Bils Geitss nāk klajā ar miljardu vērtu ideju, kā pasaulē apturēt nākamās pandēmijas
Bils Geitss. Foto: EPA/Scanpix
Apollo.lv
Bils Geitss nāk klajā ar miljardu vērtu ideju, kā pasaulē apturēt nākamās pandēmijas
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

"Microsoft" līdzdibinātājs, miljardieris un filantrops Bils Geitss pēc septiņu gadu pārtraukuma uzstājās TED konferencē, kurā nāca klajā ar ideju, kā vajadzētu apturēt nākamo pandēmiju, kas varētu sekot pēc Covid-19. Tāpat viņš komentēja pasaulē plaši apspriesto 2015. gada TED lekciju, kurā viņš brīdināja, ka pasaulei jāuzmanās no pandēmijas.

Geitss 2015. gadā ar lekciju uzstājās TED konferencē, kurā brīdināja, ka cilvēce nav gatava nākamajai pandēmijai, tāpēc nepieciešams laikus sagatavoties.

"Mēs nebijām gatavi," sacīja Geitss, otrdien uzstājoties 2022. gada TED konferencē.

"Šo [2015.gada] runu noskatījās daudz cilvēku, bet 90% no tiem noskatījās pēc tam, kad jau bija par vēlu."

VIDEO: Bilss Geits 2015. gadā brīdina par pandēmijas risku (angļu valodā)

Covid-19 "pieteicās" par nākamo pandēmiju, taču tā nebūs pēdējā. Eksperti jau ir brīdinājuši, ka, neveicot nekādus pasākumus, pandēmiju uzliesmojumi pasaulē varētu notikt arvien biežāk.

Šogad savā TED lekcijā

Geitss uzsvēra, ka kovids varētu būt pēdējā pandēmija - "ja mēs veiksim pareizos pasākumus". 

Šie pasākumi ietver aptuveni vienu miljardu ASV dolāru gadā lielus ieguldījumus ugunsdzēsēju tipa grupai, ko viņš dēvē par GERM komandu - globālās epidēmiju reaģēšanas un mobilizācijas (angliski - global epidemic response and mobilization) brigādei. Miljardieris arī aicina vairāk ieguldīt resursus pētniecībā, diagnostikā, kā arī veselības aprūpes sistēmās visā pasaulē.

Saskaņā ar Geitsa teikto, GERM būs 3000 cilvēku liela reaģēšanas komanda, kuras vienīgā prioritāte būs pandēmijas novēršana. Viņa redzējumā GERM komandu veidotu dažādi speciālisti - no epidemiologiem un datu zinātniekiem līdz loģistikas ekspertiem, kā arī komunikācijas un diplomātijas speciālistiem.

Ideja par GERM ir tikai priekšlikums, par kuru tuvākajos mēnešos Geitss cer, ka tiks panākta zināma globāla vienprātība. Filantrops piebilda, ka būs nepieciešamas diskusijas, lai noskaidrotu, kā to organizēt un finansēt. Geitss gan uzskata, ka GERM būtu jāfinansē pasaules turīgākajām valstīm.

Foto: AFP/SCANPIX

"GERM komanda, tāpat kā ugunsdzēsēji, veiktu apmācības," konferencē teica Geitss.

"Kad mēs vēlētos ātri reaģēt, mums būtu jābūt pārliecinātiem, ka mums būtu visi elementi, lai varētu rīkoties ļoti ātri. Galvenais ir sagatavoties."

Miljardieris rosina: ja pasaulē nav tūlītēja slimības uzliesmojuma, kas GERM komandai būtu jāapkaro, tad šī komanda tikmēr varētu pievērsties citām infekcijas slimībām, kas ir zemākā prioritātē.

Geitss iztēlojas GERM kā komandu, kas ir gatava ātri reaģēt uz jebkādām slimības uzliesmojuma pazīmēm, sadarbojoties ar dažādām valstīm, lai stiprinātu to vietējās veselības aprūpes sistēmas.

"Mums ir jāzina, ja daudziem cilvēkiem sāk parādīties jauna veida klepus," saka Geitss.

GERM komandas to izpētītu un spētu ātri identificēt jaunu patogēnu. Tā kā vīrusi izplatās eksponenciāli, pirmās 100 dienas ir ļoti svarīgas, lai saglabātu zemu inficēšanās līmeni.

"Mūsu uzdevums ir apturēt infekciju uzliesmojumus, pirms tie kļūst par pandēmiju," saka miljardieris. 

Šis ātrums ir izšķirošs: ja visas valdības būtu spējušas apturēt Covid-19 izplatīšanos pirmajās 100 dienās, tad būtu izglābtas vairāk nekā 98 % zaudēto dzīvību, norādīja miljardieris. 

"Kad Covid-19 uzbruka, mēs bijām kā Roma (Romas impērija), pirms tai bija ugunsdzēsēju spaiņi un ugunsdzēsēji," pieminot pasaules vēsturi, piebilst filantrops.

Nepieciešami arī ieguldījumi diagnostikā, piemēram, "LumiraDx" jaunās paaudzes testēšanas ierīcēs, kas nodrošina precīzu un kvalitatīvu noteikšanu. Tāpat nepieciešami ieguldījumi rūpnīcās, lai ātri izvērstu vakcīnu ražošanu, lai gan Geitss uzsvēra, ka vakcīnām - Covid-19 pandēmijas "brīnumam" - nevajadzētu spēlēt galveno lomu.

"Mēs vēlamies apturēt uzliesmojumu, pirms mums ir jāveic globāla vakcinācijas kampaņa," norāda Geitss.

Šāda sagatavošanās izmaksātu dārgi. Tikai GERM komandas izveide, ko Geitss ierosina Pasaules Veselības organizācijai (PVO), izmaksātu aptuveni vairāk nekā vienu miljardu ASV dolāru gadā, taču miljardieris uzsver, ka nākamās pandēmijas nenovēršana izmaksātu krietni dārgāk.

"Mums ir jātērē miljardi, lai ietaupītu triljonus," konferencē teica Geitss.

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) lēš, ka Covid-19 pandēmija pasaules valdībām ir izmaksājis gandrīz 14 triljonus ASV dolāru.

VIDEO: Bilss Geitss pēc septiņu gadu pārtraukuma atgriežas TED konferencē

2021. gada decembrī "Microsoft" līdzdibinātājs publicēja prognozi par 2022. gadu, uz kuru viņš raugās ļoti optimistiski, ieskaitot par Covid-19 pandēmijas situāciju un progresu tehnoloģijās. Apjomīgajā ierakstā miljardieris arī atzīmēja, kas viņam rada bažas par 2022. gadu.

Geitss izteica vairākas optimistiskas prognozes - sākot ar Covid-19 pandēmijas iespējamo noslēgumu un beidzot ar gaidāmo metaversa uzplaukumu.

Taču miljardieris pieļauj, ka viena konkrēta problēma varētu palēnināt vai pat izjaukt lielu daļu no šī progresa: cilvēku neuzticība valdībām.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu