S, 28.01.2023.

"Esot atrasts ēkas drupās." Izplatās informācija par Latvijā dzimušā Benesa Aijo nāvi

"Esot atrasts ēkas drupās." Izplatās informācija par Latvijā dzimušā Benesa Aijo nāvi
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 22
Par nacionālboļševiku dēvētais Beness Aijo.
Par nacionālboļševiku dēvētais Beness Aijo. Foto: @Kasams/Telegram.com

30. oktobrī Ukrainā karojošie Krievijas spēki paziņoja, ka prokremliskais aktīvists Benss Aijo (43) atrasts miris kādas ēkas drupās, "izglābjot 34 bērnus". Dienu vēlāk propagandists Marats Kasems savā vietnes "Telegram" profilā publicēja Aijo video, atspēkojot ziņas par viņa nāvi.

Propagandists par Aijo nāvi

"Vakar Latvijā sociālajos tīklos izplatījās ziņas par komunista Benesa Aijo nāvi. Protams, pilsoņi priecājās par Aijo nāvi un apbrīnoja "Ukrainas bruņoto spēku izcilo darbu". Operatīvi sazinājos ar Benesu un palūdzu ierakstīt video un pastāstīt, kur viņš atrodas un ko dara," raksta Kasems.

"Sveicināti, godātie biedri. Mani sauc Beness Aijo un esmu dzimis PSRS. Esmu Latvijas pilsonis, bet arī esmu "Doneckas tautas republikas" pilsonis. Šobrīd atrodos Zaporižjas apgabalā, Krievijas Federācijā, un piedalos "specoperācijā, lai denacificētu un demilitarizētu Ukrainas fašistus.

Mūsu mērķis ir pilnīga Donbasa atbrīvošana, tāpat arī Hersonas un Zaporižjas apgabalu atbrīvošana no Ukrainas režīma. Mūsu mērķis ir Ukrainas pārvēršana demokrātiskās un draudzīgās attiecībās ar Krievijas Federāciju, ne ar NATO un ES.

Pēc tam, kad mēs pabeigsim specoperāciju Ukrainā, domāju, ka dosimies uz Latviju, kur tāpat aizvadīsim specoperāciju, lai denacificētu un demilitarizētu fašistisko Latviju. Gatavojamies pārvērst Latviju draudzīgās attiecībās ar Krievijas Federāciju, kurā būs divas valsts valodas - krievu un latviešu valoda.

Atgriezīsim izglītību krievu valodā visos dārziņos, skolās. Visi Latvijas iedzīvotāji būs Latvijas pilsoņi. Kā komunistam mana programma ir maksimums," sacīja Aijo.

Kā video vērtē Valsts drošības dienests?

Valsts drošības dienests (VDD) apstiprina,ka VDD minētais video ir zināms un dienests to vērtē atbilstoši savai kompetencei. Ņemot vērā minēto, VDD patlaban no plašākiem komentāriem saistībā ar šo video atturēsies.

"Papildus vēršam uzmanību, ka neviens no kriminālprocesiem, kurus VDD savulaik uzsāka pret Benesu Aijo, vairs neatrodas dienesta lietvedībā. Pēdējais no kriminālprocesiem tika nosūtīts prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai 2019. gada 31. jūlijā.

Papildus informējam, ka Beness Aijo jau ilgstoši ir izsludināts starptautiskajā meklēšanā un viņam par publiskiem aicinājumiem vērsties pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti un teritoriālo vienotību jau ir piespriests divu gadu un sešu mēnešu cietumsods," vēsta VDD pārstāvji.

Dienests gan atturas komentēt sociālās tīklošanās vietnēs izplatīto informāciju par Benesa Aijo iespējamo nāvi.

Sazinoties ar Valsts policiju, noskaidrojām, ka policijas rīcībā nav ziņas par Ukrainas frontē karojošām vai bojā gājušām personām, lai varētu ko tādu apstiprināt.

Vērsās pret Latvijas valstisko neatkarību

Augstākā tiesa (AT) lēma neierosināt kasācijas tiesvedību lietā, kurā par aicinājumiem likvidēt Latvijas valstisko neatkarību un teritoriālo vienotību piespriests cietumsods sevi par nacionālboļševiku dēvējošajam Benesam Aijo.

Iepriekš Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa Aijo piesprieda cietumsodu uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem, kā arī probācijas uzraudzību uz vienu gadu. Rīgas apgabaltiesa pērn 19. oktobrī atstāja pirmās instance tiesas spriedumu negrozītu.

Tiesa atzina Aijo par vainīgu Krimināllikuma 81., 82. un 83. pantā paredzētajos nodarījumos, proti, par aicinājumu vērsties pret Latvijas valsti, kā arī par publisku aicinājumu vērsties pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, un teritoriālo vienotību.

Šajā krimināllietā iepriekš noteiktais drošības līdzeklis - apcietinājums - palicis negrozīts, taču Aijo jau gadiem neslēpti uzturas Krievijā, lai gan Latvijā ir izsludināts meklēšanā kopš 2015. gada. Kad Aijo bija jāstājas tiesas priekšā, viņš aizbēga uz pašpasludināto "Luhanskas tautas republiku", bet vēlāk pārcēlās uz Krieviju.

Kopš 2015. gada februāra Krimināllikums aizliedz prettiesiski piedalīties bruņotā konfliktā ārvalstīs, tādēļ Valsts drošības dienests (VDD) pret Aijo sāka jaunu kriminālprocesu par karošanu Donbasā Krievijas pusē.

2019. gadā Aijo tika aizturēts Jarenskas ciematā, Krievijā, kur viņš bija ieradies, lai atbalstītu vides aktīvistus, kas iestājas pret atkritumu poligona izveidi Šijesas ciemā. Tomēr vēlāk Krievija atteicās Aijo izdot Latvijas varasiestādēm un piešķīra aktīvistam patvērumu.

Aijo savulaik Latvijā bija pazīstams kā neofašistiskās Nacionālboļševiku partijas biedrs, tad iekļāvās tā dēvētās Doneckas republikas Komunistiskajā partijā, bet pašlaik uzturas Krievijā.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu