"Putinam svarīga ir tikai vara." Merkele par pēdējo tikšanos ar kara noziedznieku

Apollo.lv
"Putinam svarīga ir tikai vara." Merkele par pēdējo tikšanos ar kara noziedznieku
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2
Vācijas kanclere Angela Merkele
Vācijas kanclere Angela Merkele Foto: Christian LIETZMANN / POOL / AFP

Vācijas bijusī kanclere Angela Merkele intervijā laikrakstam "Der Spiegel" atzina, ka Krievijas iebrukums Ukrainā viņai nav bijis pārsteigums. Merkele arī norādīja, ka pirms aiziešanas no politikas viņa centusies uzlabot komunikāciju ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, informē Krievijas neatkarīgais medijs "Meduza".

"Es vēlējos redzēt mierīgākus laikus pēc manas aiziešanas. Bet tas nebija pārsteigums. Minskas vienošanās tika lauzta.

2021. gada vasarā, pēc prezidentu Baidena un Putina tikšanās, es vēlējos izveidot patstāvīgu Eiropas formātu diskusijai ar Putinu kopā ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu Eiropas Savienības Padomē. Bet kāds sāka iebilst, man vairs nebija spēka uzstāt uz savu, jo visi zināja, ka rudenī es aiziešu," laikrakstam atklāja bijusī kanclere.

Pēc Merkeles teiktā, arī pēdējās vizītes laikā Maskavā attieksme pret viņu bijusi tāda pati. "Varas politikas ziņā tu esi aizgājēja. Putinam svarīga ir tikai vara," viņa skaidroja.

Merkele intervijā arī akcentēja, ka mēģinājusi savu kara novēršanas iniciatīvu nodot citiem Vācijas politiķiem, taču tie, ar kuriem viņa runāja, vilcinājās uzņemties atbildību.

Angela Merkele norādīja, ka nenožēlo savu aiziešanu no politikas.

"Manā vietā bija jānāk kādam jaunam. Visa rezultātā, ārpolitikas kontekstā es nepavirzījos ne par milimetru, lai gan mēs tik daudz reižu mēģinājām. Ne tikai Ukrainas, bet arī Piedņestras un Moldovas, Gruzijas un Abhāzijas, Sīrijas un Lībijas kontekstā. Ir pienācis laiks jaunai pieejai," rezumēja Merkele.

Kā ziņots, Vācijas bijusī kanclere Angela Merkele 13. oktobrī sacīja, ka nenožēlo lēmumus par Krievijas gāzes piegādēm Vācijai, skaidrojot, ka lēmumi bijuši pareizi tā laika perspektīvā.

Vācijas atkarība no Krievijas gāzes ir viena no Berlīnes vājajām vietām, kas skaidri iezīmējusies līdz ar Krievijas pilna mēroga karu pret Ukrainu.

Kad Merkele bija kanclere, viņa uzskatīja, ka Vācijai jāpalielina gāzes imports, lai kompensētu enerģijas trūkumu, kas rodas līdz ar atteikšanos no kodolenerģijas.

"Tas arī bija ļoti racionāli un saprātīgi iegūt gāzi pa cauruļvadiem no Krievijas, kas bija lētāk nekā sašķidrinātā gāze no citām pasaules vietām kā ASV, Saūda Arābija vai Katara," žurnālistiem Lisabonā sacīja Merkele.

"Pat Aukstā kara laikā Krievija bija uzticams enerģijas piegādātājs," sacīja bijusī kanclere. "Un šajā ziņā es savus lēmumus nebūt nenožēloju. Drīzāk es uzskatu, ka tie bija korekti, raugoties no tā laika perspektīvas."

Merkele arī noraidīja pieņēmumus, ka viņas vēlēšanās veikt darījumus ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu bija mēģinājums mainīt Krieviju ar tirdzniecības palīdzību.

"Es nekad neesmu ticējusi tādai lietai kā pārmaiņas ar tirdzniecības palīdzību, bet pavisam notikti bija sakari ar tirdzniecības palīdzību."

Krievijas "brutālais uzbrukums" Ukrainai radīja nepieciešamību mainīt to, kā Vācija izturas pret Maskavu, un "jaunā valdība to dara", skaidroja Merkele.

Kopš aiziešanas no politikas skatuves Merkele sabiedrībā parādījusies reti, tomēr viņa asi nosodījusi Putina karu.

Bijusī kanclere arī atzinusi, ka "augsti ciena" Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu