No Apollo.lv arhīva Karalis Čārlzs III. Troņmantnieki pēc Elizabetes II nāves (2)

Apollo.lv
Foto: Thomas Dutour/Shutterstock

Karaliene Elizabete II bija visilgāk valdošais monarhs Apvienotās Karalistes vēsturē, tronī atrodoties 70 gadus. Viņa dzimusi 1926. gadā un mantojusi troni 1952. gadā pēc tēva Džordža VI nāves.

Apvienotās Karalistes mantojuma pamatā ir dzimšanas tiesības. Tas nozīmē, ka pirmais rindā, kurš pārņem troni, ir monarha pirmdzimtais. Vēsturiski vīriešiem pēcnācējiem ir piešķirta prioritāte troņa mantojuma secībā.

Ja monarha ģimenē būtu dzimis vismaz viens dēls, viņš un viņa pēcnācēji apsteigtu savas māsas un viņu pēcnācējus troņa mantojuma līnijā neatkarīgi no māsu vecuma.

Meita varētu mantot troni tikai tad, ja monarham nebūtu piedzimis dēls. Tā tas bija arī ar Elizabeti II - viņai nebija brāļu, bija tikai jaunākā māsa, tāpēc viņa kļuva par karalieni.

2013. gadā šī kārtība tika mainīta, un tagad troni manto vecākais pirmdzimtais neatkarīgi no dzimuma. 

Foto: AFP / Scanpix

Apvienotās Karalistes troņa pēctecība

1. Velsas princis Čārlzs

Velsas princis Čārlzs, karalienes vecākais bērns, ir pirmais, kurš mantos troni. Pašlaik viņam ir 73 gadi.

1981. gadā viņš apprecējās ar Lēdiju Diānu Spenseri, kura kļuva par Velsas princesi. Pārim piedzima divi bērni, Viljams un Harijs. Viņi izšķīrās 1997. gadā. Princese Diāna mira autoavārijā, kas notika Parīzē.

2005. gada aprīlī princis Čārlzs apprecējās ar Kamillu Pārkeri Boulzu. Viņa sievai ir Kornvolas hercogienes tituls. Tomēr, kad princis Čārlzs kļūs par karali, Kamillai, visticamāk, netiks piešķirts karalienes tituls. Tā kā princis Čārlzs ir pirmdzimtais, viņa pēcnācējiem troņa mantojuma līnijā ir prioritāte salīdzinājumā ar prinča Čārlza brāļiem vai māsu.

2. Kembridžas hercogs, princis Viljams 

Princis Viljams ir prinča Čārlza un princeses Diānas pirmdzimtais dēls. Viņš ir otrais rindā pēc troņa mantojuma. Pašlaik viņam ir 40 gadi.

Kad viņa māte nomira, princim Viljamam bija 15 gadu. Viņš studēja Sv. Endrjūsas universitātē, kur iepazinās ar savu nākamo sievu Keitu Midltoni. Viņi apprecējās 2011. gadā.

Pirmdzimtais Džordžs nāca pasaulē 2013. gadā, otrais bērns Šarlote 2015. gadā un trešais bērns Luijs 2018. gadā. Ja princis Viljams kļūs par karali, viņa sieva Keita kļūs par karalieni.

3. Kembridžas princis Džordžs

Trešais pēc kārtas Lielbritānijas tronī pēc viņa tēva un vectēva ir Kembridžas princis Džordžs, prinča Viljama pirmdzimtais bērns. Pašlaik viņam ir 9 gadi.

4. Kembridžas princese Šarlote

Ceturtā rindā ir Kembridžas princese Šarlote, prinča Viljama otrais bērns. Viņai ir septiņi gadi.

Saskaņā ar Lielbritānijas pirmtiesībām, ja Šarlotes brālim princim Džordžam ir pēcnācēji, viņi būs augstāki par Šarloti troņmantošanas secībā.

5. Kembridžas princis Luijs

Piektais rindā ir Kembridžas princis Luijs, prinča Viljama trešais bērns. Viņam ir trīs gadi.

Ja Luija vecākajam brālim Džordžam un/vai viņa vecākajai māsai Šarlotei būs pēcnācēji, viņi troņmantnieku līnijā atradīsies augstāk nekā viņš.

6. Saseksas hercogs, princis Harijs

Sestais rindā ir Kembridžas hercogs princis Harijs. Pašlaik viņam ir 37 gadi. Princis Harijs 2018. gadā apprecējās ar amerikāņu aktrisi Meganu Mārklu. 

2020. gadā pāris ziņoja, ka atsakās no karaliskās ģimenes vecāko locekļu statusa. Tomēr saskaņā ar Lielbritānijas monarhijas pēctecības noteikumiem princis Harijs paliek troņmantnieku rindā. Ja kādam no prinča Harija vecākā brāļa bērniem būs pēcnācēji, viņi tronī pacelsies augstāk nekā Harijs.

7. Ārčijs Harisons Mauntbatens-Vindzors

Prinča Harija un Meganas Mārklas pirmdzimtais Ārčijs piedzima 2019. gadā. Viņam pašlaik ir trīs gadi. Ārčija vecāki izvēlējās nepiešķirt viņam titulu. Tomēr Ārčijs joprojām ir daļa no troņa. Turklāt tagad, kad princis Čārlzs kļūs par karali, Ārčijs kā monarha dēla dēls automātiski saņems prinča titulu.

Tiesa, tāpat kā viņa tēva gadījumā, ja kādam no prinča Viljama bērniem ir pēcnācēji, viņi troņa mantojuma secībā pakāpsies augstāk nekā Ārčijs. Princis Harijs un Megana Mārkla ir vecāki arī meitai Lilibetai Diānai Mountbatenai-Vindzorai, kurai pašlaik ir viens gads. Viņa ir astotā troņmantnieku rindā.

8. Jorkas hercogs princis Endrū

Jorkas hercogs princis Endrjū ir karalienes Elizabetes un prinča Filipa trešais bērns. Princim Endrjū šobrīd ir 62 gadi. Lai gan viņam ir vecāka māsa, princese Anne, līdz 2013. gadam bija noteikums, ka vīriešu pēcnācējiem ir prioritāte pār mantojumu tronī.

1986. gadā princis Endrū apprecējās ar Sāru Fergusoni, kura kļuva par Jorkas hercogieni. Viņiem ir divas meitas - Beatrise (32) un Eiženija (31). 1992. gadā ziņots par pāra šķiršanos.

2019. gadā princis Endrū atkāpās no visiem karaliskajiem pienākumiem. Tas notika aizdomu dēļ par viņa ciešajām attiecībām ar amerikāņu finansistu Džefriju Epšteinu, kurš tika apsūdzēts par nepilngadīgo tirdzniecību seksuālas izmantošanas dēļ un tika atrasts miris cietuma kamerā.

Princis Endrū vairākkārt ir noliedzis, ka viņš būtu saistīts ar seksuālu vardarbību, vai kaut ko zinātu par Epšteina darbību, taču daudzas viņa atbalstītās organizācijas un uzņēmumi ir pārtraukuši saistības ar viņu.

9. Jorkas princese Beatrise

Devītā rindā uz troni ir prinča Endrjū pirmdzimtā Jorkas princese Beatrise. Pašlaik viņai ir 34 gadi. 2020. gadā viņa apprecējās ar nekustamā īpašuma magnātu Edoardo Mapelli Mozzi.

10. Jorkas princese Eiženija

Desmitā rinda tronī ir Jorkas princeses Eiženija, prinča Endrjū otrā meita. Pašlaik viņai ir 32 gadi. 2018. gadā viņa apprecējās ar savu ilggadējo draugu Džeku Bruksbanku. 2021. gadā pārim piedzima dēls Augusts.

11. Augusts Filips Hauks Brūksbenkss

Princeses Eiženijas vecākais dēls Augusts Filips Hauks no Brūksbenksas ir vienpadsmitais rindā uz troni. Viņš ir jaunākais no pirmajiem 15 - viņš ir dzimis 2021. gadā. 

12. Veseksas grāfs, princis Edvards

Veseksas grāfs, princis Edvards ir karalienes Elizabetes jaunākais bērns. Pašlaik viņš ir divpadsmitais rindā uz troni, viņam ir 58 gadi. 1999. gads Edvards apprecējās ar Sofiju Raiju-Džonsu, pārim ir divi bērni - Luijs, kura dzimusi 2003. gadā, un Džeimss, kurš dzimis 2007. gadā.

13. Severnas vikonts Džeimss

Džeimss ar Severnas vikonta titulu ir trīspadsmitais pēc kārtas tronī. Pašlaik viņam ir 14 gadi. Dzimis pirms 2013. gada, viņš troņa rindā pārspēj vecāko māsu.

14. Lēdija Luīze

Lēdija Luīze, prinča Edvarda un Sofijas Raijas-Džonsas meita, ir četrpadsmitā tronī pēc kārtas. Pašlaik viņai ir 18 gadi.

15. Karaliskā princese Anna

Karaliskā princese Anna ir karalienes Elizabetes otrais bērns un vienīgā meita. Tikko piedzimusi, viņa bija trešā troņa mantojumā, bet tagad ir tikai piecpadsmitā. Pašlaik viņai ir 72 gadi.

Princese Anna ir precējusies divas reizes. Viņas pirmais vīrs, kapteinis Marks Filipss, ir viņas divu bērnu Pētera un Zāras tēvs. Viņas otrais vīrs ir viceadmirālis Timotijs Lorenss.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu