O, 21.03.2023.

FOTO ⟩ Zemnieks no Polijas ar metāla detektoru nejauši uziet 17. gadsimta naudas podu

Apollo.lv
Zemnieks no Polijas ar metāla detektoru nejauši uziet 17. gadsimta naudas podu
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/"Facebook"

Zemnieks no Polijas ar metāla detektoru meklējis veca traktora detaļas. Taču viņš savā saimniecībā atradis pavisam cita veida metālu – podu ar 17. gadsimta monētām, raksta poļu izdevums "The First News".

Kopumā aptuveni 1000 vara monētas bija apraktas laukā Polijas austrumos – blakus Baltkrievijas un Ukrainas robežai.

Vīrietis izmantoja savu jauno metāla detektoru, lai atrastu māsas traktora detaļas. Viņš bija pārsteigts, kad traktora detaļu vietā zem augsnes virsējās kārtas atklājās ieplīsis tradicionāls māla pods ar vienu rokturi un sašaurinātu kakliņu.

Polijā ir aizliegts izmantot metāla detektoru, lai meklētu dārgumus, tāpēc vīrietis sazinājās ar vietējās pilsētas Ļubļinas arheologiem, kas nākamajā dienā ieradās notikuma vietā. Izmeklēšana parādīja, ka pods pavisam noteikti tur apglabāts ar nodomu.

Ļubļinas vēsturiskā mantojuma saglabāšanas aģentūras direktors raksta, ka podā atradušās aptuveni 1000 poļu un lietuviešu vara monētas, kas kaltas 17. gadsimtā.

Pēc 400 gadiem zemē vara monētas nu kļuvušas zaļas, turklāt daudzas no tām ir sarūsējušas kopā. Tiesa, 115 monētas ir atsevišķas. Kopā tās sver 3 kilogramus.

Noskaidrots, ka lielākā daļa monētu ir kaltas starp 1663. un 1666. gadu Varšavā, Viļņā un Brestā.

Naudas pods tagad ir nogādāts speciālistu rokās, kas to pētīs tālāk.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu