Pk, 27.01.2023.

Ievērojami pieaudzis viltus spridzināšanas draudu gadījumu skaits

LETA
Ievērojami pieaudzis viltus spridzināšanas draudu gadījumu skaits
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Yurii Klymko/Shutterstock

Pēdējo mēnešu laikā ievērojami pieaudzis huligānisku gadījumu skaits, kad draudēts uzspridzināt atsevišķas izglītības iestādes un tirdzniecības centrus, pavēstīja Valsts policijā (VP). 

Ļaundari parasti piezvana vai nosūta e-pasta vēstules ar viltus sprādziena draudiem, tādā veidā traucējot iestāžu un organizāciju darbu.

Ja gada sākumā tika saņemts vien pa kādam tamlīdzīgam zvanam vai e-pastam, tad oktobrī reģistrēti 46 šādi gadījumi, bet novembrī - jau 66.

Saņemot nepamatotus paziņojumus par spridzināšanas draudiem, policijā tiek uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma panta par apzināti nepatiesa paziņojuma par sprāgstošas, indīgas, radioaktīvas vai bakterioloģiskas vielas vai materiālu vai spridzināmās ietaises ievietošanu vai novietošanu.

Policijas izmeklētāji izmanto visas to rīcībā esošās metodes, lai noskaidrotu šādu zvanītāju vai e-pastu sūtītāju identitāti.

Pēdējo piecu gadu laikā, no 2018. gada līdz 2022. gada oktobra beigām, VP ir pabeigusi izmeklēšanu un nodevusi prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai 63 kriminālprocesus pēc minētā Krimināllikuma panta.

Vairākos kriminālprocesos ir vairākas noziedzīgu nodarījumu epizodes, jo bieži vien ļaundari veic daudzus viltus zvanus vai izsūta vairākus e-pastus uz dažādām iestādēm.

Policija turpina darbu, lai noskaidrotu arī citus ļaundarus.

Par šādu noziegumu Krimināllikumā paredzēta brīvības atņemšana līdz vienam gadam, sabiedriskais darbs, vai naudas sods.

Ja ar noziegumu ir radīts būtisks kaitējums, paredzēta brīvības atņemšana līdz trīs gadiem, savukārt, ja ar noziegumu ir radītas smagas sekas - brīvības atņemšana līdz pat pieciem gadiem.

Turklāt vainīgajām personām var tikt piespriests uzņēmumiem vai iestādēm atlīdzināt nodarītos materiālos zaudējumus, kas radušies šādas rīcības rezultātā, un tie var būt tūkstošiem eiro lieli.

Policija vērš uzmanību, ka apzināti nepamatoti policijas vai citu operatīvo dienestu izsaukumi nav pieļaujami.

Veicot šādus nepamatotus izsaukumus, tiek ievērojami traucēts operatīvo dienestu darbs, jo ekipāžas, kas citkārt būtu norīkotas uz citu neatliekamu izsaukumu apkalpošanu, reaģē uz šiem nepamatotajiem izsaukumiem un pārbaužu laikā patērē ievērojamu laiku.

Tā rezultātā iedzīvotājiem, kuri patiešām ir cietuši noziegumos vai kuriem ir nepieciešama citu operatīvo dienestu steidzama palīdzība, var nākties gaidīt ilgāk līdz dienestu ierašanās brīdim. Tas savukārt var izraisīt smagas sekas iedzīvotājam, kuram konkrētajā brīdī nepieciešama operatīvo dienestu steidzama palīdzība.

Tāpat policija aicina pieaugušos ar saviem bērniem pārrunāt sekas, kas iestājas viltus raudu izteikšanas rezultātā.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu