Latvijā no gripas monitoringa sākuma reģistrēti 18 klīniskie gripas gadījumi. SPKC aicina neatlikt vakcināciju

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 2
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: fizkes/Shutterstock

Turpinot gripas monitoringu, Latvijā no gripas monitoringa sākuma tika reģistrēti 18 klīniskie gripas gadījumi (Rīgā, Liepājā, Daugavpilī, Jūrmalā un Rēzeknē) un 8 laboratoriski apstiprināti A tipa gripas gadījumi, tai skaitā divi hospitalizēti pacienti, kuriem laboratoriski apstiprināta gripas infekcija, informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Vēl joprojām var vakcinēties pret gripu. Sākoties lielākam gripas pacēlumam, organismam jau būs izstrādājusies aizsardzība (pēc 10 dienām). Iepriekšējo gadu tendences rāda, ka saslimstības ar gripu pacēlums sākas janvāra vidū un ilgst līdz martam, pēc tam pakāpeniski samazinoties. Gripas vakcīnu var saņemt kopā ar vakcīnu pret Covid-19.

Ja jums ir nepieciešama primārā vakcinācija vai balstvakcinācija pret Covid-19, nav nepieciešams plānot intervālu starp abām vakcīnām.

Saslimstība ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām jeb pacientu skaits, kas vērsušies ģimenes ārstu praksēs akūtu elpceļu infekciju gadījumos, šajā sezonā ir augstāks nekā iepriekšējā sezonā.

Pagājušajā nedēļā pacientu skaits, kas vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu augšējo elpceļu infekciju gadījumos, paaugstinājies – reģistrēti 1716,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem (1. nedēļā - 1236,7). Visaugstākā intensitāte novērota bērniem vecuma grupā 0–4 gadi un arī 5–14 gadi. Augstākā saslimstība ar elpceļu infekcijām konstatēta Liepājā, Gulbenē un Rīgā. Pagājušajā nedēļā 28 pacientiem bijusi nepieciešama pneimonijas ārstēšana. Augstāka saslimstība ar pneimoniju reģistrēta bērniem vecuma grupā 0–4 gadi. Arī saslimstība ar pneimonijām šajā sezonā ir augstāka nekā pērn.

Starptautiskie dati liecina, ka gripas aktivitāte turpina pieaugt visā Eiropas reģionā, it īpaši ziemeļu un austrumu apgabala valstīs. Par plaši izplatītu gripas aktivitāti un/vai vidēju vai augstu gripas intensitāti ziņoja Albānija, Izraēla, Ziemeļu Maķedonija, Norvēģija, Krievijas Federācija un Zviedrija.

Izplatās gan A tipa, gan B tipa gripas vīrusi, taču galvenokārt tiek apstiprināti A tipa gripas vīrusi, no kuriem dominējošs ir A/H3 gripas vīrusa apakštips. Francija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste ziņoja par 30 pacientiem hospitalizētajiem intensīvās terapijas nodaļās, kuriem konstatēta pārsvarā A tipa gripa.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām kaitēm – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

Šogad valsts apmaksātas pretgripas vakcīnas var saņemt ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai pie sava ģimenes ārsta iedzīvotāji, kas pieder noteiktām riska grupām:

  • ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas;
  • seniori vecumā no 65 gadiem, pieaugušie un bērni, kuri slimo ar hroniskām slimībām (plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru, psihoneiroloģiskām slimībām, imūndeficītu, personas, kas saņem imūnsupresīvu terapiju u.c.);
  • sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti;
  • bērni līdz 2 gadu vecumam;
  • grūtnieces;
  • Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji;
  • Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu darbinieki ar speciālajām dienesta pakāpēm - policisti, robežsargi, ugunsdzēsēji;
  • vispārējās izglītības iestāžu pedagogi;
  • ieslodzītie un ieslodzījumu vietās nodarbinātie, kas nonāk tiešā saskarē ar ieslodzītajiem.
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 2

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu