Pk, 1.12.2023.

Vēl četras atbildīgās personas sodītas saistībā ar pārkāpumiem armijas pārtikas iepirkumā

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 1
Atzīmējot Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienu, 11. novembra krastmalā notiek militārā parāde, kurā piedalās gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku karavīri un militārā tehnika, kā arī Iekšlietu ministrijas pakļautības dienestu pārstāvji un tehnika.
Atzīmējot Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienu, 11. novembra krastmalā notiek militārā parāde, kurā piedalās gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku karavīri un militārā tehnika, kā arī Iekšlietu ministrijas pakļautības dienestu pārstāvji un tehnika. Foto: Zane Bitere/LETA

Aizsardzības ministrijā (AM) nolemts sodīt vēl četras atbildīgās amatpersonas saistībā ar pārkāpumiem armijas pārtikas iepirkumā.

Četras atbildīgās personas ir tikušas disciplināri sodītas, tām tika piemērots sods - mēnešalgas ieturēšana uz noteiktu laiku. Soda apmērs atšķīrās no izdarītā pārkāpuma smaguma un citiem apstākļiem, kas atzīti par būtiskiem disciplinārsoda noteikšanā.

Vienas amatpersonas disciplinārlietas izskatīšana ir procesā un tā patlaban ir pagarināta uz nenoteiktu laiku, ņemot vērā amatpersonas ilgstošo prombūtni.

Jau ziņots, ka saistībā ar iepirkumu par loģistikas pakalpojumu pārtikas piegādē armijas vajadzībām no amata jau iepriekš atbrīvots iepirkuma komisijas vadītājs, nu jau bijušais Nacionālās apvienības (NA) biedrs Ēriks Ezeriņš un NBS Nodrošinājuma pavēlniecības štāba Apgādes pārvaldes Iepirkumu un līgumu daļas priekšnieks Imants Freibergs. Tāpat nolemts nepagarināt profesionālā dienesta līgumu ar vienu NBS pārstāvi.

Divām aizsardzības nozares amatpersonām ir izteikts rājiens.

Valdība jūlijā nolēma izveidot starpdisciplināru dienesta pārbaudes komisiju, lai nodrošinātu vispusīgu iepirkumā iesaistīto amatpersonu atbildības izvērtēšanu atbilstoši Valsts kontroles norādītajam. Komisijas vadītājs ir Valtss kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Ņemot vērā, ka līdz komisijas izveidei Aizsardzības ministrija jau bija izvērtējusi iepirkumā iesaistīto amatpersonu rīcību dažādās aizsardzības resora institūcijās un jau piemērojusi atbildību, komisija koncentrējās uz pašas ministrijas amatpersonu atbildības izvērtējumu.

Komisija izskatīja trīs amatpersonu iespējamo amata pienākumu nepildīšanu vai nekvalitatīvu pildīšanu. Komisijas darbs bija jāpaveic ļoti ierobežotā laikā.

Komisija iepazinās gan ar Valsts kontroles revīzijas ziņojumu, gan ar iepirkuma organizāciju saistītiem dokumentiem un citiem materiāliem Aizsardzības ministrijā un citās iestādēs. Komisija arī uzklausīja vairāku amatpersonu skaidrojumus par veiktajām darbībām un to pamatojumu.

Tie komisijas locekļi, kuriem ir atbilstoša līmeņa pielaide darbam ar valsts noslēpumu, iepazinās arī ar slepeniem Militārās izlūkošanas un drošības dienesta un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja operatīvās darbības materiāliem. Tie nebija pieejami Valsts kontrolei revīzijas veikšanas laikā, savukārt komisijai ļāva pilnvērtīgi izvērtēt Aizsardzības ministrijas vadošo amatpersonu atbildību.

Izvērtējot lietā pieejamo informāciju, tai skaitā slepenos materiālus, komisijai bija pārliecinoši pierādījumi par faktisko notikumu gaitu un amatpersonu rīcību.

Komisija lēma izbeigt dienesta pārbaudi pret divām amatpersonām valsts sekretāru Jāni Garisonu un valsts sekretāra vietnieku un ieteikt aizsardzības ministrei izvērtēt iespēju rosināt disciplinārlietu pret Aizsardzības ministrijas Nodrošinājuma un aizsardzības investīciju politikas departamenta direktoru Māri Ķudu par iespējamo amata pienākumu nepildīšanu vai nekvalitatīvu pildīšanu.

Komisija, rosinot izbeigt dienesta pārbaudi pret Aizsardzības ministrijas valsts sekretāru un valsts sekretāra vietnieku, būtiskākos secinājumus par amatpersonu atbildību izdarījusi tieši balstoties uz slepeniem MIDD un KNAB operatīvās darbības materiāliem, kuri objektīvi nebija pieejami Valsts kontroles rīcībā tās veiktās revīzijas laikā.

Rojā reģistrētais uzņēmums "Zītari LZ" 2022.gada decembrī ieguva 220 miljonus eiro vērtu līgumu par pārtikas piegādi NBS vajadzībām turpmākos piecus gadus.

Ar SIA "Zītari LZ" līgums tika noslēgts par loģistikas sistēmas izveidi, kas apvieno virkni pārtikas ražotājus un citus komersantus, lai nodrošinātu pārtikas piegādi visām NBS vienībām visā Latvijas teritorijā. Saskaņā ar līgumu uzņēmumam pēc NBS pieprasījumiem būtu jānodrošina arī nepieciešamie pārtikas krājumi. Tāpat vienošanās paredzēja pienākumu uzņēmumam nodrošināt NBS nepieciešamās pārtikas ražošanu un piegādi kara gadījumā.

Šovasar Aizsardzības ministrija (AM) panākusi vienošanos ar uzņēmumu par armijas pārtikas apgādes līguma pirmstermiņa izbeigšanu. Līgums tiks izbeigts ar šī gada 31.decembri, tostarp panākta vienošanās, ka komersants neizvirzīs nekādas pretenzijas un valstij attiecīgi neradīsies zaudējumi.

Vienlaikus notiek darbs pie jauna iepirkuma organizēšanas.

Aizsardzības resora vadība informējusi, ka AM iekšienē veikto pārbaužu secinājumi par minēto iepirkumu "lielā mērā sasaucas" ar Valsts kontroles (VK) revīzijas secinājumiem. Liela daļa VK ieteikumu jau ir ieviesti, lai iepirkumu sistēmu padarītu caurskatāmāku.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā no 2021.gada 18.oktobra līdz šī gada 10.janvārim īstenoti noziedzīgi nodarījumi, KNAB 3.martā sācis kriminālprocesu. Kriminālprocess sākts pēc trīs Krimināllikuma pantiem par nepatiesu ziņu par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā norādīšanu deklarācijā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu.

Tikmēr Ģenerālprokuratūra pārbaudē secinājusi, ka armijas vadība, parakstot līgumu ar "Zītari LZ" par pārtikas piegādi, nav izvērtējusi būtiskus organizatoriska rakstura jautājumus un nav nodrošinājusi vienotu un skaidru pārtikas piegādes līgumu noslēgšanas kārtību pārejas periodam.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 1

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu