C, 30.11.2023.

"Piemineklis tam, ka gaisma noteikti uzvar tumsu." Benksija darbi Kijivas apgabalā tiks apsargāti

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: SIPA/Scanpix

Kijivas apgabalā trešdien, 22. februārī, tika demonstrēta sistēma ielu mākslinieka Benksija grafiti aizsardzībai no vandaļiem un nelabvēlīgiem laikapstākļiem, informēja Kijivas apgabala administrācija.

Benksija darbiem Borodjankā, Irpiņā un Horenkā tika uzstādīta bezvadu drošības sistēma, kas pieslēgta apsardzes kompānijas veiktai novērošanai visu diennakti. Tagad uz jebkādiem mēģinājumiem nolaupīt vai sabojāt šos zīmējumus momentāni reaģēs ātrā apsardzes grupa. Darbi tiks apsargāti, kamēr nav galīgi izlemts jautājums par to novietošanu muzejā.

"Benksija darbi ir ar kulturālu un vēsturisku nozīmi valstij kā piemineklis tam, ka gaisma noteikti uzvar tumsu. Pašlaik ir svarīgi pretoties iespējamiem vandalisma mēģinājumiem, ko mēs jau nesen redzējām. Un mēs esam pateicīgi mūsu partneriem, drošības inženieriem, kas spēja atrast visveiksmīgāko risinājumu sarežģītos apstākļos un to īstenot," sacīja Kijivas apgabala administrācijas priekšsēdētāja vietnieks Olehs Torkunovs.

Viņš arī atzīmēja, ka apgabala administrācijai ir svarīgi saglabāt Benksija darbus tajās vietās un formās, kā tos radījis mākslinieks.

Kustības un trieciena sensori fiksē mēģinājumus sabojāt objektu vai piekļūt tam, ieslēdz blakusesošu ielas sirēnu un ar drošības sistēmas centrāles starpniecību nosūta vēsti apsardzes kompānijai.

Lai aizsargātu darbus no ārēju faktoru iedarbības, ir uzstādītas caurspīdīgas prettriecienu sieniņas no polikarbonāta. Ap Borodjankā esošo grafiti, kurā parādīts džudists nokauta brīdī, ir papildus uzstādīta pagaidu aizsardzības būve. Tās iekšienē ar temperatūras, mitruma un ogļskābās gāzes sensoriem un vadības releju tiks uzturēts mikroklimats, lai zīmējums nebojātos.

Benksija darbi Ukrainas pilsētās parādījās pērnā gada rudenī un kļuva par Ukrainas atbalsta simboliem. Decembrī vienu darbu mēģināja nolaupīt, tāpēc tika uzsākts projekts Benksija darbu aizsardzībai.

Jau ziņots, ka Ukrainas pasta operators "Ukrpošta" plāno pilna apjoma kara gadskārtā 24. februārī izlaist jaunu pastmarku ar Benksija grafiti un uzrakstu kirilicas burtiem "PTN PNH!". Uz pastmarkas būs redzams Benksija darbs - džudists nokauta brīdī, kuru mākslinieks pērn uzzīmēja uz sagrauta nama sienas Kijivas apgabala Borodjankas ciematā.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu