Zviedrijas finanšu regulators piemēro 75 miljonu eiro sodu "Swedbank"

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Swedbank. Ilustratīvs attēls.
Swedbank. Ilustratīvs attēls. Foto: Epov Dmitry/Shutterstock

Zviedrijas finanšu regulators - Finanšu inspekcija - Zviedrijas "Swedbank" piemērojis administratīvo sodu 850 miljonu zviedru kronu (aptuveni 75 miljoni eiro) apmērā saistībā iekšējās kontroles mehānismu trūkumu, kas pērn bija par iemeslu nozīmīgiem traucējumiem bankas informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmā.

Finanšu inspekcijas trešdien publiskotajā paziņojumā norādīts, ka 2022.gada 28.-29.aprīlī "Swedbank" saskārās ar būtiskiem IT sistēmas traucējumiem, kad banka sistēmā veica izmaiņas. Šī incidenta dēļ gandrīz miljonam klientu bija kļūdainas konta bilances ar naudas iztrūkumiem, jo sistēmā tika apturēts liels skaits darījumu.

Finanšu inspekcijas izmeklēšanā konstatēts, ka "Swedbank" veikusi izmaiņas IT sistēmā, neievērojot iekšējās procedūras attiecībā uz šādām izmaiņām.

Tāpat bankai nav bijis atbilstošu kontroles mehānismu, lai nodrošinātu, ka tiek ievērotas iekšējās procedūras, tāpēc banka pārkāpusi noteikumus attiecībā uz iekšējo kontroli.

Atbilstoši bankas procedūrām "Swedbank", piemēram, bija jāveic paredzēto IT sistēmas izmaiņu riska un ietekmes analīze, bet izmaiņu īstenošanas laiks bija jānovērtē, balstoties uz vairākiem faktoriem, to vidū laiku, kad tiek izmaksātas algas, skaidro regulators.

"Banka neievēroja savas procedūras. Tāpēc ļoti liels skaits cilvēku saskārās ar būtiskām problēmām, izmantojot bankas pamata pakalpojumus. Gandrīz miljonam klientu bija kļūdainas konta bilances, bet daudzi nespēja veikt maksājumus. Šis incidents demonstrē, ka procedūru neievērošana un iekšējo kontroles mehānismu nenodrošināšana var radīt nopietnas sekas," pauž Finanšu inspekcijas ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja Susanna Grufmane.

Iekšējās kontroles mehānismu trūkums varēja ietekmēt finanšu sistēmas stabilitāti, norāda regulators, piebilstot, ka šis pārkāpums tomēr nav bijis ilgstošs vai sistēmisks un "Swedbank" stiprinājusi šos iekšējās kontroles mehānismus, tāpēc bankai izteikts aizrādījums un piemērots administratīvs sods.

Zviedrijas "Swedbank" ar tās meitaskompānijas "Swedbank Baltics" starpniecību pieder bankas arī Latvijā, Igaunijā un Lietuvā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu