Pērn 140 patvēruma lūdzēji izceļojuši no Latvijas un vēlāk aizturēti Vācijā

Migranti.

FOTO: SEDAT SUNA / EPA

Pērn Latvijā reģistrēts rekordaugsts patvēruma lūdzēju skaits, turklāt 140 patvēruma lūdzēji aizbraukuši no Latvijas un vēlāk aizturēti Vācijā, atzina Saeimas deputāts Juris Rancāns (JKP), kura vadītā Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija pirmdien un apmeklēja pierobežu.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas un Ārlietu komisijas deputāti otrdien Latgalē iepazinās ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) ziņojumu par situāciju patvēruma jomā.

Saskaņā ar PMLP prezentēto informāciju, pērn Latvijā reģistrēts rekordaugsts patvēruma lūdzēju skaits - 582. Lielākā daļa patvēruma lūdzēju bija no Irākas, tāpat daļa bija no Afganistānas un citām valstīm.

Rancāns atgādināja jau iepriekš presē izskanējušo informāciju, ka patvēruma lūdzēji nesagaidot Latvijas varasiestāžu lēmumu par patvēruma piešķiršanu vai noraidīšanu, devušies prom no Latvijas. Pārsvarā to mērķis ir Vācija un šajā valstī aizturēti 140 ārzemnieki, kurus Vācija saskaņā ar starptautisko regulējumu nolēmusi sūtīt atpakaļ uz Latviju.

Otrdien deputātu vidū izskanēja arī pirmie viedokļi, kā nepieļaut ļaunprātīgu patvēruma procedūru izmantošanu. Kā viens no risinājumiem varētu būt administratīvās atbildības sankciju noteikšana, taču par šādu risinājumu vēl gaidāmas diskusijas.

Jau ziņots, ka ņemot vērā pastiprinātu nelegālās imigrācijas spiedienu uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, Latvijas valdība Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpilī izsludinājusi ārkārtējo situāciju. Vasarā valdība to sākotnēji izsludināja līdz 10.novembrim, bet vēlāk tā pagarināta līdz šī gada 10.februārim.

Kopš pagājušā gada 10.augusta, kad pierobežā tika izsludināta ārkārtējā situācija, kopumā no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēts 4801 cilvēks.

Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas humānu apsvērumu dēļ minētās robežas šķērsošana nav liegta 109 cilvēkiem, savukārt kopumā pērn un šogad aizturēts 461 valsts robežu nelikumīgi šķērsojis trešo valstu pilsonis.

Ņemot vērā pastiprinātu nelegālās imigrācijas spiedienu, Latvijas valdība Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpilī izsludinājusi ārkārtējo situāciju. Vasarā valdība to izsludināja pērn no 11.augusta līdz 10.novembrim, bet vēlāk tā pagarināta līdz šī gada 10.februārim.

Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko režīma izvērstā hibrīduzbrukuma ietvaros kopš pagājušā gada pavasara notikuši centieni Latvijā, Lietuvā un Polijā no Baltkrievijas iesūtīt tūkstošiem nelegālo imigrantu, kuru lielākā daļa kā tūristi ieradušies Baltkrievijā no Irākas.

Kopš pagājušā gada 13.decembra vērojams paaugstināts migrantu spiediens uz Latvijas robežu.

Aktuālākās ziņas