Latvijas drošības iestādes veikušas pārrunas ar vairākiem simtiem prokremliski orientētu cilvēku

Pieminekļu komplekss Uzvaras parkā atzīts par nedrošu, teritorija ap to ir norobežota

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Valsts drošības dienesta (VDD) rīcībā šobrīd nav informācijas par prokremliski orientētu personu nolūkiem rīkot konkrētus provokatīvus pasākumus saistībā ar 9. maiju, ir veiktas pārrunas ar simtiem cilvēku, raidījumā "900 sekundes" norādīja VDD vadītājs Normunds Mežviets.

Mežviets atgādināja, ka VDD jau ilgāku laiku pastiprināti seko līdzi norisēm sabiedrībā, monitorē informatīvo telpu u.tml. Šādi dienests saņēmis informāciju par atsevišķu personu iecerēm veikt provokatīvus pasākumus, bet ar šiem cilvēkiem veiktas preventīvas pārrunas un pašlaik VDD rīcībā vairs nav informācijas par prokremliski orientētu personu nolūkiem rīkot mērķtiecīgus provokatīvus pasākumus.

Pēc Mežvieta stāstītā, drošības iestādes veikuši sarunas ar vairākiem simtiem prokremliski orientētu cilvēku, kuri pārsvarā izpaudušies sociālajos tīklos un kuru retorika bijusi klaji agresīva.

VDD ir sācis 15 kriminālprocesus par atbalstu Krievijas kara noziegumiem pret Ukrainu.

Kopš kara sākuma ar VDD rekomendācijām iekšlietu ministre Latvijas "melnajā sarakstā" iekļāvusi 80 personas, kuras var radīt apdraudējumu Latvijas valsts drošībai, pamatā radot spiegošanas riskus.

Tiesībsargājošās iestādes strādās atbilstoši īpašam sabiedriskās drošības plānam

VP priekšnieks Armands Ruks paziņojumā presei aicinājis iedzīvotājus nedoties pie pieminekļa Rīgā, Uzvaras parkā, Daugavpilī Dubrovina parkā vai citviet Latvijā, nekļūt par aktieriem Krievijas propagandā un cienīt Ukrainas iedzīvotājus.

VP kopā ar citiem dienestiem, kā arī pašvaldībām savā starpā cieši sadarbojas sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā, ir sagatavots īpašs sabiedriskās drošības plāns.

Policija uzraudzīs iedzīvotāju kustību Rīgā pie pieminekļa un Uzvaras parka tuvumā, kā arī, lai novērstu drūzmēšanās riskus, pieminekļa apkārtnes norobežošanai tiks izmantotas barjeras, kuru uzstādīšanas mērķis ir efektīvāka cilvēku plūsmas kontrole, kas tiks stingri kontrolēta.

Tāpat, lai iedzīvotāji varētu justies droši un šī sēru diena norisinātos bez saasinājumiem, Valsts policija piesaistīs resursus Daugavpilī un Latgales reģionā gan no Rīgas, gan citām Valsts policijas reģionālo pārvalžu struktūrvienībām. Arī citās pilsētās un Rīgas mikrorajons šajās dienās būs biežāk redzama policija.

Policija uzraudzīs ne tikai, lai netiktu izmantoti, piemēram, stilizēti formastērpi, Georga lenta, simboli "Z" un "V", ko Krievijas karaspēks izmanto iebrukumā Ukrainā, kā arī citi līdzīgi simboli, himnas, apkrāsotas mašīnas vai motocikli, kas slavina vai attaisno karu.

Policija vērsusi uzmanību, ka arī Krievijas karoga, tā dēvēto Doneckas Tautas Republiku un Luhanskas Tautas Republikas karogu vai vienkārši sarkanas krāsas karogu, vai sarkanu lentīšu izmantošana, šajā dienā tiks vērtēta kā Krievijas karu atbalstoša simbolika.

Vienlaikus policija brīdina iedzīvotājus, kuri 9. maijā iecerējuši savus spēkratus izkrāsot vai aplīmēt karu slavinošās krāsās, pievienot agresora valsts karogus vai citus simbolus, lai tādējādi paustu nostāju šajā dienā.

Tāpat jārēķinās, ka policija, konstatējot šādas pretlikumīgas darbības, administratīvā pārkāpuma rīkus izņems, kā arī, pamatojoties uz Administratīvās atbildības likumu, tie var tikt arī konfiscēti, tostarp, arī transportlīdzekļi).

Šogad 9. maijā un 10. maijā visā Latvijā noteikts pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas aizliegums.

Arī šīs prasības ievērošana tiks kontrolēta.

Tāpat tiek atgādināts, ka totalitāro režīmu simbolu izmantošana publiskā vietā ir sodāma.

Policija vērš uzmanību, ka par pretlikumīgām darbībām, kara un agresijas slavināšanu, huligānisku darbību veikšanu draud gan administratīvā, gan kriminālatbildība.

9. maijā Uzvaras parka un tā tuvumā esošajās ielās būs ierobežota transportlīdzekļu kustība, tostarp arī apstāšanās un stāvēšana. Tāpēc iedzīvotāji, kuriem ikdienas maršruts ved Uzvaras parka virzienā, ir aicināti laikus izvēlēties citu braukšanas maršrutu. Ar satiksmes ierobežojumiem jārēķinās arī pie Salaspils memoriāla.

Intervijā Latvijas Radio Ruks uzsvēra, ka pārkāpumus šodien pieļaut nedrīkst, bet, ja tādi tiks fiksēti, tad vainīgajiem jārēķinās ar atbildību - sākot ar administratīvo un beidzot ar kriminālatbildību.

Ruks atzina, ka zināmi provokāciju riski šodien pastāv. Policija līdz šim strādājusi arī preventīvi, lai drošības riskus novērstus.

Taujāts, kā policija reaģēs uz ziedu nolicējiem, Ruks uzsvēra, ka policija rīkosies saskaņā ar normatīvo regulējumu. Lai arī ziedu nolikšana nav aizliegta, policija aicina to darīt tikai tajās vietās, kur ir apbedījumi, piemēram, iedzīvotājam apbedīts kāds radinieks. Ruks tomēr aicināja cilvēkus padomāt, ko viņi grib ar savu rīcību šodien pateikt - pieminēt bojāgājušos vai izrādīties.

Aktuālākās ziņas