Ukraina atsaka Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vizīti Zaporižjas AES

LETA
Ilustratīvs attēls. Zaporižjas atomelektrostacija.
Ilustratīvs attēls. Zaporižjas atomelektrostacija. Foto: Ihor Bondarenko/Shutterstock

Ukraina iebildusi un atteikusi Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) ģenerāldirektora Rafaela Grosi vizīti Zaporižjas atomelektrostacijā (AES). Šobrīd Zaporižjas AES kontrolē okupantu karaspēks.

Grosi pirmdien, 6. jūnijā, paziņoja, ka IAEA gatavo ekspertu misiju uz Zaporižjas AES, kas ir lielākā AES Eiropā un pašreiz atrodas Krievijas karaspēka kontrolē.

Grosi mikroblogošanas vietnē "Twitter" pavēstīja, ka vizīte organizēta pēc Ukrainas lūguma.

Taču Ukrainas atomenerģētikas aģentūra "Enerhoatom" otrdien pārmeta Grosi melošanu un paziņoja, ka nav devusi zaļo gaismu šādai vizītei.

"Ukraina neuzaicināja Grosi apmeklēt Zaporižjas atomelektrostaciju un agrāk atteica viņam šādu vizīti.

Vizīte atomelektrostacijā būs iespējama tikai tad, kad Ukraina atgūs kontroli pār to," ziņapmaiņas platformā "Telegram" paziņoja "Enerhoatom".

"IAEA ģenerāldirektors Rafaels Grosi atkal melo," uzsvēra "Enerhoatom".

"Mēs uzskatām šo paziņojumu par jaunu mēģinājumu piekļūt Zaporižjas spēkstacijai, lai leģitimizētu okupantu klātbūtni," paziņoja "Enerhoatom".

Ukrainas atomenerģijas aģentūra norādīja, ka komunikācija starp Zaporižjas AES un IAEA pārtrūka pēc tam, kad Krievijas karaspēks martā sagrāba to savā kontrolē. "Enerhoatom" paziņoja, ka dati par AES darbību tiks nodoti IAEA pēc tam, kad tā atkal nonāks Ukrainas kontrolē.

Krievija 19. maijā draudēja atslēgt Ukrainu no Zaporižjas AES, ja Kijiva nemaksās Maskavai par elektrību.

2021. gadā Zaporižjas AES deva 20% no Ukrainā gadā saražotās elektroenerģijas un gandrīz pusi no visas Ukrainā saražotās kodolenerģijas.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu