Maija beigās norisināsies Nieru veselības nedēļa

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Peakstock/shutterstock.com

Maija beigās, no 23. maija, norisināsies Nieru veselības nedēļa, kurā mediķi vērsīs sabiedrības uzmanību savlaicīgām veselības pārbaudēm un hroniskas nieru slimības riskiem, kuri bieži iestājas, cilvēkiem jūtoties pilnīgi veseliem, informē SIA "Divi gani" sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Stundiņš.

Plānots, ka Nieru veselības nedēļā notiks dažādas informatīvas aktivitātes, lai izglītotu sabiedrību par to, cik nemanāmi var sākties nieru slimības, tostarp hroniska nieru slimība, kas ir grūti ārstējama. Cilvēkus informēs par to, ka nieru veselības problēmas noved pie citām slimībām vai saasina tās. Tāpat tiks sniegta informācija par jaunākajiem ārstēšanas līdzekļiem un tiks atgādināts sabiedrībai, ka vairums nieru problēmu sākas asimptomātiski, nemanāmi un ka savlaicīgas pārbaudes spēj novērst daudzas problēmas, kas var saīsināt mūžu.

Paredzēts, ka 24.maijā plkst.15.30 Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente Ieva Ziediņa, Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrības prezidents Kārlis Trušinskis un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Ainis Dzalbs diskutēs par nieru veselību tuvplānā. Diskusija būs klātienē un publiska, tai būs tiešraide internetā.

Ziediņa atzina, ka nereti nieru slimības konstatē novēloti, jo sākuma stadijā tās nepamana, slimnieks jūtas vesels, tāpēc ir ļoti svarīgi veikt regulāras veselības pārbaudes, īpaši testus un analīzes.

Latvijas Nefrologu asociācijas vadītāja informē, ka gaidāmās informatīvās kampaņas uzmanības centrā ir hroniska nieru slimība, ko agrāk dēvēja par hronisku nieru mazspēju, jo kopumā Eiropas Savienībā tā ir katram desmitajam iedzīvotājam un tā ir grūti un ilgi ārstējama. Bieži hroniska nieru slimība ir sekas citām nieru slimībām, kas nav laikus pamanītas, tāpat pastāv saistība starp hronisku nieru mazspēju, diabētu un kardiovaskulārajām slimībām, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu vai aterosklerozi.

Savukārt Trušinskis norādīja, ka sirds un asinsvadu slimības konstatē vairāk nekā pusei hroniskas nieru slimības pacientu. Turklāt nieru mazspējas pacientam ir augsts risks saslimt ar kardiovaskulārajām slimībām un otrādi - pacientiem ar sirds un asinsvadu slimību jāpievērš uzmanība arī nieru veselībai. Hroniskas nieru slimības pacienta veselības stāvokļa kritiskas pasliktināšanās un nāves cēlonis bieži ir sirds un asinsvadu veselības problēmas.

Nieru veselības nedēļu organizē Latvijas Nefrologu asociācija, Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrība un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu