Policija Igaunijā soda kustības "Esmu krievs" līderi (4)

Apollo.lv
Provokatīvā uzlīme.
Provokatīvā uzlīme. Foto: Twitter/@Serendipity8488

29. septembrī Igaunijas policija sodīja 25 gadus vecu vīrieti, kurš ir kustības "Esmu krievs" galvenais iniciators, ziņo medijs "Postimees".

Vīrietis vairākkārt aicinājis cilvēkus uz savām automašīnām uzlīmēt saukļus "Esmu krievs", "Nacisma apkarošanas nodaļa", "Spēks ir patiesībā" un citus provokatīvus saukļus.

Par naida kurināšanu policija vīrieti sodījusi ar 500 eiro naudas sodu. Ja viņa uzvedība nemainīsies un vīrietis atkārtoti veiks līdzīga rakstura pārkāpumus, viņš var tikt saukts pie atbildības.

Policijas procesuālās nodaļas priekšnieks Raigo Prants skaidroja, ka šīm uzlīmēm, kā arī Krievijas armijas emblēmām ar lāci ir provokatīvs raksturs un to mērķis ir šķelt sabiedrību un radīt saspīlējumu.

"Situācijā, kad Krievija izvērš pilna mēroga karu pret neatkarīgo Ukrainu, uzlīme ar šādu tekstu ir atbalsta izpausme agresorvalstij," sacīja Prants, piebilstot, ka Krievijas propagandas izplatītāji izmanto šos pašus saukļus, lai attaisnotu karu.

"Policija nevienam neaizliedz paust savu tautisko piederību, taču šo uzlīmju mērķis ir nepārprotami provokatīvs. To apliecina fakts, ka tiek saņemti ziņojumi no satrauktiem cilvēkiem, kuri pilsētā redzējuši automašīnas ar šādām uzlīmēm, ir arī bijuši incidenti ar fizisku konfliktu," sacīja likumsargs.

"Apollo.lv" jau ziņoja, ka šādas uzlīmes novērotas arī Latvijā. 25. septembrī platformā "X" ("Twitter") tika publicēts ieraksts, kurā redzama Latvijā reģistrēta automašīna, kurai uz aizmugurējā stikla uzlīmēts uzraksts "Я pусская" (no krievu valodas - "Esmu krieviete"). Sociālo tīklu lietotāju vidū šī uzlīme izraisīja ažiotāžu - daudzi pieprasīja automašīnas īpašnieka sodīšanu. Valsts policija aicina arī Lativjas iedzīvotājus ziņot, ja tiek manīti transportlīdzekļi ar šāda veida uzrakstiem, zvanot policijai pa tālruni 110.

Par konkrēto automašīnu platformā "X" ("Twitter") ziņoja profils "Tālavas Taurētājs". Ieraksts piesaistījis arī Valsts policijas uzmanību, kas lūdza atsūtīt uzņemtā attēla oriģinālo versiju.

Saistībā ar Latvijā reģistrēto automašīnu portālā "Facebook" tika publicēts ieraksts krievu valodā. Ieraksta autors norāda, ka ""Esmu krievs un krieviete" zibakcija" no Igaunijas esot nonākusi Latvijā. 

Ieraksta autors sūdzas, ka, atšķirībā no Igaunijas, pie "uzlīmes "ķērušies" Latvijas nacionālisti, bet varbūt arī ukraiņu".

Publikācijā atklājas papildu detaļas par uzlīmi - saskaņā ar ieraksta autora teikto, jauniete, kam piederējusi automašīna, to uzlīmējusi sestdien, 23. septembrī ap plkst. 22:30. Uzlīme nākamajā dienā ap pusastoņiem no rīta atrasta samīdīta uz bruģa.

Autors ieraksta beigās sūdzas: "Cik ļoti gan atsevišķus subjektus tracina vienkāršas cilvēktiesības neslēpt savu tautību un lepoties ar to."

Automašīnu ar šādu uzrakstu Latvijā manījusi arī pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" dibinātāja un žurnāliste Inga Spriņģe. Tiesa, Spriņģes attēlā fiksēta automašīna ar Igaunijas numura zīmi. 

Policija: Provokatīvu uzrakstu izvietošana nav pieļaujama

Valsts policijas pārstāve Ilze Jurēvica portālam "Apollo.lv" norāda, ka, ņemot vērā šī brīža ģeopolitisko situāciju, Krievijas sākto karu Ukrainā, kā arī kopējo kontekstu, nav pieļaujama jebkāda militārās agresijas slavināšana, tostarp potenciāli provokatīvu uzrakstu krievu valodā (piemēram, "esmu krievs/krieviete") izvietošana uz transportlīdzekļiem.

Policijas pārstāve atzīmē, ka šādi, iespējams, tiek slavināta militārā agresija vai pausts atbalsts Krievijas veiktajiem kara noziegumiem Ukrainā.

Jurēvica norāda, ka, līdz ar to, Valsts policijai fiksējot transportlīdzekļus, kas apzīmēti ar šādiem uzrakstiem, policijas darbinieki nekavējoties liks uzrakstus noņemt un skaidrot šāda uzraksta izvietošanas mērķi un motivāciju. 

Konstatējot likumpārkāpumu, personas var tikt sauktas pie administratīvās atbildības saistībā ar militārās agresijas vai kara noziegumu slavināšanu. 

Valsts policija vienlaikus aicina arī iedzīvotājus ziņot, ja tiek manīti transportlīdzekļi ar šāda veida uzrakstiem, zvanot policijai pa tālruni 110.

"Zibakcija" aizsākta kaimiņos - Igaunijā 

Kā iepriekš ziņoja portāls "Apollo.lv", Igaunijas galvaspilsētā Tallinā un citās valsts daļās arvien biežāk pamanāmas automašīnas, uz kurām uzlīmēti uzraksti "Esmu krievs" un "Esmu krieviete".

"Zibakcijas" ietvaros 21. septembrī izveidota grupa vietnē "Telegram" ar nosaukumu "Esmu krievs Igaunijā". Līdz šim tajā publicēts viens videoklips un fotoattēls, kuros sapulcējušās vairākas automašīnas ar šādiem uzrakstiem. 

Foto: Ekrānuzņēmums no "Telegram"

Grupā arī ievietota aptauja ar nosaukumu "Kurā pilsētā vajadzīgas uzlīmes?", kurā starp izvēles variantiem norādītas vairākas Igaunijas pilsētas. 

Par šo "zibakciju" pirmoreiz 22. septembrī ziņoja Igaunijas portāls "Limon". Uzlīmes dažādās degvielas uzpildes stacijās Tallinā izdalījis "TikTok" profila "777spd" īpašnieks. Arī manītas uzlīmes ar uzrakstu "Nacisma apkarošanas departaments". 

Igaunijas iedzīvotāji par šo "trendu" jau iepriekš cēluši trauksmi gan publiski, gan sociālajos tīklos, norādot, ka tā ir klaja provokācija.

Igaunijas policija 24. septembrī Tallinā apturēja vienu no šiem mītiņiem, liekot automašīnu īpašniekiem noņemt visas uzlīmes. "Gadījumā, kad šādu automašīnu redzēsim pilsētā, mēs īpašniekam noteikti liksim uzlīmi noņemt nost un paskaidrot, kāpēc tā uzlīmēta," norādīja Igaunijas Valsts policijas pārstāve. 

Arī kaimiņvalsts likumsargi norādījuši, ka provokatīvas darbības publiskās vietās nav attaisnojamas un ir sodāmas.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu