Fotogrāfija, kurā redzama grūtniece, kas bēg no bombardēta dzemdību nama, kļuva par vienu no atmiņā paliekošākajiem attēliem kopš 24. februāra Krievijas iebrukuma Ukrainā. Taču tajā redzamo Mariannu  Krievija pēc tam nomelnoja un apmeloja, vēsta raidsabiedrība BBC.

Mariannas Višemirskas attēls, kurā viņa redzama ietinusies segā, tika publicēts teju katrā medijā visā pasaulē. Attēls zibens ātrumā izplatījās internetā, laikrakstu pirmajās lappusēs, un par to diskutēja ANO Drošības padomē. Tas uzņemts pēc okupantu uzlidojuma Mariupolē.

Taču, pārdzīvojusi šo uzbrukumu, Marianna saskārās ar nākamo - dezinformāciju un naidu, kas bija vērsts pret viņu un viņas ģimeni.

Krievijai mēģinot sēt nepatiesības par uzbrukumu, 29 gadus vecā Marianna tika nepatiesi apsūdzēta "aktierspēlē". Krievijas diplomāti pat apgalvoja, ka viņa esot "nospēlējusi" nevis vienu, bet divas dažādas sievietes.

"Es saņēmu draudus, ka viņi mani atradīs un nogalinās, ka mans bērns tiks sagriezts gabalos," stāstīja Marianna.

Šī ir viņas pirmā intervija ar Rietumu plašsaziņas līdzekļiem pēc evakuācijas uz dzimto pilsētu Donbasa daļā, ko kontrolē Krievijas atbalstītie separātisti.

Sieviete stāstīja, kā ir atrasties informācijas karā, turklāt īsta kara zonā piedzemdējot meitu Veroniku.

"Viņa izvēlējās nākt pasaulē grūtā laikā," jaunā māte skaidro, "bet labāk, ka viņa ieradās šādos apstākļos nekā neierastos vispār."

Pirms kara dzīve Mariupolē bija ļoti atšķirīga. Marianna sociālajos tīklos reklamēja skaistumkopšanas produktus, bet viņas vīrs Jurijs strādāja tēraudlietuvē "Azovstaļ".

"Mums bija mierīga un vienkārša dzīve," viņa saka, "un tad, protams, viss apgriezās kājām gaisā." Brīdī, kad Marianna nonāca slimnīcā, Mariupole bija kļuvusi par visvairāk bombardēto pilsētu Ukrainā.

9. martā viņa sarunājās ar citām sievietēm palātā, kad slimnīcu satricināja sprādziens. Viņa pārvilka segu pār galvu. Tad atskanēja otrs sprādziens.

"Bija dzirdams, kā garām lido atlūzas," viņa stāsta. "Šī skaņa man ausīs skanēja ļoti ilgi."

Sievietes paslēpās pagrabā kopā ar citiem civiliedzīvotājiem. Mariannai bija pārsista piere un ādā ietriekušās stikla lauskas, bet ārsts viņai teica, ka šuves nav nepieciešamas.

Pēc evakuācijas Mariannai vajadzēja no slimnīcas drupām paņemt savas mantas. Viņa lūdza policistu palīdzēt viņai aziet tām pakaļ. "Viss, ko es biju sagatavojusi savam bērnam, atradās dzemdību nodaļā," viņa saka.

Foto: Evakuācija no "Azovstaļ" rūpnīcas

Kamēr viņa stāvēja pie slimnīcas, gaidot, kad varēs paņemt savas mantas, viņu fotografēja "Associated Press" žurnālisti. Šie attēli ātri vien izplatījās medijos.

Šie paši foto nonāca arī prokremliski noskaņotajā "Telegram" kanālā, kur pirmo reizi parādījās nepatiesi apgalvojumi, ka bildes ir "inscenētas". Mariannas blogošanas karjeras dēļ daudzi viņu apvainojuši, ka brūces sievietes sejā nav bijušas īstas.

Šīs nepatiesības atkārtoja un izplatīja Krievijas augstākās amatpersonas un valsts plašsaziņas līdzekļi.

Viņi pat centās ieskaidrot, ka fotogrāfijā, kurā redzama cita grūtniece uz nestuvēm, arī ir Marianna, lai gan ir skaidrs, ka fotogrāfijās redzami dažādi cilvēki. Sieviete uz nestuvēm un viņas vēl nedzimušais bērns vēlāk no gūtajiem ievainojumiem nomira.

Marianna šos attēlus ieraudzīja tikai pēc dažām dienām. Līdz tam brīdim viņas "Instagram" jau bija pārpildīts ar apsūdzībām un draudiem. Viņa uzskata, ka gan troļļošana, gan nepatiesās apsūdzības ir šokējošas.

"Bija patiešām aizvainojoši to dzirdēt, jo es to visu pārdzīvoju," viņa saka. Taču viņa atturas tieši kritizēt Krievijas amatpersonas, kas izplatīja nepatiesu informāciju par viņu.

Tā vietā viņa kritizē aģentūru "Associated Press" (AP).

"Mani aizvainoja tas, ka žurnālisti, kas bija ievietojuši manas fotogrāfijas sociālajos medijos, nebija intervējuši citas grūtnieces, kuras varētu apstiprināt, ka šis uzbrukums patiešām ir noticis."

Viņa uzskata, ka tas varētu palīdzēt izskaidrot, kāpēc dažiem cilvēkiem "radās iespaids, ka tas viss bija inscenēts". Taču Marianna stāsta, ka viņa bija viena no pēdējām evakuētajām pacientēm, un tas notika tad, kad ieradās AP žurnālisti. 

Pāris dienas pēc uzbrukuma Marianna dzemdēja Veroniku citā slimnīcā.

Tāpat kā tūkstošiem citu, Marianna un Jurijs izmisīgi centās aizbēgt no Mariupoles. Vairākas nedēļas bija gandrīz neiespējami ar viņiem sazināties. Galu galā Mariannas radinieki pastāstīja, ka pāris ir izkļuvis no pilsētas, taču viņu atrašanās vieta bija neskaidra. Tad aprīļa sākumā viņi atgriezās Donbasa reģionā.

Viņa filmējās intervijā ar Denisu Seļezņevu, blogeri, kurš ir aktīvs Krievijas separātistu atbalstītājs. Bija spekulācijas par to, cik brīvi viņa var teikt, ko vēlas.

Marianna sacīja: "Man bija jāapraksta visa situācija, kā es to redzēju savām acīm."

Arī BBC saruna ar Mariannu tika organizēta ar Denisa starpniecību. Marianna runāja ar BBC žurnālistu no Denisa mājām. Viņš bija klāt visu sarunas laiku, bet ne reizi nepārtrauca ne Mariannu, ne BBC žurnālistu. Mariannas radinieki un draugi apliecināja, ka viņa tagad ir drošībā.

Lielākā daļa no viņas teiktā intervijā ar BBC atspēko Krievijas valdības melus.

Kremlis kļūdaini un atkārtoti apgalvoja, ka slimnīca, kurai tika uzbrukts, bija Mariupoles slimnīca Nr. 1 un ka tā vairs nedarbojas.

Taču BBC dezinformācijas komanda identificēja slimnīcu, kurā atradās Marianna, - slimnīcu Nr. 3. Marianna apstiprināja, ka slimnīcā bija pacienti - pretēji Krievijas apgalvojumiem, ka tā nedarbojās kā veselības aprūpes iestāde.

Krievija arī apgalvoja, ka slimnīcu bija pārņēmis Azovas pulks - pretrunīgi vērtēta ukraiņu nacionālistu grupa, kas tiek saistīta ar neonacistiem, taču viņi paši šos apgalvojumus noliedz.

Komentārus, ko Marianna izteikusi intervijā ar Denisu, Krievijas amatpersonas sagrozīja, lai apgalvotu, ka karavīri piespieduši Mariannu un citas grūtnieces būt par dzīvajiem vairogiem.

Taču Marianna stāstīja, ka ēkā, kurā viņa atradās, Ukrainas karavīri nebija izvietoti. Viņa teica, ka redzējusi ukraiņu karavīrus onkoloģijas nodaļā, ēkā pretī dzemdību nodaļai. Nav skaidrs, vai viņi tur atradās vai ne.

Tomēr Mariannas interviju ar Denisu Seļezņevu Kremlis izmantoja, lai sagatavotu turpmākos melus.

Krievijas amatpersonas ir izmantojušas viņas komentārus, kur viņa paudusi, ka sprādzienus slimnīcā izraisīja gaisa trieciens, liekot noprast, ka to paveikuši paši ukraiņi.

"Tipisko skaņu, ko lidmašīna izdod, kad tā lido virs galvas, nav iespējams nesadzirdēt," saka Marianna, apgalvojot, ka viņa tādu nav dzirdējusi.

Taču šeit viņa kļūdās. AP žurnālisti ir dokumentējuši pierādījumus, ka tas ir bijis uzlidojums, tostarp video, kurā dzirdama lidmašīna. Notikuma vietā gan karavīrs, gan policists apgalvo, ka uzbrukums bija gaisa trieciens.

Fotogrāfijās redzams arī milzīgs krāteris, ko, kā apgalvo munīcijas eksperti, varēja radīt tikai gaisa trieciens.

"Es personīgi šo krāteri neredzēju, bet redzēju videoierakstu," saka Marianna. "Patiesībā es nevaru nevienu vainot - jo es pati savām acīm neredzēju, no kurienes droši [sprādzieni] nāca."

"Daži cilvēki teica, ka es esmu aktrise, citi, ka es meloju par to, ka nebija gaisa uzlidojumu," stāstīja Marianna.

FOTO: AP/Scanpix

Pat daži, kurus viņa uzskatīja par draugiem, viņai netic. Viņas kolēģe, skaistumkopšanas blogere dzīvo Krievijā un turpina ticēt valsts televīzijas apgalvojumiem, ka Marianna esot bijusi aktrise.

"Es domāju, ka Marianna spēlēja savu lomu. Ka Ukrainai vajadzēja, lai ukraiņu militārie spēki visā vaino Krieviju," norādīja krievu blogere. Kopš tā laika viņa ir atrakstījusies no Mariannas "Instagram" konta un vairs nevēlas ar viņu runāt.

"Žēl, ka cilvēki, kurus es pazīstu, tic kaut kam, ko es neesmu darījusi," stāstīja Marianna.

Marianna ir atgriezusies pie bloga ierakstu veidošanas un nesen aicināja lasītājus piesekot viņai, ja viņus interesē "kosmētika, autiņbiksītes un jaunās māmiņas ikdiena".

Viņas vēlējums tiem, kas sūta viņai naidpilnas vēstules, ir: "Esiet mierā."

Taču negribot viņa nonākusi informācijas kara epicentrā, un, karam turpinoties, Mariannas dzīve ir mainījusies uz visiem laikiem.

"Ziniet, pagaidām es nedomāju par savām cerībām un neveidoju plānus, jo mēs nezinām, ko nesīs rītdiena."