Raidījums: "Gazprom" piedalās "Latvijas gāzes" sapulcēs, pārkāpjot aizliegumu (4)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
"Gazprom". Ilustratīvs attēls.
"Gazprom". Ilustratīvs attēls. Foto: BalkansCat/Shutterstock

Šajā vasarā spēkā stājušās izmaiņas likumā, kas paredz, ka Krievijas un Baltkrievijas uzņēmumiem ir atņemtas balsstiesības Latvijas uzņēmumos, kuri ir svarīgi nacionālajai drošībai. Liegums attiecas arī uz uzņēmumu "Latvijas gāze". Tā meitassabiedrība atbild par gāzes sadali Latvijā. Noskaidrots, ka Krievijas uzņēmums "Gazprom" joprojām piedalās pēdējās "Latvijas gāzes" akcionāru sapulcēs, svētdien, 21. augustā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "de facto". 

"Latvijas gāze" augustā divas reizes paziņoja, ka tās rīcībā nebūs pietiekamās gāzes rezerves, lai nodrošinātu likuma prasības par Inčukalnā glabājamo gāzes apjomu mājsaimniecībām. Šie paziņojumi, kas ir pretrunā ar Ekonomikas ministrijas datiem, vedina domāt, ka uzņēmums nevēlas vai patiešām nevar pirms apkures sezonas nodrošināt gāzi vajadzīgajā apjomā.

Taču Krievijas sāktā kara Ukrainā apstākļos ir vēl viena neatrisināta problēma, proti, Latvijā par gāzes nogādāšanu līdz adresātiem atbild "Latvijas gāze" meitas uzņēmums, kuram arī lielākais akcionārs pastarpināti ir "Gazprom".

Pirms vairākiem gadiem izbeidzot Krievijas gāzes monopolu, galveno uzmanību pievērsa lielo cauruļvadu un Inčukalna pazemes krātuves neatkarībai. Taču mazie cauruļvadi jeb gāzes sadales sistēma tā arī palika bijušā monopolista "Latvijas gāze" paspārnē.

Enerģētikas konsultants Gatis Ābele uzskata, ka uz "Latvijas gāzi" pašlaik nevar paļauties, jo tā nav atraujama no akcionāra "Gazprom".

"Jau no pagājušā gada, kad sākās apzināta Krievijas gāzes piegāžu ierobežošana Eiropā un cenu audzēšana, mēs jau redzējām, ka "Latvijas gāze" nedomāja par alternatīvu piegāžu avotu meklēšanu, jo tas būtu pretrunā ar tās akcionāriemm" norāda Ābele.

Tādēļ, viņaprāt, "Gazprom" ietekme uz gāzes sadali Latvijā ir riskanta.

"Kas notika Eiropā ar "Nord Stream" vadu - "Gazprom" mierīgi varēja paziņot, ka tam pietrūkst detaļu, turbīnu kaut kādam "Nord Stream" posmam un mēs vairs jūs nevaram apgādāt ar gāzi. Pietiktu pāris spiediena samazināšanas stacijās arī šāda veida darbību veikt un paziņot, ka esošās iekārtas nestrādā, sankcijas neļauj mums to nodrošināt, un to ir teorētiski iesējams izdarīt arī uz piegādēm "Latvenergo"," kā vienu no potenciālajiem riskiem norāda Ābele.

Gāzes sadali veic "Latvijas gāzes" meitasuzņēmums "Gaso", kuram ir tie paši īpašnieki: "Gazprom", "Itera Latvija", Luksemburgas investīciju fonds "Marguerite" un Vācijas "Uniper Ruhrgas".

Nozīmīgos jautājumos balsu pārsvaru "Gazprom" nodrošina kopā ar "Iteru", kuras īpašnieki ir "Rosneft" un Juris Savickis. Viņiem ir sešas no vienpadsmit balsīm "Latvijas gāzes" un "Gaso" padomēs, kuru priekšsēži ir augsta līmeņa "Gazprom" darbinieki.

Vai gāzes sadales operators "Gaso" tiešām ir neatkarīgs un netiek ietekmēts no "Latvijas gāzes" puses, to katru gadu pārbauda sabiedrisko pakalpojumu regulators. Līdz šim "uz papīra" viss bijis kārtībā.

