Siliņa gaidīs "Apvienotā saraksta" izšķiršanos par piedāvājumu strādāt četru partiju koalīcijā

LETA
Evika Siliņa
Evika Siliņa Foto: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

"Jaunās vienotības" (JV) virzītā Ministru prezidenta amata kandidāte Evika Siliņa (JV) vēl runās un gaidīs "Apvienotā saraksta" (AS) gala lēmumu par piedāvājumu strādāt četru partiju koalīciju kopā ar JV, Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un "Progresīvajiem".

Siliņa šodien ir gatava uzklausīt AS pārstāvjus, reizē politiķe "ies uz priekšu" ar valdības veidošanu, un AS šajā situācijā ir jāizšķiras, kā rīkoties.

Oficiālās sarunas plānotas ceturtdien, 31. augustā, plkst. 13 Ministru kabinetā, uz kurām Siliņa koalīcijas izveidošanai "Jaunās vienotības" vadībā aicinājusi AS, "Progresīvo" un Zaļo un zemnieku savienības pārstāvjus.

Ierakstā tviterī Siliņa pauž, ka piedāvājums iesaistīties JV veidotā plašā koalīcijā izteikts AS, "Progresīvajiem", Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) un Nacionālajai apvienībai (NA).

NA esot apliecinājusi, ka šādā piecu partiju valdībā sev vietu neredz, "tādējādi sevi izslēdzot no sarunām", skaidro premjera amata kandidāte.

Tikmēr NA politiķis Jānis Dombrava uzsvēra, ka Siliņas publiski paustais, ka NA nevēlas iesaistīties valdībā, neatbilst patiesībai.

Dombrava apgalvoja, ka NA ir gatava strādāt valdībā, bet tas esot JV lēmums veidot valdību ar ZZS un "Progresīvajiem". Ierakstā tviterī NA politiķis aicina Siliņai būt korektai un, ja gadījumā politiķe būtu pieņēmusi tādu lēmumu, ka labāk vēlas redzēt valdībā "Progresīvos", nevis NA, "tad to arī atklāti vajag pateikt".

Siliņa tviterī pauž, ka topošajai valdībai nav "kodola" un to neveido kāds "bloks" - visi potenciālie partneri ir līdzvērtīgi. Atšķirība starp "Progresīvajiem", ZZS un AS ir tikai tāda, ka "Progresīvie" un ZZS jau ir piekrituši strādāt jaunajā valdībā, savukārt no AS vēl nav izskanējusi skaidra atbilde, atzīmē premjera amata kandidāte.

JV politiķe secina, ka ir frakcijas, kas lēmumus pieņem ātrāk, kamēr no citiem redzama kavēšanās.

"Vienlaikus pašlaik ir jāvirzās uz priekšu, lai risinātu aktuālos jautājumus par valsts drošību, budžetu un mājsaimniecību rēķiniem," pauž Siliņa.

Attiecībā uz AS minēto, bet publiski neatklāto alternatīvu valdības modeli, Siliņa šodien žurnālistiem pauda gatavību ar AS runāt, bet reizē vērsa uzmanību, ka vienā brīdī sabiedrība var prasīt, "cik ilgi tad mēs dejosim šīs dejas ar [valdības] modeļiem".

Ja AS ir parādījies jauns Ministru prezidenta amata kandidāts, tad viņiem tas arī ir jāparāda, - pašlaik šādas informācijas JV politiķei neesot. AS pašiem jāsaprot, vai viņi spēj būt konsekventi ar savu piedāvājumu partneriem vai arī AS "katru dienu izdomās kādu jaunu piedāvājumu", norādīja Ministru prezidenta amata kandidāte.

Siliņa dienas pirmajā pusē vēl nebija rakstiski saņēmusi AS piedāvājumu alternatīvam valdības modelim, bet ir dzirdējusi par modeļa piedāvājuma "ieskicēm".

Šodien vai ceturtdien arī tiks sāktas diskusijas ar AS, ZZS un "Progresīvajiem" par to, kura partija uzņemsies atbildību par kurām no nozaru ministrijām, pauda premjera amata kandidāte.

Siliņai paredzēts aicināt uz tikšanās AS, ZZS un "Progresīvos". "AS varēs izklāstīt, ko tad viņi vēl vēlas pateikt, bet vēlos atgādināt, ka Valsts prezidents man ir uzticējis veidot šo valdību," uzsvēra Ministru prezidenta amata kandidāte, sakot, ka viņai uzticēta atbildība arī "par valdības modeļiem". Viņa joprojām vēloties "gana plašu koalīciju".

"Tas nozīmē, ka AS ir jāizšķiras, ko viņi darīs tālāk," pauda Siliņa, norādot, ka tas ir AS izvēles jautājums, vai viņi pievienojas un turpina sarunas.

Vaicāta, vai izšķiršanās no AS tiks gaidīta šonedēļ, JV politiķe atbildēja: "Ejam uz priekšu šonedēļ. Mēs virzāmies noteikti uz priekšu raitiem soļiem jau šonedēļ." "Tie partneri, kuriem ir bažas par to, ka viņi zaudēs kontroli, iespējams, kādās varas pozīcijās, viņiem ir jāizšķiras, vai viņi ir gatavi parādīt saviem vēlētājiem, vai spēj izpildīt vēlētājiem dotos solījumus, vai arī viņi turpinās meklēt "dažādus modeļus", lai atrastu sev ērtāku varas pozīciju," izteicās premjera kandidāte.

Ceturtdien JV oficiāli tiekoties ar AS, ZZS un "Progresīvajiem", ar topošās koalīcijas partneriem tikšot diskutēts par atbildības jomām, tomēr portfeļi vēl netikšot dalīti. Iespējams, neformālās konsultācijās tas varētu tikt apspriests arī šodien.

Siliņa pēc sarunas ar Rinkēviču norādīja, ka Valsts prezidents, visdrīzāk, vēl gaida pēc iespējas plašākas koalīcijas izveidi. Politiķe atstāstīja, ka reizē valsts augstākā amatpersona viennozīmīgi uzsvērusi, ka uz priekšu ir jāvirzās gana raiti, un valdības vadītāja amata pretendente arī apņēmusies "nezaudēt tempu" sarunās.

Kā ziņots, Siliņa šodien Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam ziņoja par valdības veidošanas sarunu virzību.

Pēc Krišjāņa Kariņa (JV) demisijas Valsts prezidents nākamās valdības veidošanu uzticēja Siliņai, kura publiski pauda, ka grib panākt plašu piecu partiju koalīciju, tomēr politiķi faktiski uz reiz atzina, ka tik plašu koalīciju uzveidot neizdosies.

JV virzītā premjera amata kandidāte Evika Siliņa otrdien piedāvāja AS iekļauties koalīcijā ar JV, ZZS un "Progresīvajiem". Viņas skatījumā, Nacionālā apvienība (NA) sevi no iekļaušanās valdošajā koalīcijā esot atstatījusi, novelkot "sarkano līniju" kopīgam darbam ar "Progresīvajiem". NA gan šādai pozīcijai nepiekrīt un uzstāj, ka esot gatavi iekļauties valdībā, tikai "aiz borta" esot jāatstāj "Progresīvie".

AS šādam koalīcijas variantam nav piekritis, solot piedāvāt savu valdības modeli, kuru vadītu Siliņa, taču pagaidām tas publiski nav darīts zināms. Līdz šim AS aizstāvēja līdzšinējā koalīcijas modeļa, kurā strādāja JV, AS un NA, saglabāšanu, un arī plašākas koalīcijas gadījumā tās politiķi pauduši simpātijas sadarbības turpināšanai ar NA.

Kā ziņots, vēl iepriekšējā nedēļā pamatā tika diskutēts par diviem iespējamiem četru partiju koalīcijas modeļiem, kuros abos būtu JV, ZZS un AS, bet izšķiršanās būtu, kuru politisko spēku - "Progresīvos" vai NA - iesaistīt koalīcijā kā ceturto partiju.

AS līdz šim ir uzsvērusi, ka vēlas turpināt strādāt valdošajā koalīcijā, taču ne par katru cenu. AS politiķi pārsvarā ir uzsvēruši, ka vēlas saglabāt esošo koalīciju, kurā strādā JV, AS un NA, taču nav snieguši ļoti skaidru atbildi, vai iekļautos tādā koalīcijā, kurā nav NA.

Saeimā JV ir 26 deputātu vietas, ZZS - 16, bet "Progresīvajiem" - 10 mandāti, kas kopā iespējamās jaunās valdības tā dēvētajam kodolam dod 52 balsis jeb minimālu vairākumu. AS ir 15 parlamentārieši un NA - 13 deputātu vietas.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu