Sociālajos tīklos izplatīta viltota Lietuvas un Palestīnas ārlietu ministra saruna

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis.
Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis. Foto: Zane Bitere/LETA

Internetā tiek izplatīts ar mākslīgā intelekta palīdzību viltots audioieraksts, kurā Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis it kā telefoniski sarunājas ar palestīniešu pašpārvaldes ārlietu ministru, turklāt Landsberģis it kā apgalvo, ka gatavojoties kandidēt maijā gaidāmajās prezidenta vēlēšanās, lai gan patiesībā ir paziņojis, ka to nedarīs.

Dezinformācijas analīzes centrs "Debunk.org" aģentūrai BNS norādīja, ka ieraksts radīts, izmantojot mākslīgā intelekta rīkus. Tā autentiskumu noliedza arī Lietuvas Ārlietu ministrija.

Viltotajā audioierakstā palestīniešu pašpārvaldes ārlietu ministrs Rijāds al Maliki "lūdz" Lietuvas atbalstu Gazas joslā dzīvojošajiem palestīniešiem un Izraēlas uzbrukumu pārtraukšanai, lai varētu sniegt humāno palīdzību. Landsberģis "atbild", ka viņš nevar atbalstīt palestīniešus, jo viņa solis izraisītu pretestību Lietuvā un neizpratni Eiropas Savienībā.

"Es to nedarīšu tikai tāpēc, ka jūs man to lūdzat. Īpaši ņemot vērā, ka es plānoju kandidēt nākamā gada Lietuvas prezidenta vēlēšanās," skan balss, kas tiek piedēvēta Lietuvas ministram.

Al-Maliki "atbild", ka viņš var atbalstīt Landsberģa "politiskās ambīcijas" apmaiņā pret viņa atbalstu palestīniešiem.

Lietuvas Ārlietu ministrija norāda, ka audioieraksts "neatbilst realitātei".

"Ministrs Landsberģis šogad nav runājis pa telefonu ar palestīniešu ministru. Ārlietu ministrija uzskata, ka izplatītā informācija ir informācijas uzbrukums," teikts ministrijas komentārā.

Arī "Debunk.org" vadītājs Viktors Daukšs secina, ka audioieraksts ir viltojums, kas radīts, izmantojot mākslīgo intelektu.

"Ierakstā ir iekļauti nedabiski paātrinājumi un palēninājumi," viņš teica. "Ir arī mākslīgi radīti nedabiski fona trokšņi."

Daukšs vērsa uzmanību, ka ieraksts tiek izplatīts, izmantojot nesen izveidotus sociālo mediju kontus, kas iepriekš bija neaktīvi.

"Riska ziņā šī ir ļoti bīstama parādība, īpaši ņemot vērā gaidāmās vēlēšanas. Vēlēšanu kontekstā šādas manipulācijas var izraisīt lielu ažiotāžu," sacīja dezinformācijas analīzes eksperts.

"Tāds bija šī audioieraksta mērķis, taču tas acīmredzot netika sasniegts," viņš piebilda.

Eksperts norādīja, ka nākotnē varētu būt vairāk šādu gadījumu ar mērķi manipulēt ar Lietuvas vēlēšanu rezultātiem.

Prezidenta vēlēšanas Lietuvā notiks maijā. Landsberģis ir konservatīvās partijas "Tēvzemes savienība - Lietuvas kristigie demokrāti" līderis, taču partijas kandidāte prezidenta vēlēšanas būs premjerministre Ingrīda Šimonīte.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu