Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

"Mūs ļāva visus noslepkavot." Pārtverti krievu karavīru zvani atklāj Kremļa kara realitāti (6)

Attēls ilustratīvs. Foto: BERMIX STUDIO/Shutterstock

Zvani starp krievu karavīriem un viņu tuviniekiem Krievijā, ko pārtver un noklausās Ukrainas eksperti, atklāj Kremļa kara realitāti. Medijs "The Guardian" publiskojis vēl trīs krievu karavīru zvanus no frontes Ukrainā un skaidrojis, kāpēc krievi neievēro piesardzību, komunicējot ar mājām.

8. novembrī plkst. 15.10 netālu no Austrumukrainas pilsētas Limanas no frontes līnijas krievu karavīrs Andrejs nolēma ignorēt priekšnieka pavēles un piezvanīt savai mātei, izmantojot neatļautu mobilo tālruni.

Piecas minūtes un 26 sekundes garo sarunu pārtvēra Ukrainas militārpersonas un nodeva medijam "The Guardian".

"Neviens mums neko nedod ēst, mammu," viņš sūdzējās. "Mums piedāvājumā ir sūdi, godīgi sakot. Mēs smeļam ūdeni no peļķēm, tad izkāšam un dzeram.

"Murgs," atbildēja māte. "Kur es varu sūdzēties? Kurp iet?"

"Nekur, tas ir bezjēdzīgi," atbildēja Andrejs. "Tikai televīzijā viņi rāda, cik viss ir brīnišķīgi. Patiesībā viss ir pilnīgā pakaļā."

"Bet es nežēlošos," saka karavīrs. "Es zināju, kurp dodos, zināju, kā te ir.

Es tikai vēlreiz pārliecinājos, ka tas, ko viņi rāda televīzijā, ir pilnīgas muļķības. Mūsus armija nav gatava."

Krievijas spēki Doneckas apgabalā atvilka karaspēku jau vairākas nedēļas. Limanu, kuru krievi sagrāba maijā, Ukrainas spēkiem izdevās atbrīvot oktobrī.

Divas dienas pirms Andreja zvana uz mājām Krievijas spēki "beidzot" bija sākuši apšaudīt Ukrainas pozīcijas ar fosfora bumbām, Andrejs stāstīja mātei.

"Kur ir raķetes, ar kurām lielījās Putins?" viņš jautāja. "Mums tieši pretim ir daudzstāvu ēka. Mūsu karavīri tai nevar trāpīt. Mums ir vajadzīga viena spārnotā raķete, un viss."

Andrejs pārliecināja savu māti, ka ar viņu viss būs kārtībā. "Es vienmēr lūdzos, mammu," viņš teica. "Katru rītu."

"The Guardian" izdevās telefoniski sazināties ar Andreja mammu. Viņa atklāja, ka dēls nav atgriezies mājās, izplūda asarās un beidza zvanu.

Medija rīcībā ir arī 6. novembra saruna starp Andreja tēvu un viņa kolēģiem, kuri atklāja, ka Andrejs ticis nogalināts, dienējot 35. motorizēto strēlnieku brigādē, 5. rotā.

"Viņi teica, ka mums nav atļauts atkāpties," tēvam pastāstīja krievu karavīri. "Pretējā gadījumā mūs var nošaut."

Vēl viens publiskots zvans no 26. oktobra ir starp karavīru Doneckas apgabalā un viņa sievu. Karavīrs stāstīja, kā viņš kopā ar trim citiem bēdzis no asinsizliešanas un domājis par padošanos.

"Es esmu guļammaisā, viss izmircis, klepoju," krievu karavīrs. "Mūs visus  ļāva noslepkavot."

Karavīra sieva atteicās paust savu komentāru medijam.

Tie ir tikai trīs no tūkstošiem zvanu starp krievu karavīriem ierakumos vai augstākajās pozīcijās, ko Ukrainas izlūki ir pārtvēruši, noklausījušies un publiskojuši gadījumos, kad tie sniedz ieskatu Kremļa karošanas stilā.

Kara sākumā drošības trūkums krievu saziņā bija tik liels, ka pat amatieriem izdevās pārtvert sarunas starp militārajiem komandieriem, noskaidrojot stratēģiski svarīgu informāciju.

Krievu militārpersonas sākotnēji izmantoja atvērtās radio frekvences.

Kibereksperts Dmitrijs Alperovičs gan norāda, ka tas notiek aizvien retāk.

Okupanti ir kļuvuši piesardzīgāki pēc rakstu virknes plašsaziņas medijos par pārtvertajiem krievu zvaniem, kuros viņi paši atklāj savus kara noziegumus, piemēram, civiliedzīvotāju slepkavības Bučā Kijivas pievārtē.

"Aizvien ir daudz karavīru, kas uz fronti paņem mobilos telefonus, kuri vēlas runāt ar savām ģimenēm," skaidro Alperovičs. "Zvani tiek pārtverti, tiem ejot caur Ukrainas telekomunikāciju pakalpojumu sniedzēju vai pa gaisu. Ukrainas drošības dienestiem tas nesagādā pārāk lielas grūtības."

Daži no pārtvertajiem zvaniem sniedz ieskatu Krievijas attieksmē pret tās karavīriem.

Lielais karavīru zvanu apjoms tomēr ļoti skaidri norāda uz Krievijas armijas vājajām vietām, sacīja kāda bijusī Kremļa aizsardzības amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.

"Drošība vienmēr ir bijusi haoss gan armijā, gan aizsardzības amatpersonu vidū," sacīja avots.

"Piemēram, 2013. gadā viņi mēģināja panākt, lai visi Aizsardzības ministrijas darbinieki nomainītu savus "iPhone" pret Krievijā ražotiem "Yota" viedtālruņiem."

"Bet visi turpināja izmantot "iPhone" kā otru mobilo tālruni, jo tas bija daudz labāks. Mēs vienkārši glabājām "iPhone" automašīnas cimdu nodalījumā līdz brīdim, kad atgriezāmies no darba. Beigās ministrija padevās un pārstāja to uzraudzīt. Ja augstākā vadība drošību neuztver nopietni, kā jūs varat sagaidīt disciplīnu regulārajā armijā?"

Septembra beigās Vladimirs Putins izziņoja "daļēju mobilizāciju". Bijusī Krievijas amatpersona sacīja, ka tas tikai pasliktinājis drošības situāciju.

"Karavīri saņem ātru pamācību par to, kā neizpaust sensitīvu informāciju, bet tas galvenokārt ir tikai izrādīšanās," sacīja amatpersona.

"Komandieri izliekas, ka māca, un karavīri izliekas, ka klausās."

"Pat tagad mēs redzam, ka karavīri turpina izmantot sociālos medijus un stāsta savām sievām un mātēm par karu, dažreiz atklājot savu atrašanās vietu," norāda bijusī Kremļa amatpersona.

"Vienkārši nav disciplīnas, un tagad būs tikai sliktāk, kad viņi ir mobilizējuši 300 000 cilvēku, kuri tik tikko būs apmācīti. Mobilizētie karavīri baidīsies atrasties kara zonā, un, protams, viņi mēģinās zvanīt uz mājām."

Komentāri (6)
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu