P, 11.12.2023.

VIDEO ⟩ Pēc Tokajeva inaugurācijas Kazahstānā sākušies protesti. Liegta pieeja internetam

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: EPA/Scanpix

Pēc Kazahstānas prezidenta Kasima Žomarta Tokajeva inaugurācijas Kazahstānas prezidenta amatā valsts galvaspilsētā Astanā 26. novembrī sākušies protesti, vēsta Krievijas neatkarīgais medijs "Insider".

Protestētāji izgājuši ielās, neskatoties uz trīsdesmit grādu salu, kas šobrīd valda Astanā. Pilsētā nežēlīgi aizturēti vairāki desmiti cilvēku, vēsta "Insider", atsaucoties uz Kazahstānas vietējiem medijiem.

Protestu laikā Astanā tika liegta pieeja internetam un mobilajiem sakariem, šobrīd tie darbojas ar pārtraukumiem.

Kazahstānas mediji informē, ka aizturētie protestētāji ir uzņēmēja un projekta "Nākotnes arhitekti" dibinātāja Marata Abijeva atbalstītāji.

Mediji arī norāda, ka Astanas policija vēl nav sniegusi atbildes uz jautājumiem par protestētāju aizturēšanas iemesliem un aizturēto skaitu.

TVNET jau vēstīja, ka Kazahstānas prezidenta ārkārtas vēlēšanu uzvarētājs Kasims Žomarts Tokajevs sestdien, 26. novembrī, stājies valsts galvas amatā, ko viņš ieņems nākamos septiņus gadus.

Inaugurācijas ceremonija notika Neatkarības pilī Astanā.

"Kazahstāna turpinās līdzsvarotas, konstruktīvas ārpolitikas, kas vērsta uz nacionālo interešu aizsardzību, īstenošanu," sacīja Tokajevs.

"Prioritārās uzmanības fokusā būs savstarpēji izdevīgas sadarbības un stratēģiskās partnerības jautājumi ar kaimiņvalstīm - Krieviju, Ķīnu, brālīgajām Vidusāzijas valstīm, integrācijas apvienību partneriem."

Valsts "pieliks visus pūliņus, lai attīstītu daudzpusīgu sadarbību ar ASV, Eiropas Savienību, Āzijas, Tuvo Austrumu, Dienvidkaukāza un visām ieinteresētajām valstīm", piebilda Tokajevs.

Ārkārtas prezidenta vēlēšanas Kazahstānā notika 20.novembrī. Tokajevs tās izsludināja septembrī, vienlaikus rosinot prezidenta pilnvaru termiņu palielināt no pieciem uz septiņiem gadiem, bet arī noteikt, ka viens cilvēks valsts galvas amatu var ieņemt tikai vienu pilnvaru termiņu.

Tokajeva sāncenši bija mazpazīstami kandidāti.

Tokajevs saņēma 81,31% balsu, bet pieci viņa sāncenši - 2-3% balsu.

Balsošanā piedalījās 8,3 miljoni cilvēku - 69,4% visu Kazahstānas balsstiesīgo iedzīvotāju.

Tokajevs prezidenta pienākumus sāka pildīt 2019. gada martā, pēc tam kad valsts galvas amatu bija pametis Nursultans Nazarbajevs. 2019. gada aprīlī Tokajevs izsludināja pirmstermiņa vēlēšanās un tajās uzvarēja, saņemot 70% balsu. Pēc konstitūcijas labojumu pieņemšanas prezidentūras amata termiņus sāka skaitīt no jauna.

Atbilstoši vēlēšanu rezultātiem patlaban 69 gadus vecais Tokajevs prezidenta amatā var palikt līdz 2029. gadam.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu