Sv, 7.08.2022.

Pasaulē jaudīgākajam teleskopam trāpījis mikrometeoroīts

LETA
Pasaulē jaudīgākajam teleskopam trāpījis mikrometeoroīts
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: AFP/SCANPIX

Džeimsa Veba kosmosa teleskopam, kas ir visu laiku jaudīgākais teleskops, maijā trāpījis mikrometeoroīts.

Mikrometeoroīts trāpīja teleskopa galvenajam spoguļa segmentam laikā no 23.maija līdz 25.maijam, trešdien paziņoja ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA).

Taču NASA uzsvēra, ka teleskops joprojām darbojas tādā līmenī, kas pārsniedz visas misijas prasības.

Spogulis bija konstruēts tā, lai izturētu mikrometeoroītu triecienus, un NASA rēķinājās ar to, ka mikrometeoroītu triecieni ar laiku pasliktinās teleskopa veiktspēju.

Teleskops iepriekš izturēja četru mazāku mikrometeoroītu triecienus, bet maijā tam trāpīja lielāks mikrometeoroīts, nekā paredzēja prognozes.

Džeimsa Veba kosmosa teleskopu, kuru kopīgi uzbūvējušas Eiropas Kosmosa aģentūra, NASA un Kanādas Kosmosa aģentūra, 2021.gada 25.decembrī no Kurū kosmodroma Franču Gviānā izplatījumā nogādāja Eiropas nesējraķete "Ariane V".

Tas aizstājis Habla kosmosa teleskopu un ir aptuveni 100 reižu par to jutīgāks. Zinātnieki cer, ka tas sniegs ieskatu par pirmajām galaktikām, kas izveidojās agrīnajā Visumā.

Teleskopu bija paredzēts palaist kosmosā jau 2018.gadā, taču teleskopa pabeigšana kavējās un starts tika vairākkārt atlikts.

Teleskops nosaukts bijušā NASA vadītāja Džeimsa Veba vārdā.

Teleskopa būve ilga aptuveni 30 gadus un izmaksāja aptuveni desmit miljardus ASV dolāru.

Tas sver 6100 kilogramu un tā spoguļa diametrs ir 6,5 metri - trīs reizes lielāks nekā 1990.gadā palaistajam Habla teleskopam.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu