Makrons paziņo, ka Francija izvedīs karaspēku no Nigēras un atsauks vēstnieku

LETA
Foto: EPA/Scanpix

Francija izvedīs savu karaspēku un atsauks vēstnieku no Nigēras, kur pirms diviem mēnešiem apvērsumā nāca pie varas militārā hunta, svētdienas vakarā paziņoja Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Intervijā televīzijas kanāliem "France-2" un TF1 Makrons sacīja, ka svētdien telefonsarunā teicis gāztajam Nigēras prezidentam Mohamadam Bazumam, ka "Francija nolēmusi atsaukt savu vēstnieku, un tuvākajās stundās mūsu vēstnieks un vairāki diplomāti atgriezīsies Francijā".

"Un mēs izbeigsim militāro sadarbību ar Nigēras iestādēm, jo tās vairs nevēlas cīnīties pret terorismu," piebilda Francijas prezidents.

Viņš teica, ka Francijas karaspēks tiks pakāpeniski izvests, domājams, līdz gada beigām, saskaņojot ar apvērsuma vadītājiem, "jo mēs vēlamies, lai tas notiktu mierīgā ceļā".

Makrons norādīja, ka Francijas militārā klātbūtne bija atbilde uz Nigēras valdības lūgumu. Tomēr pēc apvērsuma militārā sadarbība starp Franciju un Nigēru tika pārtraukta.

Nigēras hunta uzsvēra, ka Makrona paziņojums par karaspēka izvešanu un vēstnieka atsaukšanu ir "jauns solis ceļā uz valsts suverenitāti".

"Imperiālistu un neokoloniālistu spēki vairs gaidīti mūsu valsts teritorijā. Jau ir sācies jauns sadarbības laikmets, kura pamatā ir savstarpēja cieņa un suverenitāte," teikts huntas paziņojumā.

Vairākas stundas pirms tam hunta pavēstīja, ka slēdz Nigēras gaisa telpu Francijas komerciālajām un militārajām lidmašīnām, lai valsts varētu "atgūt pilnīgu kontroli pār savām debesīm un teritoriju".

Pēdējos gados pēc apvērsumiem Nigēras kaimiņvalstīs Mali un Burkinafaso Francijai nācās izvest savus karavīrus arī no šīm valstīm.

Pēc Āfrikas valstu līderu lūguma Francija izvietoja tūkstošiem karavīru Sāhelas reģionā, lai cīnītos ar islāmistu ekstrēmistu grupējumiem.

Francijai Nigērā ir aptuveni 1500 karavīru.

Parīze vairākkārt noraidīja huntas rīkojumu Francijas vēstniekam atstāt Nigēru, uzsverot, ka Francija neatzīst huntu par leģitīmu valsts vadību.

Taču pēdējās nedēļās spriedze starp Franciju un Nigēru, kas ir bijusī Francijas kolonija, pieauga, un Makrons nesen sacīja, ka Francijas diplomāti, kas atrodas vēstniecībā, pārtiek no militārajām pārtikas devām.

Bazuma palīgs Ali Sekū Ramadans aģentūrai AP teica, ka Bazums lūdzis Makronu atsaukt Francijas vēstnieku, "lai mazinātu spriedzi".

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu