Augstskolās pirmajā dienā klātienē saņemti vairāk nekā 530 pieteikumi studijām

LETA
Foto: Evija Trifanova/LETA

Pirmajā dienā, kad savus pieteikumus kādā no 11 Latvijas augstskolām varēja iesniegt arī klātienē, kopumā saņemti vairāk nekā 530 pieteikumi, aģentūra LETA noskaidroja augstskolās.

Visvairāk jeb 420 pieteikumi klātienē saņemti Latvijas Universitātē (LU). Studiju servisa departamenta direktors Jānis Saulītis novērojis, ka ierasti pirmajā dienā pieteikumus klātienē ierodas apstiprināt visvairāk studētgribētāju.

Viņš aicināja laicīgi pārbaudīt, vai ir visi nepieciešamie dokumenti, lai iestātos, tostarp, ja ir mainīts uzvārds.

Savukārt LU sastaptie konsultanti pauda, ka lielāku satraukumu topošajos studentos varētu raisīt vietu maiņa, ko ietekmēs apstiprināto skaitu pieaugums. Saņemti arī jautājumi par pašu pieteikšanās norisi.

Klātienē iespējams arī saņemt konsultācijas, ja radušās problēmas ar pieteikšanos elektroniski, vai aizpildīt pieteikuma veidlapu papīra formātā, ja nav autentifikācijas iespēju, norādīja Saulītis.

Arī Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), kur līdz otrdienas pievakarei saņemti teju 5000 pieteikumu, daļa reflektantu izvēlējušies studiju pieteikumus iesniegt, ierodoties klātienē. RTU Uzņemšanas komisijas vadītāja Inesa Bušovska novērojusi, ka pieteikšanās klātienē gan radot drošības sajūtu par pieteikuma apstiprināšanu, gan ļauj uzdot papildu jautājumus par pieteikšanās norisi.

Satraukums par jauno kārtību centralizēto eksāmenu vērtējumu pielīdzināšanā augstākā mācību satura apguves līmeņa vērtējumam novērots reflektantiem un to vecākiem, kuriem konsultācijas snieguši Ventspils Augstskolas (VA) darbinieki.

VA pārstāve Inese Pabērza arī norādīja, ka Izglītības un zinātnes ministrijas pieejamie dati par vērtējumiem jaunā satura mācību priekšmetos neļauj reflektantiem pašiem apstiprināt savus pieteikumus portālā "Latvija.lv". Tas esot atrisināms, ierodoties pieteikumu apstiprināt jebkurā no uzņemšanas punktiem, apliecināja Pabērza.

Citās augstskolās, piemēram, Ekonomikas un kultūras augstskolā (EKA) un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē (LBTU) novērots to pieteikumu skaita pieaugums, kurus apstiprina elektroniski, ne klātienē.

Turpretim Ventspils Augstskolā (VeA) lielāka aktivitāte novērota saistībā ar uzņemšanu maģistra studiju programmās, kas sākusies tikai šodien, atklāja augstskolas pārstāve Inta Ozola. Viņa norādīja, ka pieteikumu plūsma pēdējos gados ir mainījusies, un VeA tos pieņem vienmērīgi visa uzņemšanas perioda laikā.

Liepājas Universitātē klātienē šodien iesniegti 44 pieteikumi, savukārt Banku augstskolā klātienē pieteikumu apstiprināt ieradās 13 reflektanti, apliecināja augstskolu pārstāvji.

Līdz otrdienas rītam kopumā saņemti 5054 studiju pieteikumi, savukārt dienas laikā pieteikumu skaits pārsniedza 6000 pieteikumus. No 6018 pieteikumiem apstiprināti 3679 jeb 61%.

Informācija vienotajā uzņemšanas portālā liecina, ka joprojām visvairāk pieteikumu ar pirmo prioritāti iesniegts mācībām Latvijas Universitātē (LU) - 1870 pieteikumi. Kādu no studiju programmām Rīgas Tehniskā universitātē (RTU) apstiprinājuši 948 studētgribētāji, bet Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē - 341 reflektants.

Ar pirmo prioritāti apstiprināto pieteikumu skaits 100 pieteikumu slieksni pārsniedzis arī Daugavpils Universitātē (DU) un Liepājas Universitātē (LiepU) - attiecīgi 134 un 107.

No apstiprinātajiem pieteikumiem visvairāk to ir studijām LU studiju programmās "Ārstniecība", "Datorzinātnes", "Psiholoģija", "Komunikācijas zinātne", Tiesību zinātne". Tāpat pieaudzis apstiprināto pieteikumu skaits studiju programmai "Pirmsskolas skolotājs".

Savukārt starp apstiprinātajiem pieteikumiem studijām citās augstskolās populārākās ir RTU programmas "Datorsistēmas", "Arhitektūra", "Informācijas tehnoloģija" un "Būvniecība".

Vismazāk pieteikumu apstiprināts Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā un EKA - to skaits nepārsniedz 100.

Kā ziņots, piektdien 11 augstskolās sākās elektroniskā pieteikšanās, kas šogad pirmo reizi norit pēc jaunās kārtības.

Šis ir pirmais mācību gads, kad vidusskolas absolventiem, lai iegūtu apliecinājumu par vispārējās vidējās izglītības apguvi, bija jānokārto latviešu valodas, matemātikas un svešvalodas eksāmens vismaz optimālajā līmenī un divi eksāmeni no 14 piedāvātajiem augstākajā līmenī.

Dažādos centralizēto eksāmenu līmeņus salīdzinās, tiem piemērojot koeficientus. Optimālā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem uzņemšanā tiks piemērots koeficients 0,75, bet vispārīgā mācību satura apguves līmeņa centralizētajam eksāmenam - 0,50.

Piemēram, ja augstākā un optimālā līmeņa eksāmenos skolēna sniegums būs novērtēts ar 100%, tad uzņemšanā augstākā līmeņa eksāmens tiks vērtēts kā 100%, bet optimālā līmeņa eksāmena rezultāts - kā 75%.

Optimālā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem uzņemšanā pielīdzinās arī tos centralizētos eksāmenus, kas kārtoti pirms dalījuma apguves līmeņos, un tiem tiks piemērots koeficients 0,75.

Izmantojot vienoto sistēmu, kas ir pieejama mājaslapā, vidusskolas absolventi var pieteikties studijām LU, RTU, LBTU, BA, DU, LiepU, VA, VeA, EKA, Rēzeknes Tehnoloģijas akadēmijā un Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā.

Konkurss vienotajā uzņemšanā kā ierasti norisināsies divās kārtās. Pirmās kārtas rezultātus iecerēts paziņot 28.jūlijā pēc plkst.17, bet otrās kārtas rezultātus - 1.augustā pēc plkst.17.

Latvijas Kultūras akadēmijā, Latvijas Mākslas akadēmijā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā iestāšanās norit atsevišķi. Arī privātajās augstskolās uzņemšanas kārtība atšķiras.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu