti un slimības smagumu, kā arī mainīgo situāciju saistībā ar cirkulējošajiem vīrusa variantiem un inficēšanās rādītājiem omikrona variantam. Šīs vērtēšanas iznākumi var ietekmēt Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstu ekspertu ieteikumus par turpmākajām vakcinācijas stratēģijām.

EZA uzsver, ka vakcinācija joprojām ir pašreizējās pandēmijas apkarošanas būtiska sastāvdaļa. Atbilstoši nacionālo atbildīgo iestāžu ieteikumiem, aģentūras ieskatā būtu jāturpina paplašināt vakcinācijas aptveri attiecībā uz personām, kuras šobrīd nav vakcinētas vai ir daļēji vakcinētas, un paātrināt balstvakcīnu saņemšanu.

Aktuālākās ziņas