"Darbs tiek pārorganizēts." Uzņēmēji prognozē darbinieku trūkumu omikrona dēļ, vēsta ReTV

Ilustratīvs attēls.

FOTO: TheCorgi/shutterstock

Uz gaidāmo omikrona vilni uzņēmēji raugās ar lielām bažām, jau tagad jūtams darbinieku trūkums. Prognozēts, ka dienā inficēties var pat vairāki tūkstoši cilvēku. Mazākos uzņēmumos vai filiālēs, kuros strādā tikai viens divi cilvēki, darbs uz laiku varētu tikt apturēts, otrdien, 25. janvārī, ziņo ReTV.

Uzņēmumos jau tagad jūtams darbinieku trūkums, jo daļa slimo ar lipīgo Covid-19 omikrona paveidu vai arī spiesti palikt mājās kā kontaktpersonas. Paredzot, ka darbinieku trūks vēl vairāk, bet preces veikalu plauktos būs jāizvieto, jau šobrīd tiek pārkvalificēti arī veikalu tīkla "Maxima" administrācijas darbinieki.

"Ir vairāki desmiti darbinieku, kuri pēc brīvprātības principa ir jau tagad pieteikušies, lai ietu palīgā loģistikas centra darbiniekiem, kad būs sasniegta kritiskā robeža," stāsta "Maxima Latvija" komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule. 

Uzņēmumā "Latvijas Pasts" no vairāk nekā 300 darbiniekiem trešdaļa slimo - tie ir 92 darbinieki. Ir arī vairākas kontaktpersonas. Darbs iespēju robežās tiek pārorganizēts, lai sūtījumu piegāde nekavētos, taču ne visur tas iespējams. Iestādes vadība negarantē, ka neviens darbinieku trūkumu neizjutīs.

"Pastnieku ir faktiski visgrūtāk aizstāt.

Bieži vien šajos gadījumos iesaistās administrācijas darbinieki, reģionu vadība, protams, citu nodaļu pastnieki arī, bet, arī citu nodaļu pastnieku pārceļot uz tādu vienam pastniekam ierastu maršrutu, ir daudz specifiskas, tīri lokālas lietas, ko viņš var zināt, tikai ejot šo vienu konkrēto maršrutu - kurā vietā sargs atrodas, kuras atslēgas kurām durvīm," norāda "Latvijas Pasta" valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns.

Stratēģiski svarīgajā uzņēmumā "Latvijas Dzelzceļs" darba pārtraukums nav pieļaujams, jo no tā atkarīga daudzu citu uzņēmumu darbība. No 7500 koncerna darbiniekiem patlaban omikrona dēļ nestrādā ap 200. Uzņēmums norāda, ka omikrona vilnis darbu neapturēšot.

"Mums nav tādu darbinieku, ka viņš viens pats pilda kādu funkciju, tur noteikti ir vairāki cilvēki, kas var viens otru aizvietot.

Jāņem vērā, ka izolācijā nonākušajiem vai saslimušajiem ir samazināts šis dienu skaits, kas jāpavada karantīnā. Mēs noteikti esam stratēģiski svarīga nozare, kur, ja būs nepieciešams, tad darbinieks nāks uz darbu, ja viņš labi jutīsies, arī ja viņš ir bijis kontaktpersona," saka Agnese Līcīte, "Latvijas Dzelzceļa" preses sekretāre.

Stratēģiski svarīga nozare ir arī atkritumu apsaimniekošana. Lai nerastos situācija kā Lielbritānijā, kur, kā vēstīja mediji, vīrusa kulminācijas laikā uz ielām vīdēja neizvestu atkritumu kalni, Latvijas atkritumu apsaimniekotāji organizē darbu maiņās.

"Gadās arī tā, ka tie, kas ir veseli, attiecīgi strādā vairāk,

bet mēs ļoti sekojam līdzi mūsu atvaļinājumu grafikam, lai pēc tam, kad cilvēki ir aizvietojuši ekipāžas, viņiem noteikti būtu šīs atpūtas dienas," norāda Latvijas Atkritumu saimniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs, SIA "Pilsētvides serviss" valdes loceklis Jurģis Ugors.

"Decembra beigās veicām tādu ātro Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) biedru ekspresaptauju, cik tad vispār uzņēmēji ir gatavojušies šādam pietiekami lielam saslimstības vilnim, kad darba kolektīvā 40-50% būtu inficēti.

Vairāk nekā 30% uzņēmēju teica, ka šāds plāns ir sagatavots, bet lielā daļā uzņēmumu šāda plāna sagatavošana nemaz nav praksē iespējama, jo liela daļa LTRK biedru ir mazie uzņēmēji,

kur, faktiski jau vienam darbiniekam esot uz slimības lapas, uzņēmuma darbība var tikt pārtraukta," norāda LTRK valdes loceklis Jānis Lielpēteris.

Cerības viešot vienīgi novērojumi, ka omikrons tiek izslimots salīdzinoši ātri. Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācija darbinieku trūkuma novēršanas nolūkā rosina vēl vairāk saīsināt karantīnas laiku - līdz piecām dienām.

Aktuālākās ziņas