"Jā, šāda pārliecība mums radās, iepazīstoties gan ar ar viņu iesniegtajiem dokumentiem, gan pieprasot papildu informāciju, gan arī auditoru atzinumu," norāda Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas priekšsēdētāja Alda Ozola. Par neformālām saitēm abu uzņēmumu starpā, kuras nevar izzināt no pārskatiem vai sēžu protokoliem, viņai nav informācijas.

Tomēr šovasar "Latvijas gāzē" būtiski mainījās spēku samērs. Jūnijā Saeimas vairākums nobalsoja, ka Krievijas un Baltkrievijas uzņēmumiem nedrīkst būt būtiska līdzdalība nacionālai drošībai nozīmīgās kapitālsabiedrībās. Attiecīgi šādi akcionāri zaudē balsstiesības arī "Latvijas gāzē".

"Uz "Gazprom" un "Iteru" attiecas Nacionālās drošības likumā noteiktie ierobežojumi par to, ka viņiem tiek liegtas balsstiesības un piedalīšanās "Latvijas gāzes" akcionāru sapulcēs, jo caur šo uzņēmumu tiek realizēta ietekme ["Gaso"]," norāda Ekonomikas ministrijas Juridiskā departamenta direktors Kaspars Lore.

Tas nozīmē, ka uzņēmumā balsstiesības tagad ir fondam "Marguerite", "Uniper" un mazajiem akcionāriem.

Iespējams, tas ļāvis pēdējos mēnešos iekustināt jautājumu par sadales sistēmas operatora "Gaso" pilnīgu nodalīšanu no "Latvijas gāzes". To jau pirms vairākiem gadiem nesekmīgi piedāvāja akcionārs "Marguerite".

Tomēr "Latvijas gāze" citādāk nekā Ekonomikas ministrija interpretē pēdējās izmaiņas Nacionālās drošības likumā. Uzņēmums ļāvis "Gazprom" piedalīties akcionāru sapulcēs, tajā skaitā 8. augusta sēdē, bet jautājumā par reorganizāciju "Gazprom”"nebalsoja, zināms raidījumam. "Itera Latvija" gan akcionāru sapulcēs nepiedalījās.

Ministrijas pārstāvis Lore apliecina, ka, pat tikai reģistrējot "Gazprom" akcionāru sapulcei, "ir pārkāpts likums".

Pagaidām "Gazprom" piedalīšanās nekā nav kavējusi "Gaso" nodalīšanas procesu, taču, kā var izsecināt no "Latvijas gāzes" statūtiem, "Gazprom" pielaišana potenciāli var traucēt nākotnē, jo par reorganizāciju būs jānobalso 85% no sapulcē pārstāvētajiem akcionāriem.

Ja "Gazprom" vēlēsies pasākumu sabotēt, tad balsu var nepietikt.

Ekonomikas ministrijā apliecina, ka ar uzņēmuma vadību runās par pareizu likuma interpretāciju, proti, ka "Gazprom" no akcionāru sapulcēm jātur pa gabalu.

"Ja tomēr "Latvijas gāzes" valde nepiekritīs mūsu redzējumam un kaut kādā veidā, reģistrējot "Gazprom" un "Itera" piedalīšanās tiesības, radīs šķēršļus reorganizācijas turpināšanai, mēs izmantosim visus likumiskos instrumentus, lai realizētu reorganizāciju," skaidro Lore.

"Latvijas gāze" interviju par sadales uzņēmuma "Gaso" nodalīšanu atteica, pamatojot, ka šos jautājumus var komentēt tikai vadītājs Aigars Kalvītis, bet viņš ir atvaļinājumā.

Telefonsarunai piekrita viens no "Latvijas gāze" akcionāriem Juris Savickis, bet plaši apspriest Saeimas lēmumu liegt "Iterai" izmantot balsstiesības negribēja.

"Vai tas nāks par labu Latvijas tautsaimniecībai kopumā, tas, protams, tāds jautājums sarežģīts, bet politiski ir pieņemts tāds lēmums. Punkts," norāda Savickis.

Viņš apliecina, ka "Gazprom" akcionāru sapulcēs joprojām piedalās un viņš uzticas "Latvijas gāzes" vadībai, kas ļauj "Gazprom" pārstāvjiem būt klāt lēmumu pieņemšanā.

Savickis uzskata, ka "Latvijas gāzes" rietumu akcionāru vēlme nodalīt sadales uzņēmumu no gāzes tirgotāja ir saistāma ar interesi pēc iespējas izdevīgāk pārdot savus ieguldījumus un Latviju pamest.

Komentāri (4)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu