T, 29.03.2023.

Čakls sēņu vai ogu lasītājs dienā var nopelnīt pat pāri par 200 eiro

Apollo.lv
Čakls sēņu vai ogu lasītājs dienā var nopelnīt pat pāri par 200 eiro
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 3
Foto: AFI

Šajā sezonas brīdī no sēnēm pārsvarā tiek lasītas, pirktas un pārdotas gailenes, bet no ogām – mellenes. Čakls lasītājs dienā var nopelnīt ap 150 un pat pāri par 200 eiro, pastāstīja sēņu un ogu uzpircēji. Tomēr Latvijas mežos vāktais un uzpirktais pārsvarā kļūst par eksporta preci, vēsta Latvijas Radio.

Uz Daugavpils Centrālā tirgus Zaļā tirgus letēm jau labu laiku var manīt grozus un litra tilpuma spainīšus ar tikko mežos vāktām veltēm. Pārsvarā gailenēm, citas sēnes šogad uz šo laiku atrast tikpat kā nav iespējams, stāstīja sēņotāji. Spainītis gaileņu Daugavpils tirgū maksā 2,5 eiro.

"Gailenes iet ļoti labi, pagaidām ir ļoti labi. Tagad ir nedaudz sausāks, mazāk, bet tā kopumā ir ļoti labi," stāstīja sēņotāji.

Par gaileņu ražu un piedāvājumu priecīgi ir arī iepirkšanas portālos uzrunātie meža velšu uzpircēji. Gaileņu cena arī šogad esot laba.

"Gailenēm ir 4,5 eiro par kilogramu, bija augstāka, bija mazāka, cena visu laiku mainās," pauda rīdzinieks Gatis.

Varakļānos uzpircējs Agris par meža velšu vākumu nav tik iepriecinošs, sēnes daudzviet vispār vēl neaugot.

"Ogas un sēnes iepērkam, mellenes ir 2,3 eiro, un, ja ir lielāks vairums, tad ir neliels bonusiņš, un sēnes iepērkam par 3,5 eiro. Pagājušogad bija mazāk, šogad ir vairāk, bet ne tik daudz, kā bija kādreiz. Domāju, ka pagaidām sēņu daudz nebūs, jo ir daudzi rajoni, kur lietus vispār nav bijis. Tur nekā nav, nav ne lāga ogu, ne lāga sēņu," stāstīja Agris.

Agris meža veltes, tieši mellenes, iepērk nelielos daudzumos, un piedāvājumu viņam nemaz neesot tik daudz.

"Personīgi es, ja 200 kilogramus iepērku, tad tas ir daudz. Ir bijis, ka divas trīs dienas vispār neviens cilvēks nav bijis," pastāstīja Agris.

Savukārt Juris ar savāktajām mellenēm uz Daugavpils Zaļo tirgu ieradies no Jersikas, uzpircējiem savu vākumu nepārdot, tirgū cena labāka.

"Ļoti laba melleņu raža, fenomenāla. Tikai ļoti tālu jāiet un cilvēki palikuši ļoti slinki. Un man ir ļoti žēl, ka tik daudzas preces, dabas veltes iet bojā. Cilvēki slinki. No kā tie cilvēki baidās mežā?

No kovida vai meža zvēriem? Pašlaik sēņu nav, tāpēc uz ogām spiežam. Viens mazais spainītis tiek savākts apmēram 20 minūtēs.

Pie uzpircējiem par kilogramu var nopelnīt mazāk, taču te iepērk ar kombainu lasītās mellenes, un vācējam nav jāiespringst uz ogu tīrīšanu un to vizuālo veidolu. Melleņu raža kopumā valstī esot laba.

Čakls vācējs dienā var nopelnīt prāvu summu, atklāja Gatis no Rīgas.

"Cena ir 2,3 eiro par kilogramu, visur tā ir. Pagājušogad cena bija augstāka, bet ogu bija stipri mazāk. Šogad ir diezgan laba raža, aizpagājušogad bija rekordgads, bet šogad vidēji laba.

Vismaz Vidzemes, Latgales un Pierīgas apkaimē ir laba raža, Kurzemē sūkstas, ka mazāka. Tie, kas lasa un kārtīgi strādā, vidēji dienā nopelna 150 eiro, reāli brauca kā uz darbu. Ir arī rekordisti, kas pat 200 eiro un uz augšu dienā nopelna.

Kas grib nopelnīt, tas arī strādā. Tas arī nopelna. Kas negrib strādāt, tas vienmēr raudās, ka nekā nav," pastāstīja rīdzinieks Gatis.

Visas Gata iepirktās meža veltes un tās, kā pats atklāja, mērāmas ne kilogramos, bet tonnās, dodas prom uz ārzemēm kā eksporta prece.

"Tonnās, daudzās tonnās, neviens jau neatklās, cik tieši, viss iet uz eksportu. Latvijā no meža veltēm paliek tikai neliela daļa, kas tiek pārstrādāta, saldēta vai izmantota restorānu virtuvēs," atklāja viņš.

Patlaban jau tiek gaidīta jaunā baraviku, brūkleņu un aveņu raža. Tāpat vēl tiek iepirktas arī gailenes un mellenes.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu