Polijas opozīcijas partijas paraksta koalīcijas līgumu

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Vēlētāji Polijā stāv rindā pie vēlēšanu iecirkņa. Varšava, 2023. gada 15. oktobrī.
Vēlētāji Polijā stāv rindā pie vēlēšanu iecirkņa. Varšava, 2023. gada 15. oktobrī. Foto: WOJTEK RADWANSKI/AFP

Polijas opozīcijas partiju līderi 10. novembrī parakstījuši koalīcijas līgumu, kurā izklāstīts plāns valsts pārvaldībai nākamajiem četriem gadiem, lai gan partijām var nākties gaidīt vēl vairākas nedēļas uz savu iespēju veidot valdību.

Partijas "Pilsoniskā koalīcija" (KO), apvienības "Trešais ceļš" (TD) un kreisi centriskās partijas "Jaunie kreisie" kandidāts uz premjera amatu ir KO līderis ekspremjers Donalds Tusks.

Viņš sacīja, ka partijas strādāja pie tā, lai noslēgtu vienošanos pirms Neatkarības dienas svētkiem sestdien, piebilstot: "Mēs vēlējāmies parādīt, ka esam gatavi uzņemties atbildību par savu dzimteni."

Tusks pirms koalīcijas līguma parakstīšanas ceremonijas Polijas parlamentā sacīja, ka vienošanās sniegs "norādes un ieteikumus" valdībai, kuru viņš cer vadīt.

Konservatīvā partija "Likums un taisnīgums", kas Poliju pārvaldīja pēdējos astoņus gadus, vēlēšanās oktobrī ieguva vairāk balsu nekā jebkura cita partija, tomēr tai nav vairākuma un nav potenciāla koalīcijas partnera, lai iegūtu vairākumu.

Taču Polijas prezidents Andžejs Duda pirmo mēģinājumu izveidot valdību ir uzticējis līdzšinējam premjeram Mateušam Moraveckim, kurš pārstāv partiju "Likums un taisnīgums". Partija uzskata, ka tā ir vēlēšanu uzvarētāja, līdz ar to tai ir tiesības kā pirmajai mēģināt izveidot valdību.

Lielākā daļa komentētāju uzskata, ka Moraveckim neizdosies izveidot valdību, un Duda viņam uzticējis šo pienākumu, lai apliecinātu lojalitāti partijai "Likums un taisnīgums".

Jaunievēlētā parlamenta pirmā sēde notiks 13.novembrī.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu