:format(webp)/nginx/o/2022/01/28/14332966t1h5cb0.jpg)
Kredītvēsture vai kredītreitings ir ikvienam pilngadīgam cilvēkam, jo kredītreitings var būt arī neitrāls. Pat tad, ja cilvēks nekad mūžā nav aizņēmies naudu, viņš tik un tā var iedzīvoties negatīvā kredītvēsturē. Kāpēc? Jo kredītvēsturē iekļauj ziņas par kavētiem rēķiniem un pat par galvojuma došanu cilvēkam, kurš neatmaksā savus aizdevumus.
Kas ir kredītvēsture?
Kredītvēsture ir personas visu finansiālo saistību vēstures apkopojums. Šos datus Latvijā ievāc un uztur gan Latvijas Banka, gan vairāki privāti uzņēmumi (piemēram “Kredītu Informācijas birojs”, “Crefo Birojs”). Tā kā mūsdienās vairums pakalpojumu ir veidoti ar pēcapmaksu, šāda veida sadarbība no uzņēmēja puses balstās uz uzticību pret klientu. Tāpēc gandrīz visi uzņēmumi savos līgumos patur tiesības gan ievākt, gan apkopot informāciju par klientu un potenciālo klientu kredītvēsturi, gan nodot to trešajām personām. Šādi rīkojoties, uzņēmēji var ātri noskaidrot, vai viņu klients maksā savus rēķinus un vai nav nonācis finansiālās grūtībās.
Ko ietekmē sabojāta kredītvēsture?
Varētu šķist, ka sabojāta kredītvēsture tāds nieks vien ir, patiesībā tā dzīvē var radīt nevajadzīgas problēmas. Tā, piemēram, sliktas kredītvēstures dēļ liela daļa aizdevēju uzreiz atsaka aizdevumu (banku gadījumā – gandrīz vienmēr, nebanku aizdevēji ir vairāk pretimnākoši, tomēr tad aizdod ar lielākiem kredītlikmēm). Tādi pakalpojumi kā līzings vai nomaksa arī var nebūt pieejami. Klientu kredītvēsturi Latvijā izvērtē arī lieli telekomunikācijas uzņēmumi. Tās personai, kam ir sabojāta kredītvēsture, var atteikt pakalpojumu, jo apzinās risku, ka klients ar tām nenorēķināsies.
Kā var sabojā kredītvēsturi?
Visbiežāk savu kredītvēsturi cilvēki sabojā apzināti. Tā, piemēram, nemaksājot savus rēķinus vai neatdodot aizņemto, ja noformēts kredīts. Finansiālām problēmām parasti līdzi nāk cilvēku vēlme ignorēt notiekošo, kas ir galīgi aplama rīcība. Neviena kompānija nav ieinteresēta savam klientam (arī finansiālās grūtībās nonākušam) radīt liekas problēmas un, piemēram, tiesāties ar kādu parādnieku. Būtībā jebkurš uzņēmums ir ieinteresēts saņemt atpakaļ savu naudu. Līdz ar to finansiālu problēmu gadījumā vajadzētu uzreiz vērsties pie uzņēmuma un mēģināt vienoties par jauniem noteikumiem (atlikt maksājumu, atteikt pakalpojumu, samazināt maksājumu u.tml.). Šādi rīkojoties, var pasargāt kredītvēsturi.
Vai kredītvēsturi var sabojāt neapzināti?
Diemžēl atbilde ir apstiprinoša. Tā, piemēram, ja esat noslēguši līgumu ar kādu negodprātīgu kompāniju, kas ieinteresēta krāpniecībā. Šādos gadījumos kompānija var uzsvērt, ka neesat maksājis kādu līgumā paredzētu samaksu, un draudēt ar iekļaušanu parādnieku datubāzē. Tāpēc ir ļoti svarīgi jebkādus līgumus slēgt tikai ar uzticamiem un pārbaudītiem uzņēmumiem.
Līdzīgi ir arī ar galvojumu izteikšanu cita cilvēka kredītam. Lai arī kredītņēmējs ir ģimenes loceklis vai tuvs draugs - galvojuma izteikšana nozīmē uzņemties tādas līdzvērtīgas saistības kā aizņēmējam. Gadījumā, ja kredīts netiek atmaksāts, abi cilvēki nonāk parādnieku sarakstā un tiek sabojāta viņu kredītvēsture.
Pats galvenais priekšnosacījums, ko uzsver kredītu salīdzināšanas uzņēmuma Sortter eksperti: “Lai būtu pozitīva kredītvēsture, personai jābūt oficiāliem un regulāriem ienākumiem.”
Kā Sortter var palīdzēt?
Lai gan aptuveni 90% kredītu tiek atdoti bez sarežģījumiem, viens no galvenajiem iemesliem nespējai atmaksāt aizņemto - ir pārlieku lielas atmaksas summas. Kredītu salīdzināšanas uzņēmums Sortter palīdz tūkstošiem iedzīvotāju ik mēnesi salīdzināt aizdevumus un blogā izglītoties par ikvienas svarīgiem jautājumiem. Piemēram, blogā var lasīt “Kā pārdot īpašumu, kas iegādāts hipotekārajā kredītā” vai “Kādi konti pieejami Latvijas komercbankās”.