:format(webp)/nginx/o/2022/10/03/14873546t1h4dd4.jpg)
Elpošanas ceļu infekcijas var būt gan sezonālas, kā iesnas un rīkles iekaisums, gan hroniskas, kā astma vai bronhīts. Kā vienu no mērķtiecīgākajām elpceļu saslimšanu terapijām var minēt inhalācijas, kuras iespējams veikt arī mājas apstākļos. Mūsdienās inhalāciju terapiju nodrošina īpaša medicīnas ierīce - inhalators.
Inhalatora darbības princips
Inhalators medikamentu šķīdumu pārvērš aerosola formā, lai zāles sīku daļiņu veidā nokļūtu elpceļos un plaušās. Inhalatora komplekts parasti ietver kompresoru, miglotāja komplektu, iemuti, deguna uzgali, gaisa caurulīti un bērnu un pieaugušo izmēru maskas. Inhalatora miglotāja komplekts ļauj mainīt daļiņu lielumu atkarībā no pielietojuma. Augšējiem elpceļiem - iesnu, deguna blakusdobumu slimību, rīkles vai balsenes saslimšanu gadījumā, aerosola daļiņu izmērs var būt lielāks. Trahejas iekaisuma vai traheobronhīta gadījumā vidējiem elpceļiem paredzēts izmantot mazākas aerosola daļiņas. Vissīkākās aerosola daļiņas nepieciešamas apakšējo elpceļu saslimšanu gadījumā, kā astma, bronhiolīts vai bronhopneimonija.
Kam japievērš uzmanība inhalatora izvēlē
Lietošanas ilgums. Pirmkārt, jāapsver, kā un cik ilgi tas tiks lietots. Ja nepieciešama pastāvīga, ilgstoša inhalatora darbība, jāizvēlas modeļi ar lielāku jaudu. Mazākas jaudas inhalatoriem, iespējams, būs nepieciešama pauze pēc pusstundas lietošanas. Informācija par inhalatora darbības režīmu ir pieejama preces tehnisko īpašību aprakstā.
Strāvas avots. Pārsvarā visi inhalatori jāpieslēdz strāvas kontaktligzdai ar vadu, bet atsevišķi modeļi var būt aprīkoti ar uzlādējamu akumulatoru. Lai inhalatora darbība būtu droša, tas jānovieto uz stabilas virsmas. Vairums inhalatoru nav pārāk lieli, un tie ir ērti pārvietojami.
Inhalatora izvēlē jāņem vērā arī tā radītais trokšņa līmenis. Inhalatora darbību nodrošina gaisa kompresors – tas rada nelielu troksni. Ir pieejami modeļi – ultraskaņas nebulaizeri, kas darbojas ļoti klusu – tie piemēroti lietošanai arī bērniem miega laikā.
Lai inhalators kalpotu ilgāk, tas rūpīgi jākopj.
Pēc lietošanas jāizskalo medikamenta tvertne un jāļauj tai izžūt. Katru trešo dienu ieteicams veikt dezinfekciju. Mājas apstākļos var izmantot baltā vīna etiķa šķīdumu ūdenī attiecībā 1:3. Ierīci iegremdē pagatavotajā dezinfekcijas šķīdumā uz 20 minūtēm, pēc tam noskalo zem tekoša ūdens, nopurina lieko mitrumu un atstāj nožūt.