Lielbritānija atkārtoti draud ES atteikties no Ziemeļīrijas protokola

LETA
Lielbritānija atkārtoti draud ES atteikties no Ziemeļīrijas protokola
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trasa.
Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trasa. Foto: Reuters/ScanPix

Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trasa telefonsarunā ar Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas vietnieku Marošu Šefčoviču atkārtoti draudējusi, ka Londona vienpusējā kārtā atteiksies tā dēvētā Ziemeļīrijas protokola.

Trasa ceturtdien par starpinstitucionālajām attiecībām atbildīgajam EK vicepriekšsēdētājam norādījusi, ka Lielbritānijai "nebūs citas izvēles, kā tikai rīkoties", ja ES neizrādīs "nepieciešamo elastību".

Šefčoviča un Trasas telefonsaruna notikusi laikā, kad atkal pieaudzis saspīlējums par Ziemeļīrijas statusus pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES.

Tā dēvētais Ziemeļīrijas protokols ir 2020.gadā noslēgtās breksita vienošanās sastāvdaļa, un tas paredz, ka starp Ziemeļīriju un pārējo Lielbritāniju jāievieš muitas robeža, lai tādējādi izvairītos no robežkontroles atjaunošanas uz robežas starp Ziemeļīriju un Īriju, kas varētu apdraudēt 1998.gada Lielās piektdienas miera līgumu, ar ko Ziemeļīrijā tika izbeigta 30 gadus ilgusī starpkopienu vardarbība.

Taču izrādījies, ka muitas procedūru piemērošana precēm, kas Ziemeļīrijai tiek piegādātas no pārējās Apvienotās Karalistes teritorijas, rada nesamērīgu nastu uzņēmējiem. Turklāt pret to asi iestājas Ziemeļīrijas unionisti, kas uzskata, ka šī kārtība draud atraut provinci no pārējās Lielbritānijas.

Lielbritānija apsūdz EK par neelastību šajā jautājumā un uzstāj uz protokola pārskatīšanu.

Savukārt EK noliedz neelastību un norāda, ka protokols ticis grozīts, lai starp Lielbritāniju un Ziemeļīriju bez muitas pārbaudēm varētu pārvadāt medikamentus. ES aicina meklēt kopīgu risinājumu.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu