Raidījums: Kāpēc iedzīvotājai Covid-19 paštesti vairākkārt uzrāda pozitīvu rezultātu, bet laboratorijas tests - negatīvu?

FOTO: Ekrānuzņēmums no 4.studijas sižeta

Covid-19 omikrona paveida dēļ speciālisti vērš uzmanību, ka paštesti, kas patlaban tiek izmantoti ļoti daudz un bieži, var būt viltus negatīvi. Proti, ja ir kovida simptomi, bet paštests rāda negatīvu rezultātu, noteikti nedrīkst paļauties uz redzamo vienu svītriņu, bet jāpiesakās uz laboratorijas testu. Lai gan reti, taču mēdz būt arī pretēji gadījumi – paštesti pozitīvi, bet laboratoriskais tests – nē, ziņo LTV raidījums "4.studija".

Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" vēstīja par kādu sievieti, kurai darbā visiem izdalīti ik pa 72 stundām veicami Covid-19 paštesti. Sieviete pastāstīja: "Uztaisīju pirmo testu. Kamēr gaidīju rezultātu, aizgāju iztīrīt zobus, sagatavoties darbam. Nāku atpakaļ – divas svītriņas. Pozitīvs. Uzreiz zvanīju vadītājai. Vadītāja saka – veic otru. Uztaisīju otru – sanāk pēc zobu tīrīšanas. Arī rāda pozitīvu."

Laboratorijas testam izdevies pieteikties tās pašas dienas pievakarē. Līdz gājienam uz testēšanas punktu sieviete veikusi vēl divus paštestus. Rezultātā četri testēšanas paneļi uzrādījuši pozitīvu rezultātu.

Sievietes un viņas ģimenes satraukumu un pārliecību par to, ka mājās ir ienācis Covid-19, kliedēja laboratorijas testa atbilde.

"Vakarā man veica testu. Un deviņos bija atpakaļ atbilde, ka tests ir negatīvs. Tas slimums, protams, arī bija, jo es jutos slikti, bija neliela temperatūra. Beigās aizgāju pie ģimenes ārsta – vienkārši bronhīts ir," viņa atklāja.

Nacionālās references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins skaidroja, ka sievietes stāstītais piemērs ir praksē sastopams, taču daudz retāk.

"Ja mēs redzam, ka paštests ir pozitīvs, bet laboratorijas tests – negatīvs, tas varētu būt saistīts ar testa specifiskumu. Jo, ja pat antigēna testiem ir augsts specifiskums, kas ir līdz 99%, antigēna testiem varētu būt arī "krosreakcija". Tās ir reakcijas uz citu mikroorganismu," viņš norādīja, paskaidrojot, ka tests var reaģēt uz kādu citu vīrusu, kas var uzrādīt viltus pozitīvu Covid-19 paštesta rezultātu.

Lai iegūtu maksimāli precīzu rezultātu, veicot paštestu, laboratorijas vadītājs atgādināja, ka stingri jāievēro testa ražotāju instrukcija.

"Mēs bieži novērojam, ka cilvēki veic paštestu, tad rezultāts ir ļoti vāji pozitīvs. Strīpiņai – testa rezultātam, kas ir šeit, piemēram, ko es varu parādīt, tam "T" burtam ir jābūt labi un smuki redzamam, gandrīz kā kontroles līmenī. Kontrole vienmēr ir spilgta. Īstam pozitīvam testam jābūt spilgtam un labi redzamam," viņš sacīja.

Tā kā pēdējā laikā uz laboratorisko testu veikšanu ir jāgaida vairākas dienas, reti – taču iespējams, ka, nonākot līdz testam, nejaukais Covid-19 "vilciens jau ir aizbraucis".

Ņikišins teica: "Kā jau medicīnā, ir dažādi gadījumi, kad paštests ir paņemts akūtā stadijā, bet, ejot uz laboratorisko testu dažas dienas pēc tam, īpaši vakcinētiem, šis vīruss jau ir pazudis. Vairs nav pozitīvs."

Plašāk "4.studijas" sižetā:

Aktuālākās ziņas