Cik daudz Krievijai izmaksājis kara gads Ukrainā? (11)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: AFP/SCANPIX

Apritot gadam, kopš Krievija atkārtoti iebruka Ukrainā, daudziem tapis skaidrs, ka Krievijas armija nav tik spēcīga, kā iepriekš varēja šķist. Izdevums "Forbes" apkopojis okupantu armijas zaudējumus kara pirmajā gadā.

12 kara mēnešu laikā Ukrainā gājis bojā milzīgs skaits krievu karavīru, tāpat iznīcinātas atsevišķas armijas. Turklāt lielākie zaudējumi ir tām armijām, kas tika gatavotas un bruņotas vairākas desmitgades.

Trešdaļa no 2021. gada budžeta izdevumiem

Pēc "Forbes" aprēķiniem, Krievija karam iztērējusi 114,4 miljardus dolāru gada laikā (aptuveni 10 miljardus dolāru mēnesī) – tā ir trešā daļa no 2021. gada Krievijas budžeta izdevumiem.

Summā tiek iekļauti vien tiešie izdevumi, un netiek rēķināti ekonomiskie un citi netiešie zaudējumi, ko Krievija cieš no sankcijām un ekonomiskās izolācijas.

Visdārgāk Krievijas federālajam budžetam izmaksājusi karavīru nodrošināšana – aptuveni 36 miljardus dolāru. 

Katra nogalinātā Krievijas karavīra ģimenei (23. februārī - 145 850) nepieciešams izmaksāt 7,4 miljonus rubļu (aptuveni 110 000 dolāru). Tādējādi kopējā summa, ko vajadzētu izmaksāt kompensācijās, pirmā gada laikā pārsniedz vienu triljonu rubļu.

Savukārt katram ievainotajam vajadzētu saņemt trīs miljonus rubļu lielu kompensāciju. Tā kā ievainoto skaits ir vismaz divas reizes lielāks nekā bojāgājušo skaits, tad arī šajā jomā izdevumi ir teju vienlīdzīgi ar bojāgājušo kompensācijām.

Lai segtu dzīva karaspēka zaudējumus, Krievija izmanto slikti sagatavotus mobilizētos, kā arī turpina izvirzīt ļoti ambiciozus plānus, kas visā frontes līnijā nozīmē arvien lielākus zaudējumus.

Arī teju visas okupantu tanku armijas ir cietušas milzīgus zaudējumus. Kopumā 12 mēnešu laikā Ukrainas Bruņotie spēki iznīcinājuši 3350 tankus. Tas ir vairāk, nekā Krievijai bija kara sākumā. 

Pērnā gada rudenī kļuva zināms, ka Krievija zaudējusi Pirmo tanku armiju, kas bija lielākais tanku formējums Eiropā.

"Forbes" aprēķinājis, ka iznīcināto un sagrābto Krievijas tehnikas vienību vērtība varētu būt ap 25 miljardiem dolāru.

Vienlaikus Krievijas bruņutehnikas un artilērijas zaudējumi nav tik katastrofāli. Kopumā Krievija zaudējusi 40-70% savas sauszemes spēku militārās tehnikas. 

12 mēnešu laikā Ukraina spēja iznīcināt 470 Krievijas reaktīvās raķešu palaišanas sistēmas (no 1100 vienībām), kā arī 2350 artilērijas iekārtas (no 3080). 

Vēl vairāk jūtami zaudējumi Krievijai ir aviācijas jomā. Kopējā Krievijas iznīcināto lidmašīnu vērtība ir aptuveni 6,5 miljardi dolāru, taču vēl aptuveni trīs miljardus izmaksājuši zaudētie helikopteri.

Pēc Ukrainas Aizsardzības ministrijas datiem, iebrukuma sākumā Krievijai bija 2727 tālās darbības spārnotās un ballistiskās raķetes un vairāk nekā 8500 maza rādiusa (līdz 200 km) raķetes. Kopumā pret Ukrainu Krievija izmantojusi vairāk nekā 4000 raķešu.

Tiesa, pēdējo mēnešu laikā apšaužu intensitāte mazinās – no 250-300 līdz 110-180 raķetēm mēnesī. Tas nozīmē, ka šis resurss pakāpeniski sarūk.

Pirmo deviņu mēnešu laikā karā Krievija vidēji saražoja aptuveni 80 raķetes mēnesī. Tomēr sankciju dēļ Krievijas ražošana degradējas, un pašlaik Krievija spēj saražot ap 40 raķetēm mēnesī. Tas ir nepietiekami, lai uzturētu augstu apšaužu intensitāti, taču Krievijai rezervē vēl ir ap 1200 tālā darbības rādiusa raķetēm.

Komentāri (11)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu