Vārdnīcā apkopo latviešu uzvārdus Vidzemē

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Chinnapong/Shutterstock

Latviešu valodas aģentūrā (LVA) klajā nācis jaunākais latviešu uzvārdu vārdnīcu sējums "Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos: Vidzeme", kuras autori ir demogrāfs un uzvārdu pētījuma idejas rosinātājs Ilmārs Mežs, valodniece Irēna Ilga Jansone, ģeogrāfe Otīlija Kovaļevska, valodniece Sanda Rapa, informēja LVA.

Vārdnīcas sējuma atklāšana norisināsies Valmieras Integrētajā bibliotēkā 14.oktobrī plkst.16. Pasākumā piedalīsies grāmatas autori un LVA pārstāvji.

Trešais un pēdējais uzvārdu vārdnīcu sējums aptver Vidzemi tās vēsturiskajās robežās, kādās tā pastāvējusi vismaz vairākus gadsimtus. Grāmatas tapšanas procesā tika izskatīti aptuveni 16 000 uzvārdu (un vēl vairāk to pieraksta variantu), no kuriem izveidoti aptuveni 9500 atsevišķu šķirkļu, bet nepilni 6000 uzvārdu minēti retāk sastopamo uzvārdu sarakstā.

Izdevumā ne tikai apkopota informācija par uzvārdiem, bet arī iekļauti saistoši ievadraksti, informatīvas kartes un attēli.

2017.gadā nāca klajā grāmata par Latgales uzvārdiem, 2019.gadā izdots otrais grāmatas sējums (divās daļās), kas aptver Kurzemi, Zemgali un Sēliju jeb vēsturisko Kurzemes un Zemgales hercogisti, bet šogad izdots pēdējais sējums par Vidzemi.

Pētījums ir apjomīgs, un tā rezultāts apliecina, ka latviešu uzvārdu kopums veido savdabīgu, neatkārtojamu sistēmu, kas grāmatās raksturota gan valodniecības, gan ģeogrāfiskās un vēsturiskās izplatības aspektā. Palielinoties cilvēku interesei par savu izcelsmi, senčiem un dzimtas vēsturi, uzvārdi šajos meklējumos bieži ir galvenais pieturas punkts, tāpēc pētījums būs noderīgs gan pētniekiem, gan plašam interesentu lokam, kas vēlas apzināt informāciju par savu, savas dzimtas, pagasta, pilsētas vai ciema vēsturi un šodienu.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu